1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кондиломи

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од onegirl, 19 март 2010.

  1. Zoe0508

    Zoe0508 Нов член

    Се зачлени на:
    1 мај 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Da na ginekolog, ima nekoja specijalna masina i ti stavaat lokalna anestezija i gi gorat za 10min
    Kako sto rekov jas imav na labiata na pocetokot na vaginata i pomegju anusot i vaginata vo toj del
    Za nadvoresnite mi se vratia posle prvoto gorenje pa poracav Podofilin od ziva farm apteka od Veles okolu 1200denari bese
    Napraveno od nekoja smola mnogu jaka tecnost ja gore kozata no posle 2 dena mi otpadnaa kondilomite
     
    На thelittle17 и Zimone им се допаѓа ова.
  2. Kiki1998

    Kiki1998 Активен член

    Се зачлени на:
    6 август 2020
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки.
    Веќе една година го имам проблемот со кондиломите. Првиот пат ми се појави само еден на влезот на вагината кој по една недела сам целосно исчезна. Во меѓувреме отидов на гинеколог кој ми потврди дека се работи за кондиломи и ми препорача витаминска терапија и типизација (утврден ми е тип 6). После месец дена повторно забележав неколку мали израстоци на влезот на вагината на слузницата кои еве цела година на периоди се зголемуваат и се повлекуваат. Гинекологот ми вика дека треба само витамини, но веќе и од витамините ми се здосади цела година. Сакам да пробам некоја од кремите кои прочитав по форумов дека ги имате користено, но не знам дали смеат да се мачкаат на слузница. Доколку имате некој совет или природен лек би ви била благодарна, бидејќи веќе психички сум уморна од проблемов и сакам успешно да се збогувам со кондиломиве.
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Maja123o

    Maja123o Нов член

    Се зачлени на:
    2 јули 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Devojki jas imav problem so ova, se probuvav i nisto ne mi pomogna. Lekot si go najdov vo ordinacija so lasersko otstranuvanje vo eden tretman i povekje nisto ne mi se pojavi vekje 6 meseci. Bezbolno e i samo ednas se pravi taa intervencija i tolku. Potoa mi dadoa vitamini. Mnogu sum zadovolna i blagodarna, slobodno obratete se 070 221 116
    P.s. ova e edinstvena ordinacija sto go raboti ova i za mazi
     
    Последна измена од модератор: 12 октомври 2020
    На Cecko85 и Kiki1998 им се допаѓа ова.
  4. Kara21

    Kara21 Активен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Kako se vika ordinacijata ?
     
  5. Girl-love

    Girl-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    18
    Девојки веќе подолго време на внатрешната страна на усните имам 3-4 израстоци(кондиломи) кои не се менуваат ниту прошируваат. Пред ококу 2 месеца бев на гинеколог бидејќи имав многу бело прање и ме чешаше многу, ми кажаа дека имам кандида ми дадоа вагиналетки(повеќе не ме чеша и белото прање е намалено но сеуште присутно) и ми направија ПАП тест кој беше во ред. Со дечко ми имаме врска на далечина и пред месец дена се видовме и имавме односи при што ми се појави генитален херпес не можев да се движам. Бев потворно на гинеколог ми кажаа дека тоа е нормално да ми се појави при слаб имунитет, промена во телото, стрес и сл. И ми дадоа таблети, тогаш прашав и за израстоците, докторката ми кажа дека тоа не е ништо страшно не треба моментално ништо да правиме но доколку почнат да се шират треба да се лечат. Дечко ми дега пак ќе дојде но јас имам страв да имам односи поради тоа што ми се случи со херпесот, дали да бидам мирна поради израстоците и дали е можно тој херпес да е бил нешто предизвикан од тие израстоци. Живеам во Германија и едвај чекам да си дојдам и во Мк да одам да се проветам повторно
    Ве молам за мислеее и совет
     
    На Ivanagirl20 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    На рецепта ги даваат овој раствор или без рецепта може да се земат?

    Moze da se zemat bez recept taa tecnost od apteka? I vo koi apteki obicno go ima
     
    Последна измена од модератор: 17 март 2021
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Тогаш без рецепта и беа скапи 1200 денари.
     
  8. Slatkish255

    Slatkish255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Ќе може ли некој што имал кондиломи да ми пише, се сомневам дека ми се појавило едно ама не сум сигурна. Денеска го приметив, како мало топче и ако го стиснам ме боли. Ставив јаболков оцет на памук, и ке покачам доза на витамини.
    Во секој случај ке одам на гинеколог, само сакам да се информирам.
     
  9. мацка64

    мацка64 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2018
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Црвено како топче како мозолче ?
    Стави оцет и дали се повлече?
     
