1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контактни леќи или очила?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од OrdinaryGirl, 26 јуни 2010.

  1. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    Негде од 7-8 години носам очила, а од пред 8 месеци сум целосно на леќи. Значи, немам очила сега, дека и со леќиве ми го сменија диоптерот, и изгубам една од леќите, отидов :D. Носам полутврди, оти имам цилиндар и треба да ми се стабилизира диоптерот, така да, такви ми дадоа. Цел месец ми требаше да се навикнам на нив, и секогаш ги чувствувам во очите, малце прашинка да закачат и одма ми солзат очите. Така да, не знам за меките леќи, али овие не се воопшто едноставни, поготово за носење. За хигиената на леќите се навикнуваш, не е тоа квантна физика, али носењето е прилично тешко, бар на мојот тип на леќи. Сите кои ги познавам кои носат меки, не ги ни чувствуваат, така да, многу им е полесно.

    Сепак, кога би бирала меѓу очила и леќи, би избрала леќи. Може се поскапи и бараат повеќе хигиена и сето тоа, али сепак мислам дека кој може да ги поднесе и да ги носи, сепак е во подобра позиција. Инаку, после сите маки на нивно навикнување, овие што носат леќи од мода само, а не од потреба, не можам да им се изначудам со кој памет го прават тоа :tmi:
     
  2. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.784
    Допаѓања:
    131.336
    Конечно решив да почнам да носам очила, ама никако не можам да се навикнам на мојот лик со очила. Пробав 100 пара, и ниту едни не ми се допаѓаат. Ми кажаа дека било комплицирано и скапо да носам леќи бидејќи имам цилиндрични стакла, па требало да ги менувам леќите еднаш месечно и чинеле околу 3000 денари.

    Рамки гледав само во Диоптра, и барав некои не многу впечатливи. Избрав едни кои најмногу ми одговаграа, само некако многу ми се гледаа, 7000 само за рамки. Стаклата се уште не знам колку ќе чинат. Каде има на друго место доста избор?
    И знае ли некој нешто повеќе за леќи и цилиндри?
     
  3. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    А, да дојдеш ти во Велес по рамки ? Поефтинко ти иде. :D Мислам, има и овде од по 7 000, ама има и со далеку попристојни цени. Јас моите рамки ги платив 2 500, стаклата со сино картонче околу 1500 ( ми ги премачкуваа со заштита од зрачење од компјутер, стварно веќе не ми се сушат очите :!: ). Имаше избор, сите ми ги бендисуваат очилава, мене прво ме нервираа, а сега ми делуваат многу урбано. :geek:

    Мајка ми очила зема од Скопје, има голем диоптер и мора да и ги ,,смачкаат,, стаклата, да не бидат ептен големи. Бившата класна моја, олвејс ин стајл, нашла на некој пазар во Скопје, рамки за смешни цени. Па има во сите можни бои и модели. Црвени, црни, тегет, бели... И нив само стакла им става. :D

    А ако толку не се бендисуваш, земи си ги тие од 7 000, додека се навикнеш. :wasntme: Така порано имав наочари кои не ми беа по ќеиф и не ги носев.
     
    На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.990
    Пол:
    Женски
    Има на Зелено пазарче оптичари кои држат тезги. Има доста ефтинки рамки, а и стаклата ги изработуваат по пристојна цена. И за таму ти треба потврда од специјалист ;)
     
  5. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    Значи во овој момент ми треба што може побрзо некој да ми одговори во ЛП ако може,за да имам време да си размислам,сакам да си земам леќи,но можеби ова прашање е поставувано многу пати во темава,но ми треба многу подетални одговори,значи очниот лекар ми е во Македонија,и си одам за 6 недели во Македонија и би требало да земам леќи,но конкретното прашање е
    Дали се тешки за одржување,и на кој начин се одржуваат???
    Ако има некој желба да ми каже во ЛП ве молам...сакам убаво да си размислам пред да одлучам било што,немам никој да прашам лично што носел леќи па затоа...ве молам... :)
     
  6. dolly.doll

    dolly.doll Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    505
    Пол:
    Женски
    Како бе , јас немам 18 па носам леќи :^) Иначе мене ми е стопати поубаво со леќи но секако тоа бара и голема грижа за нив . А носев 7 год наочари . И некои викаат несмеело да се бањаш со нив но ете јас си терам и си се бањам со нив ... летово си бев и во Грчка па ништо не ми бидна :)
     
  7. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Јас повеќе од една година носам очила, ама не толку често. Имам диоптер 0,5 и вообичано ги носам на пример кога гледам телевизија или кога возам затоа што така ми е попријатно. Очилата ми се со полуотворени рамки на Burberry, а стаклата се антирефлексни што значи се многу добри за пред компјутер. Исто така и очилата за сонце ми се со 0,5 диоптер, направени ми се по порачка.
     
  8. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Девојки, да ве прашам. На ТВ видов реклама за нова течност Прокулин од Алкалоид наменета за контактни леќи, дали сте чуле за ова и сте ја виделе? Во Зегинот што свратив вчера ја немаа, денес ќе видам во друг Зегин. Имате некакво инфо?
     
