Кондиломи

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од onegirl, 19 март 2010.

 1. oven-skorpija

  oven-skorpija Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2011
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  2
  здраво
  да се надоврзам и јас на темава
  вака драга Chupe кажи ми како го нанесуваше кремот и дали има потреба и од водата значи сакам да ми пишеш колку пати на ден колку долго дали правеше пауза и на кои делови го мачкаше (само заразените или...) исто така сакам да ми пишеш дали има ефект и дали има несакани последици дали е препорачливо и за машки оти дечко ми има брадавици на пенисот и околу и затоа те молам пиши ми за да знам дали да ја користи оти јасс ја имам набавено но сеуште се плашам на слободна рака да ја користи
   
  На Voice му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Chupe

  Chupe Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2011
  Пораки:
  656
  Допаѓања:
  411
  Овен скорпија, јас не сум го употребувала кремот и водата, туку ма4ето, затоа најдобро таа ке ти објасни, а некаде претходно пишав дека јас во едно книжуле за природни лекови прочитав и применив некои работи и од тоа ми помина. Претходно одев на горење со течен азот на клиника. Ако сакаш подетално да ти објаснам за природниот третман на кондиломите пиши за лп да ти објаснам.

  Инаку преносливи се, ако ги има дечко ти и имате односи без заштита, може мн лесно да ги фатиш и ти (тоа е вирус)
   
  На Lihnidda му/ѝ се допаѓа ова.
 3. saretta

  saretta Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Ке сакате ли да ми кажете какви витамини ви дадоја (каква терапија) и јас го имам истиот проблем ... но никако да го излечам ...кога ке речам готово е мина све еве ги тие повторно се појавија не знам колку пари издавав по терапија премачкување и уште што не !
  Само еден ден ли трее тоа со ласерот или се оди повеќе дена и каде се наоѓа?
  Благодарам од напред Помогнете ми не знам повеќе каде ми е главата ...
   
 4. Chupe

  Chupe Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2011
  Пораки:
  656
  Допаѓања:
  411

  Како што веќе објаснив, јас моите ги излечив со неколку капки есенција (за туршија) и вода во едно филџанче и со чепкалка за уши се премачкуваат додека да почнат да обелуваат. Тоа трае околу 10 мин, се чувствува мала болка (печење) и потоа сами паѓаат, јас не ни осетив.
  Со ласер немам искуство, но затоа со течен азот кај мене немаше успех
  Поздрав и се надевам дека ти помогнав
   
  На Emili19 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  622
  Не сакам да бидам лошо сфатена...
  Ама добро имате вие памет да горите кондиломи со есенција? :^)
   
 6. Chupe

  Chupe Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2011
  Пораки:
  656
  Допаѓања:
  411
  Кога ќе се најдеш во состојба во каква што бев јас, ќе пробаш со се и сешто. Ова не го измислив јас, така пишува во книгата во која има природни лекови на база на билки, тревки и се што ти се наоѓа во домаќинство. Значи ке повторам, тоа беше едниот начин кој јас на себе го применив, има уште неколку со лук и сл. Па на крајот на краиштата јас никого не наведувам нешто да стори, на форумов го кажав начинот на кој го решив мојот проблем, така ?
   
  На Lihnidda му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  628
  Пол:
  Женски
  Јас сум 8 ми месец бремена и претходно немав ништо такво, а сега пред месец дена ми се појави израсток во вид на долгнавеста брадавица. Матичната ми рече дека моќеби е кондилом, а може и не е . Јас го средив со домашен лек,не знам што му е составот баба ми го има направено пред 10 години, ама многу мириса на оцет и пече кога се мачкав со него. Успех имаше , само по три дена брадавицата поцрне и сама падна од корен, сега местото ми е мазно ко никогаш и да ја немало таму. Имав една и на лицето и од неа се решив на ист начин.
   
