1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кондиломи

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од onegirl, 19 март 2010.

  1. elenka88

    elenka88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    4
    Еве мила се лечам,го чекам крајниот резултат па да пишам што како...сега за сега уште се мачкам со алдарата 4 пати до сеа имам стаено,ги горев нели јас ама неколку останале сеа за сеа малце онака ми омекнаа ама уште не се тргнати ќе видиме до крај како ќе испадне...башка се витаминизирам целата не знам ни ја што точно пијам за имунитетот..зш у ноември правам нов пап,па до тогаш да се ујачам..ти што витамни пиеше??поздравчееее
     
  2. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Јас онака да прашам, кондиломите се добиваат само ако имаш однос со заразен некој?
    На друг начин може или?
     
  3. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    мило ми е ,ќе поминат верувај ми јас пиев имунобор многу ефикасни се покажаа испив 3 пакувања и пиев едни други апчиња против вакви инфекции и тие се многу добри само не ми текнува у моментот како се викаа ,ќе видам па ќе ти пишам.може и тие да ги пиеш . биди истрајна со се и ќе помине ,мене за 2 недели ми поминааа од алдарата.
    поздравче и со среќа
     
  4. elenka88

    elenka88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    4
    И јас прочитав за тие апчиња имунобор,ке си ги земам,тебе ако ти текнат тие другите пиши ми ги ок???веќе мука ми е се изнадавав пари за се и свашта..ајде ке си пишеме пак:)))))
     
  5. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    Да. Се добиваат доколку имаш хпв вирус е сеа кој тип на хпв беше за кондиломи не ми текнува баш :?: знам дека од нискоризичните типови беше.
     
    На MacaLove му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски

    да да нисоризичните но сепак кај сите не се појавуваат консиломи така да совет плус за сите редовно посетувајте гинеколог затоа што со тоа никогаш не се знае дали не демне или не ....
    не мора да значи дека хпв се добива само со однос ,може и на друг начин од вц шолја ,базен ,крпа од заразен и сл....
     
  7. proletka

    proletka Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    а јас последно што слушнав е дека може вирусот да се пренесе дури и ако користиш кондом. односно машкото може е само преносител (нема видливи знаци на него) и покрај употреба на заштита, може да ти го пренесе вирусот.
     
  8. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    Точно е тоа,кондомот нуди само делумна заштита од хпв вирусот ,бидејќи преносот на хпв е претежно преку кожа-кожа контакт.Вирусот може да ја зарази и кожата која не е покриена со кондом. А за пренесување преку јавни тоалети,крпи мислам дека не може баш :?: Како и да е само редовни хпв тестови, бидејќи вирусот може да се активира од 6 месеци до 1 година, па и повеќе зависно од имунитетот.
     
  9. Anonimennn

    Anonimennn Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Naidov na forumov , i mnogo mi e milo koga vidov deka ima vakva tema.. Znaci vaka jas pred mesec dena imav so edna devojka koja imala kondilomi , a i kaj mene primetiv na anusot ne se kako bradavici , ali kako poteceno , e sega ne znam dali toa e HPV ili se raboti za druga infekcija , a i da e HPV kako moze da se leci mislim najefikasen nacin.. Procitav mnogu na forumov za aldara i wartec , i kade treba da se obratam za da proveravam dali sum zarazen so virusot HPV ili ne... Ve molim odgovor , fala unapred!.

    [mod-kirilica:l3f19qse][/mod-kirilica:l3f19qse]
     
  10. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    пишувај кирилица ;)
    инаку стварно незнам за машко кај да се обратиш ,а како ти е потечено ,а незаштитен однос ако сте имале тоа е преносливо такада сигурно си се заразил...има еден чај од билна аптека против хпв помагал многу...а најдобро ќе биде да си ја прашаш девојката што како да направиш со неа да посетиш гинеколог и ќе ви препише терапија и на двајцата.
     
  11. Anonimennn

    Anonimennn Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    А колку е ризочно кај машките оваа инфекција??
     
  12. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Го преплашивте дечково без потреба.
    Кондиломи се знае какви се, како гроздови, тоа потечено нема врска, може и си умислуваш.Не паничи без потреба.Пребарај малку и на интернет, се имаш и текст и слики.
     
  13. Anonimennn

    Anonimennn Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    како што гледав тука има многу што имаат искуство со кондиломи , имам едно прашање

    Девојка ми има кондиломи ни она не знаела за тоа , значи не се површински него внатре а била на лекар и и рекле дека има на зидовите од вагината , сакам да прашам дали да оди на ласерско , или да покуша на други начим ве молим ако знае некој и ако имал ваков проблем нека пише стварно ми е потребно !!
     
  14. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Сум немала, ама имаше другарка која тогаш беше невина(добро, не целосно, си правеше други работи па така и ги фати :lol: )па така сум доста информирана.
    Неа само и ги гореа со азот на површина, не и испитуваа дали има внатре, зашто како што кажав беше невина тогаш, ама немала проблем потоа или не ми пријавила :)
    Мислам, дека зашто има внатрешни нема како поинаку освен ласерски, сепак тоа гинеколог сигурно убаво и точно и објаснил.
     
  15. Bunny2

    Bunny2 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    1.639
    Како изгледаат.Јас не сум имала односи,додуша ни нешто приближно,ама имам нешто како големка бубуличка или чирче,ама внатрешно е,надворешно нема ништо,ама баш ништо.Не е ни внатрешно влакно,тоа сум сигурна. :worried:
     
  16. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    don't worry :) не е кондилом ,тоа ти е нешто друго ако се бричиш или од депилација нешто ти изглегло ама не е страшно ,кондиломите гадно изгледаат несакаш да знаеш верувај :) а ако сакаш напиши на google image кондиломи и ќе видиш што е :/
     
  17. marija.mare

    marija.mare Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2011
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    луге ми треба ваша помош на градите почнаја да ми се прават црвени линии незнам што да правам ако знајте кажете ми некоја крема за гради пример за зацврстување или само подигајне на градуте или несто за што ке ми исчезнат тие црти ве молам за помос
     
  18. Ladybug.89

    Ladybug.89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    39
    Многу сум загрижена за моето здравје затоа што партнерот ми пренесе кондиломи. Дали некој знае како најдобро можат да се излечат, и колку чини ласерското отстранување, и секако дали има некои последици од тоа? :/ :/
     
  19. frozzen.18

    frozzen.18 Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    I jas mislam deka imam kondilomi se plasam mn, nemam otideno na lekar...neznam kolku mozat da bida opasni za moeto zdravje...???
     
  20. Ladybug.89

    Ladybug.89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    39
    i jas go imam istot problem so kondilomite, ne znam kolku cini laserskoto otstranuvanje, znae nekoj? Imav 5,6 ama gi otstraniv so eden lek, sega imam uste dve so mi se vnatre i ne pagaat nikako....zagrizena sum :(