1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кондиломи

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од onegirl, 19 март 2010.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Имаш серум во аптека Viola се вика Warteks и е 1200 денари. Со него може да ги изгори сама.
     
    На Zimone му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Ахам тоа е опасно или? крем ли е тоа и како се употребува
     
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не е крема, раствор е. 3 дена се мачкаш сабајле и навечер.
     
    На Zimone му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Zimone

    Zimone Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2019
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    А боли ли... јас имав пробано со еден раствор и ме печеше премногу...
     
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не боли, пече. Ќе те тера да се чешаш ама воздржи се.
     
    На Zimone му/ѝ се допаѓа ова.
  6. FancyGirl*

    FancyGirl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    3.617
    Пол:
    Женски
    Незнам сеуште дали станува збор за кпндиломи но ке прашам тука. Пред 1 недела гинекологот ми отстрани полип со горење кој се наоѓаше на надворешната вагиналната усна, во близина на вагиналниот отвор. После отстранувањето немаше никакво крварење и ми кажа дека нема потреба да го мачкам со нешто,дека самото ќе заздрави. Првите 2 дена беше како изгорено закоравено, но после тоа откако падна закоравеното ми е како раничка. Исто како кога сам ке откорнеш закоравена крв од изгорено,исечено. Но ова е на многу нежно место, па со секое соблекување на гаќите се откорнува бидејки се залепило на нив од слузот што го лачи. Дали некој има вакво искуство,?? Дали да го послушам гинекологот, или сепак треба нешто да се превземи за полесно заздравување??
     
  7. Zimone

    Zimone Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2019
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Можеш вазелин малку да ставиш и со тупферче да го прекриеш да не се раскрвавуваш така... менувај го 2 пати дневно за два три дена би требало да ти помине.
     
    На FancyGirl* му/ѝ се допаѓа ова.
  8. maichka

    maichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки... Незнам дали станува збор за кондиломи... Ми се појавија само две на бутот на ногата... Оддалечени се и од анусот и од устата на вагината... Час се намалуваат час се зголемуваат... По нет читав јаболков оцет да ставам на туферче и да го држам 30тина минути... Има и да се стави сечкан лук и исто така да се држи некои 10тина саати... Дали некој има пробано такво нешто...или најсигурно е да си купам некоја крема... Едната брадавица ме боли и сега е вцрвенета... Сега не е период да се движам низ болници ради коронава па затоа барам помош од Вас.
     
  9. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.815
    Допаѓања:
    12.225
    Пол:
    Женски
    ако си го подобриш имунитетот ќе ти исчезнат :) мене сами ми поминаа, ниту горење, ниту креми
     
  10. maichka

    maichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Оххх... Имунитетот ми е на високо ниво... Секој ден пијам витамин Ц од 1000,селен,цинк,бетакатотен, матичен млеч,витамини од а до з,спитулина... и тоа веќе 4 години... Повеќе незнам што треба да пијам...затоа прашувам дали некој знае природен лек... Или некоја крема да купам.. Кај мене не се гроздови како што кажуваат... Туку две само
     
  11. maichka

    maichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Девојки здраво... Пред некој ден пишав дека имам кондиломи и побарав помош од вас... На некои страни прочитав со лукче поминува... Погоре веќе и напишав како да не се повторувам... Да ви кажам дека делува... 3 дена ставам лук... И веќе брадавичката ми стана раничка... Ќе ставам уште 3 дена... И се надевам дека ќе падне скроз... Доколку имате пробајте... Делува дефинитивно... (јас бев скептик искрено)
     
  12. Zoe0508

    Zoe0508 Нов член

    Се зачлени на:
    1 мај 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo pred nekoj mesec mi se pojavia 2,3kondilomi okolu anusot i bev kaj ginekolog i mi gi izgorea.
    Sega pred nekoj den primetiv novi okolu anusot isto
    Sakam da probam so nekoj domasen lek,ili nesto od apteka da probam da gi izgoram,sega ginekologot ne raboti da odam na gorenje pa da probam sama
    Nekoja mast,tecnost za niv ako znaete ke mi bide od pomos
    P.s ke pijam i i vitamini za imunitet
     
    На Kaliya му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    I jas gi primetiv imam 2 kondilomi pa pravev pap test izleze cisto dali ima vakov slucaj kaj nekoi od vas posto toa neli e predizvikano od virusot hpv dali e mozno da imas kondilomi a da nemas hpv ili CIN promeni so matkata ....
     