 8. oven-skorpija

  oven-skorpija Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2011
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  2
  здраво
  сакам да те прашам дали ја користеше кремата од грција
  wartec и ако ја имаш користено да ми дадеш упатство поз
   
 9. saretta

  saretta Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  искрено да ви кажам кога спомснав за ексенцијата мајка ми ми каза од каде тоа .. таа е многу јака може да те изгори многу .. ама не знам сто да правам ....
  колку капки ексенција стави колку вода .. ? како се нафати ти на такво не ти беше страв ? на своја рака го зеде тоа или се консултирасе со гиникологот ?
   
 10. nowayout

  nowayout Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Здраво женски!И јас го имам истиот проблем со брадавициве и бев на гинеколог.Ме исплаши страшно.Освен на интимните делови имам и орални,па ВЕ МОЛАМ,ако има некој какво и да е искуство со овие нешта нека ме посоветува.Како се лечат,дали со гинекс форте кондиломите ке исчезнат?Не ме праша гинекологот ни ми кажа како сум ги добила,зашто веке 2-2.5 год имав само една брадавица,а после тоа уште две (долу),а неколку во устата (тие ми се од пред 10тина дена).Ве молам,мн ми е страв зашто знам дека се предизвикувачи на рак и дали некој знае дали јас во текот на мојот живот треба да си очекувам рак на нешто?Очајно ми треба ваша помош!!!Гледам дека повеке знаете од лекарите,па сакам да ве прасам вас за совет! Фала ви на сите однапред :(
   
 11. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.314
  Јас мислам прво да испиташ дали се навистина кондиломи, кондиломите се шират многу брзо, за една недела и по 5-6, плус се зголемуваат, не се со иста големина постојано.
  Во меѓувреме земи си кантарионови вагиналети.
   
 12. nowayout

  nowayout Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Во уста ми се шират,мн се ситни и долги,како ресички,а долу нема промена.Не се шират,а јас сум сигурна дека во овие четири години ми бил опаднат имунитетот.Не ми направија никаков тест,ама од прегледот ми каза гинекологот дека се кондиломи.Какво дејство имаат кантарионовите вагиналети?
   
 13. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.314
  Гинекологот се може да ти каже, прочитај и сама на интернет да видиш дека кондиломите се шират многу брзо и растат.За 2ипол години, ако биле кондиломи, немало да можеш ни гаќички да облечеш.
  За тоа во устата не знам.
   
 14. Kristyana

  Kristyana Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Дечки, вчера јас бев на обичен гинеколошки преглед (кој го правам еднаш годишно) кај мојот матичен доктор и му реков на докторот да ми ги одстрани кондиломите кои ги имав веќе 3-4 години (имав 2, едната малечка, а другата беше поголемка) кога беќе бев таму седната на стол :) Не знам точно како се викаше апаратчето што го користеше да ми ги отстрани...ама ваква беше постапката: Прво ми стави анестезија со инекција на двете места каде што ми беа кондиломите (болно беше ставањето на инекција, а потоа ништо не осеќев) и ми ги изгоре со инструментот кој испушташе чад кога ги подгоруваше и потоа тие паднаа. Сега на двете места каде што беа кондиломите имам дупчиња како мали кратери, односто длабоки ранички кои треба да зараснат. Ме интересира дали некој имал вакво искуство на одстранување на кондиломи и за колку време одприлика би зараснале "кратерите" :) Еве веќе еден ден е поминато и немам болки, туку само при допир или кога ќе седнам чуствувам мала или непријатна болка.
  Ме интересира дали и при ласерско одстранување се јауваат ваков тип на рани, за во случај да ми се повторат (не дај Боже) да знам што да правам...зошто оваа постапка што ми ја применија мене не ми се допадна :)
  Поздрав
   
 15. ma4to

  ma4to Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  mene doktorot mi rece prvo da se brisam so betadin potoa so kantarionovo maslo pa so gentamicin i na krajot od wartec toa go pravev 3 pati dnevno i za kratok period isceznaa a bea strasno mnogu nafrleni.