  10. Slatkish255

    Slatkish255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    како мозолче е малце како се повлече ама уште стои, не му ставав баш оцет редовно ке видам деновиве баш. Личи сега дека е помало, приметувам дека од депилација дека многу ми е осетлива кожата имам и на други места како од влакното пората набабрено како бубиљиче мало.
     
  11. Lolita7

    Lolita7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Здраво,може ли некоја од девојките што го има еднаш засекогаш проблемот со кондиломите да ми каже на кој начин,која крема е најефикасна и до која терапија се придржувала?Исто,ме интересира која цена е третирањето на кондиломите со ласер?
     
  12. Dodo1

    Dodo1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    496
    Допаѓања:
    669
    Пол:
    Женски
    Јас ги горев со течен азот, 3 или 4 третмани имав и после паднаа. Еве веќе 5 години не ми се појавиле пак. Тоа е тоа, ништо друго не превземав. Најверојатно зависи и какви имаш зошто моите беа во пределот под задникот (личеа како тие на врат што се појавуваат)
     
    На EmilijaKolev и Lolita7 им се допаѓа ова.
  13. oliolivera

    oliolivera Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    26
    Девојки кажете ми каде во Скопје ги има кремите Вартекс или Алдара?Во кои аптеки сте ги купувале?
     
  14. Lolita7

    Lolita7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Јас да споделам искуство. Кондиломи ми искочија во месец март,ацикловир,папилома и една од еурофарм на природна база за кондиломи не помогнаа.Wartec не знаев каде да најдам,Алдарата ми беше скапа. Земав јаболкова киселина и суплементи за имунитет по препорака од роднина гинеколог во странство,што е многу против горење(замрзнување) со азот,па така и тоа не доаѓаше во предвид. Ставав 2 3 дена малку јаболкова на памукчиња исечени со големина на кондиломите и нанесував само на нив по 15 мин дневно 2 пати. Немаше никакпв ефект,видов треба да побелат,да поцрнат и слично а моите беа исти па доживеав преголемо разочарување. Пред некој ден ми текна да натопам пак памукчиња,ги залепив со ханзаплас и спиев со нив.Сабајлето станав и се истуширав само,воопшто не ги погледнав како изгледаат за да не се разочарам пак нели хаха. Одам вечерва кај дечко ми и он ме гледа и ми вика абе чоек немаш веќе ич само едно имаш останато што е поцрнето цело.Тие најверојатно сите поцрнеле од киселината и паднале. Имав на почеток едно,па од тоа едно станаа околу 9-10.Сега сум пак на едно,се надевам ќе падне и тоа Значи никогаш не сум и верувала на народната медицина,самата сум медицинско лице и секогаш повеќе сум била ПРОТИВ лечење на своја рака,посебно со вакви работи сум викала играчка нема,одма на лекар. Меѓутоа читајќи ги вашите позитивни искуства решив да пробам,од гинеколог добив одобрение и испадна супер.
     
    На Cecko85, Печурче, EmilijaKolev и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. EmilijaKolev

    EmilijaKolev Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2020
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    10
    Јаболкова киселина, оцет мислиш ?
     
  16. Lolita7

    Lolita7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Dadada ocet jabolkov. Jas iskreno nemav bolka samo malku peckanje ama nisto strasno
     
  17. Black and white

    Black and white Активен член

    Се зачлени на:
    8 август 2021
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Машки
    Ќе сака ли некој да ми каже што апчиња, витамини или незнам што друго да си набавам, машко сум и еве ми се покажаа долу, а се во доста голем број. Засега ги имам само на кожичката, кога ќе ја повлечам се приметуваат како грозд се. Ме паничи тоа што прочитав некаде на нет, дека ова било едно од ризик факторите за развој на рак на простатата во подоцнежните години од животот. А и онака преносливи се па несакам да ја заразам и нејзе... Млад сум, ми вријат хормоните а ова хпв брадавиците ме убиваат!!! Незнам што да купам од аптека... Ако сака некој да ми објасни што да купам и како да пијам.

    Може овде или во порака да ми пишите.

    Помагајте! Благодарам однапред!
     
  18. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.815
    Допаѓања:
    12.228
    Пол:
    Женски
    Изопренозин или ако немаш за тоа пари, витамин ц од 500мг најобичниот, по 2 на ден ќе пиеш. Ова од лично искуство, друго не знам
     
    На Black and white му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Black and white

    Black and white Активен член

    Се зачлени на:
    8 август 2021
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Машки
    Секаква информација е добродојдена. Фала.
     
  20. EmilijaKolev

    EmilijaKolev Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2020
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    10
    Најубаво да одиш на горење со течен азот, не знам како се вика стручното лице за машки во однос на тоа, после тоа треба да се повлечат и работи на кревање на имунитетот со бетаглукан а можеш и на природна база со многу овошје, зеленчук, селен, јаткасти плодови..