    На Anie93 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.815
    Допаѓања:
    12.225
    Пол:
    Женски
    Ме се имаше случено. На кожа ти се или?
     
  15. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Na vaginata na koza ispitav pap nemase nisto dali e mozno nekoi tipovi na hpv citav na mnogu sajtovi seka ne predizvikuvaat cin promeni
     
    На Anie93 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.815
    Допаѓања:
    12.225
    Пол:
    Женски
    Тие што даваат на кожа се хпв 6 и хпв 11 тип и тие се најнесериозни :)
     
    На Vekap му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Zoe0508

    Zoe0508 Нов член

    Се зачлени на:
    1 мај 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    i jas imav kondilomi nadvoresni pomegju anus i vagina i vnatre vo labiata na vaginata, pap testot bese Negativen no napraviv tipizacija i izleze hpv6 i hpv11 , uzivaj vidovite na hpv sto predizvikuvaat Kondilomi se bezopasni.Vo apteka pobaraj Podofilin i mackaj gi dva tri pati dnevno ili mozis da gi izgoris kaj ginekolog, pobaraj strucno mislenje jas si kazuvam od iskustvo.Kupi tableti za imunitet, jas piam isoprinosine i vitamin c, vitamin b complex itn.Mi se pojavia dva pati no eve od koga gi izgorev vtoriot pat ne custvuvam cesanje i ja pocnav terapijata.Sekoe dobro i pozdrav
     
  18. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    No moite vaka stojat dve se.. Ni se razmonuvaat ni me bolat nisto znam deka kondilomite ako se pojavat se bezopasni ne predizvikuvaat na matkata poseriozni komplikacii ama nemora da znaci pisuva deka nekoi i moze da imas kondilomi i da predizvika pak nesto na matkata.. Ili?

    Se nadevam deka e taka ama pisuva deka mozas da imas kondilomi no da se pak opasni da predizvikaat cin pa duri i rak na grloto na matkata
     
    Последна измена од модератор: 18 август 2020
  19. Zoe0508

    Zoe0508 Нов член

    Се зачлени на:
    1 мај 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Toa sigurno se slucuva vo retki slucaevi, mnogu retko.Voopsto ne razmisluvaj za toa, jas bev opsednata so takvi losi misli i kako namerno gi izgorev i povtorno se pojavia, opusti se odi na gorenje dva tri pati ako ima potreba i pij vitamini
    Na teloto mu e potrebno okolu godina i nesto da go isfrli t.e deaktivira virusot vo teloto
    Hpv e edna od najcestite bolesti kaj zenite, majka mi imase cin2 ili 3 isto i strina mi pa sega se zdravi pravi bez problemi, mnogu e mala sansata da se predizvika promena na matkata od kondilomite, osven ako nemas i drug vid na hpv osven od toj nerizicniot, taka da opusti se zemaj terapija vitamini i odstrani gi kondilomite, ako se nadvoresni probaj so jabolkova kiselina i uzivaj ke pomine
     
    На Vekap му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Fala ti mnogu me ohrabri malce inace mnogu se sekirav pa taka se iznacitav i bev iskreno isplasena pa mozebi se od nerizicniot tip stom predizvikuvaat kondilomi probav ja so jabolkov ocet ama nemam efekt za zal :(
    A ti so sto gi izgori na ginekolog li
     
    Последна измена од модератор: 18 август 2020