  [mod-kirilica:2w6ds7ay][/mod-kirilica:2w6ds7ay]
   
 16. bebi

  bebi Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  2
  Здраво девојки!!Од неодамна и јас го имам овој проблем со кондиломите.Ми се нафрлија за многу кратко време и тоа многу,ситни што дури и не приметив дека имам нешто.Бев на гинеколог и ми предложија да ги отстранат со течен азот но сега,после два дена некои се поцрнети а некои не.Кажете ми од искуство кај некои од вас дали така било и за колку време паѓаат или тоа сто едни се поцрнети а други не,значи дека не се изгорени добро???Ве молам во паника сум и страв ми е зошто бргу ми се шират па да не настане некој проблем затоа што и во анусот ми се појавија :( :( :worried:
  Ве молам пишете ! :worried:
   
 17. Sheron

  Sheron Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2011
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  6
  Го имам истиот проблем. Се лечев со течен азот, на почетокот не чуствував голема болка но подоцна веќе не можев да го поднесам третманот, местото ми стана мн осетливо. И сега си ја чукам главата шо да праам. На ласер кај Др Коруновски околу 200е ми рекоа. Некој ако се излечил успешно ве молам пишете :(
   
 18. Emka28

  Emka28 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  1
  Od licno iskustvo ti kazuvam da ne se plasis,zasto jas gi imav veruvaj mnogu poveke od tebe i gi icistiv.
  Moj sovet ako si od Skopje da odis da gi goris vo Drzavna bolnica,zazdravuvanjeto e najbrzo, a bicejki ti gi imas neklolku ke ti pominat za pobrzo vreme.Gorenjeto ne e nisto strasno,voopsto ne boli.Bidi samo uporna.
  Tocno e deka kondilomite se pokazatel deka imas HPV,ama ne e od visokoricnite,ama sepak treba da se sledi.
  Ke si odisna redovni kontroli kaj ginekologot,toj ke ti dade nekoi apcinja za odrzuvanje na imunitet i se ke bide oki ke vidis.
  I jas bev ispalsena kako tebe,mislev samo na najlosoto,ama se se sredi, ostanav i trudna i si rodiv zdravo dete,iako seuste go imam HPV-to.Pozdrav se nadevam malku te utesiv :hai:
   
 19. Sheron

  Sheron Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2011
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  6
  Извини не те разбрав во државна болница ги гореше со струја или течен азот. Јас не сум од Ск ама одев на горење во Чаир поликлиниката кај Др Елизабета Авшар имаше резултати ама одеше мн бавно... бев одпрлилика 8 пати на горење со азот и поле веќе почна да ме боли, местото ми стана мн осетливо. Може ли некој да ми пише да се излечил само од таа кремата од Грција планирам да одам деновиве да ја купам, пошто ласер ми е мн скапо а и колку шо прочитав можат пак да се појават? позз
   
 20. bebi

  bebi Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  2
  пред некоја недела пишував за мојот проблем со кондиломите.сакам да ви кажам дека еднаш ми ги гореа и сега имам уште повеќе од претходниот пат :( ја купив вартец кремата но самоволно,без препорака од доктор затоа што кога ја спомнав кремата пред мојот гинеколог ми рече најдобро е да идам кај дерматолог и со течен азот да ги изгори.и што се случи???ме прати кај пријателка и не ми ги изгоре добро и сега се повеќе од било кога,се шират многу брзу а надвор сум од државата и во паника сум.ми рече да купам еден гел и спреј кои ме чинеа околу 50евра и со дека со нивна употреба ке се намалат кондиломите,што нема врска ,се беше за пари.барем да вредеше што ги дадов :( мислите дека правам погрешен чекор со тоа што ја купив на своја глава?доволно прочитав на форумов за кремата и се надавам на спас од неа.кажете ми како ја нанесувате и дали би требало да престанат да се шират?ве молам ке полудам од грижа а не можам да идам на преглед,дури за еден месец се враќам дома.
  :( :worried: