1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Константна тапа болка во стомак

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од blue-sky, 19 ноември 2013.

  1. blue-sky

    blue-sky Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    Здраво Феминки!!! Би сакала да прашам, се работи за мојата мајка која има 60 години и пред 8 години е оперирана од карцином на дојка со радикална мастектомија.помина со цитостатска терапија и без зрачење и се е во ред од таа страна. редовни контроли и слично. Во мај месец замина за Австралија и после 3 месеци се врати во Македонија .Тамошната клима добро ја поднесе но одкако се врати постојано има болки во стомакот тврд стомак и постојана тапа болка. Пред некое време имаше тешкотии при земање на воздух,но сега постојаната болка остана.Направи анализа на крв и ехо на абдомен но нема ништо на нив резултатите се во ред освен на жолчката талог,посети и гинеколог тој и даде терапија некои вагиналетти и една таблета со наод дека било инфекција,после терапијата се цувствуваше подобро но тапата болка остана . Ве молам за мислење од што може да се овие болки и какви испитувања треба да направиме ????????? Болката ја истоштува а матичната докторка кажува дека сето тоа е некаква си мусклулна болка??? но не дава терапија и натамошен совет??? благодарам на одговорот .се чувствувам многу лошо и не знам како да и помогнам
     
  2. blue-sky

    blue-sky Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    тапа болка во стомак константно

    дали можеби менувањето на климата има врска со сево ова???
     
  3. n1k0la

    n1k0la Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    тапа болка во стомак константно

    Па бидејки болките и проблемите почнале по нејзиното вракање од Австралија тоа ме наведува да мислам дека можеби се работи за некој паразит или бактерија која е карактеристична за јужните краеви.

    Има една болест се нарекува мелиодоза, предизвикана е од бактеријата Burkholderia pseudomallei која е карактеристична за јужните краеви поточно Австралија, Тајланд и т.н.
    Taa главно ги напага горните дишни патишта, при што предизвикува потешкотии при дишењето и хроничен замор, но ова е доста тешка инфекција и не верувам дека е тоа, но мислам дека може да се работи за некоја бактерија или паразит(со која дошла во контакт при нејзиниот престој таму) но без некои тестови тоа неможе да се утврди.

    Би било добро да консултирате инфектолог.
     
  4. blue-sky

    blue-sky Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    тапа болка во стомак константно

    бевме на некои исптувања и рекоа дека има вода во стомакот??? тука нешто не ми е јасно од каде вода? како се ствара? што треба дуго да се направи за да дознаеме што е навистина????
     
  5. n1k0la

    n1k0la Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    тапа болка во стомак константно

    Сега вака, таа веројатно има слободна течност во абдоменалната празнина(ascites). Да ми кажеш, ви кажаа ли одприлика колкава е количината на течноста за да се исклучи можноста за абцес или за да се увиди дали има потреба за дренажа на истата?

    Е сега оваа течност може да е лимфа, серома, крв и т.н. и има еден куп причинители.
    Најдобро би било да се направи КТ снимка на абдоменот, ако може да си дозволите на приватно некаде ако не некако како итен случај бидејки листата на чекање онака е огромна.
    Освен ascites некои други абнормалности(во крвна слика, мокрача, ехо, било што)?
     
  6. blue-sky

    blue-sky Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    тапа болка во стомак константно

    Резултат од компјутерска томографија.....
    Во десниот резен на хеппатронот назад и субдијафрагмално се гледа нејасно ограничена чвореста формација која најверојатно е мс промена.Интра и екстрахепатетните жолчни патишта не се проширени.
    Везилка фелеа без знаци на воспаление. Панкреасот е со уредна структура и големина.Лиен со уредна структура и големина. Обата бубрези се со уреден кортикомедуларен индекс без знаци за застој и калкулоза а по 4 даден контраст правовремено концентрираат и излачуваат.Прикажана само нефрографска фаза. Обете надбубреќни злезди се КТ уредни. Везилка уринариа е со рамни и глатки ивици без знаци за воспеление
    Поголема количина слободна течност во абдоменот како и во малата карлица. Нема знаци за илеус. Нема наголемени лимфоглаунди ни интра ни ретроперитонеално ни локорегионално
     
  7. n1k0la

    n1k0la Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    тапа болка во стомак константно

    Хм доста интригантно, според овие наоди скоро се е уредно, нема знаци на воспаление на било кој орган, нема знаци на интестинална обструкција(илеус), течностата најверојатно не е лимфа... Поголема количина течност во мала карлица, веројатно каде и да сте ја правиле КТ снимката, сте консултирале и доктор, што ви предложи?
    Мој следен чекор би бил дренажа на таа течност за да се даде на патохистолошка анализа за полесно да се открие причинителот, бидејки перитоналната празнина е стерилна област и секое присуство на нешто што не треба да биде таму(во овој случај течност) е закана за организмот. Таа течност може да доведе до воспаление, и најдобро би било да се даде некои не стероидни анти инфламаторни антибиотици-антимикотици за превенција.
    А тука е и чворестата формација на десната половина...

    Дали вашата мајка има/ла некои гастроинтестинални проблеми или проблеми со кардиоваскуларниот систем?

    Вака сега според овие наоди можната дијагноза е многу стесната, може да има неколку причинители за слободната течност во перитоналната празнина:
    - Најчест причинител е црниот дроб(цироза, хепатит, канцер, зголемување...)
    - Портална хипертензија(висок крвен притисок на порталниот систем на вени)
    - Перикардитис(воспаление на перкардиумот, или обвивката на срцето)
    - Budd–Chiari синдром(многу редок синдром кој се презентира со асцитес, абдоменална болка и зголемување на црниот дроб, овој сидром е предизвикан од обструкција на хепатичните вени)
    - Проблем со хепатичните вени
    - Серозитис(воспаление на серозните ткива односно ткивата кои го обвиткуваат срцето, белите дробови и т.н.)
    - Канцер

    Во 2 од 3 случаи причинител на слободна течност во абдоменалната празнина е црниот дроб.
     
  8. Divajn

    Divajn Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    366
    Допаѓања:
    225
    тапа болка во стомак константно


    Што ви рекоа за оваа промена ?
    Сметам дека болката примарно се јавува заради истата, асцитот е секундарен
    И дали болките и стврднувањето на стомакот се јавуваат некое време после јадење или се постојани ?
     
  9. blue-sky

    blue-sky Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    тапа болка во стомак константно

    после повторен компјутер на абдомен и компјутер на торакс и направено екф и ехо на срце дадоа дијагноза суспектна белодробна тромбемболија и резултат од д -димер 4442,3 и да лежи на кардиологија и на два пети евакуираа вкупмо 6 литри ацид ...............чворестата формација испадна дека е хемагиом ..........
     
  10. n1k0la

    n1k0la Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    тапа болка во стомак константно

    Белодробен тромбоемболизам е тромб што се "откачил" од некое друго место од телото и завршил односно делумно или целосно ја блокирал белодробната артерија.
    Најчесто е како резултат на длабоко венска тромбоза(ДВТ) во нозете, тоа е во 90% од случаите, многу ретко може тромбот да се откачи од абдоменот.

    Hемангиом е бениген тумор(значи не е канцерозен, не е рак и не претставува проблем) кој е изграден од насобрани крвни садови.
     
  11. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Здрaвo, oд петoкoт не мoжaм дa јaдaм ме бoли желудникoт прaвo ми се шири еднa гooлемa бoлкa и нa грбoт, истo тaкa ме бoли деснaтa стрaнa-мислaм некoј сo нoж ми ги сече цревaвa. И зaтoa не јaдaм, a ми се пoдду стoмaкoт,и ми е тврд.



    Прoверкa нa желудник и бaктерии прaвел некoј дa ми кaже кaквo е мaкaр и вo ЛП.
    Или нa цревa,прoверкa...
    Викендoв мaтичнaтa не рaбoти..и тaкa oстaнaв.
    Мислам имам и температура-а немам..а утре сум премногу зафатена не можам д аодам на лекар...
     
  12. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    за колку време излегуваат резултати од КТ на абдомен?
     
  13. Winnie Pooh

    Winnie Pooh Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Имам гоооолем проблем со мојот стомак во последниве 2 години секојдневни се болките во долниот дел од стомакот еднаш боли од лева страна еднаш од десна страна еднаш целиот долен дел одев на лекар докторите не ми помогнаа никако само ми викаа нема ништо нема ништо но болките цело време се појавуваат не само за време на секс туку секојдневни се, некој со сличен проблем? Некаква помош??
     
  14. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    На гинеколог си била ?
    Можеби имаш болни овулации
     
  15. Winnie Pooh

    Winnie Pooh Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Не, не сум била ти благодарам ќе отидам и таму. Ни на крај памет не ми текна за гинеколог мислев дека ке им нема крај наа моите секојдневни болку. Многу ти благодарам :*
     
  16. macamaca24

    macamaca24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Здраво. Се надевам ке се појави некој активен на темава.. Скоро 3 години наназад од време на време имам некоја тапа болка во лев горен дел на стомакот, која, имам забележано кога сум под стрес како да се зголемува. Често се јавива и при некое нагло движење или истегнување. Друго, лесно се заситувам со храна и малку повеќе да изедам имам надуеност и непријатност во горен дел на абдомен исто. Што би можело да биде?
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Да одиш на лекар да ти кажат?