  9. Belisima

    Belisima Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2010
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    26
    Долго време носам наочари околу 20 години .Еден период носев леки меки и многу убаво ми беше но одкога почнав да работам бидејки сум цел ден на компјутер почнаа да ми се црвенеат очите и да ме пецкаат па ги баталив леките и пак почнав да носам наочари а леки купувам само во лето за да носам наочари за сонце .инаку сега има многу квалитетни леки со голем процент на вода во нив и многу се лесни за носење не се чуствуваат воопшто и може да се бањаш со нив па дури и да спиеш со нив што не е препорачливо . Ако би бирала меѓу наочари и леќи би одбрала леќи
     
  10. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Девојки во последно време ми е ептен тешко да зјапам во компјутер, вака за читање уште не сум приметила некои проблеми, ама пред компјутер ептен ми се мати видот. Башка на моменти како да ми се „стресуваат“ очичкиве, како да ми мрдаат, не знам да опишам :^) Ама ок тоа не е ни битно. Сакам да прашам нели има некои очила т.е. стакла кои се само за пред компјутер, тв итн, без диоптер? И колку отприлика чинат и дали и за нив треба претходна посета на офталмолог?
     
  11. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Носам наочари скоро година дена :@ на жалост,али тоа е. Сакав едно време да земам леќи,зошто мразам наочари и дознав и ми рекоа како демек не биле добри,немало да ми го подобри видот,и штетни биле :^)
    Стварно? |( Е ,како многу луѓе носат :|
     
  12. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    Глупости! :shake:
    Зошто да бидат штетни ако правилно ги употребуваш т.е ако водиш доволно хигиена.
    Е сега при леќите треба да се води многу грижа,далеку посложено е одколку со очила.Доколку си ти спремна на тоа,без размислување да си купиш.

    И јас ќе купам кај и да е. :)
     
  13. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Е ајде де,и ја мислам дека се глупости |( Подобро леќи него тегли :D (не ми се тегли да напоменам :D )мал ми е диоптерот,и не ми стојат лошо наочари,барем како што ми кажаа сите,ама сепак си се мислам за леќи ,па ќе видиме :)
     
  14. Sramezlivoto

    Sramezlivoto Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    100
    Јас мислам подобро очила. Баш сега се во мода и имаш милион оквири на избор. И баш луѓето со очила ми се послатки, него тие со леќи ептен ми е вештачко. Не бадијала е речено, природно си е природно :)
     
  15. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    97.981
    Пол:
    Женски
    Леќите имаат свои предности.На пример мене од очилата ме болеше носот кај што лежеа (неправилен е затоа не можеа очилата да најдат лежиште),и воопшто осеќав тешкотија,а леќите си бараат прецизност и ако добро ги наместиш нема да си свесен дека носиш леќи.Од друга страна поскапи се,средставта за одржување се поскапи,и не се за оние кои работат кај што има прашина иа ветар,како јас на пример,така да мислам дека е најдобро да се прави комбинација од двете,по потреба.
     
  16. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Може малце помош ? :)
    Значи носам наочари ама не редовно , всушност не знам кога последен пат сум ги носела ама кога ќе ги ставам ми се чини дека не ми помагаат баш многу . Може тоа да е зошто не ми се привикнале очите на нив? Ја прашав мајка ми , ми вика па како мислиш да видиш после неколку саати носење :lol:
    Да не треба пак на преглед да одам ?
    Иначе почнав сабајлево да ги носам после толку време ама не можам по цел ден , срам ми е по автобуси. :tmi:
     
  17. la.chocolada

    la.chocolada Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    25
    Јас ''носам очила'' од 4то одделение и до сега не се навикнав на нив :worried: .Отпочетокот ми беше срам да се појавам во јавност со очила, но отпосле сфатив дека нема тука ништо срамно или голем хендикеп, едноставно изгледаш по урбано со нив.
    Сменив многу рамки, модерни со оквир на правоаголник, ама безразлика како изгледа оквирот и како ми стојат, јас не сум навикната да ги носам и така понашајки се неодговорно од -0,5 стигнав моментално до -3.Така да не го занемарувајте диоптерот ако е мал, пошто боље е да се спречи, него ли да се лечи.
    И сега бидејки несакам да ми се накачува диоптерот се нагоре и нагоре, а не сум навикната на очила, сакам да ве прашам какви типови на леќи има, која цена се и ефикасноста на истите. :)
     
  18. GarpovaV

    GarpovaV Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    1.962
    Пол:
    Женски
    Јас носам очила уште од 5 години. Диоптерот од тогаш, до сега, се намали, многу. Уште од почетокот си ги прифатив очилата, и нон-стоп сум со нив, само за спиење ги вадам. Некогаш и со нив заспивам. :D Воопшто не ме интересира како им изгледам на другите со нив, што ќе речат тие. Си гледам мене да ми е добро. :lol: Јас повеќе не се свиѓам без очила, отколу со нив. Според мене убаво ми стојат, и поради тоа највеќе не ги вадам. Не ми е срам да ги носам, секој втор човек носи очила и помодерно ми изгледаат. :P :geek:
    Си размислувам за леќи. Сакам да си ставам, ама мала сум уште :worried: треба да си почекам.

    За оквир, јас од тука си купувам, од Штип, oд една оптика. Диоптерот го менев во Јуни некаде, заедно и оквир си купив. Стаклата ги премачкуваа за од компјутер нешто, ставаа и дрг=уги заштити, незнам што.. Сега треба да одам на контрола па ќе видиме, што ќе биде.
    Така да, сега за сега си носам окалки, а сакам леќи...
     
    На La.Reina.Del.Sur и marama им се допаѓа ова.
  19. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Треба да ти се навикнат очите :) И мене така ми беше во почеток,и одма дома паники леле леле не ми погодиле диоптер,или нешто не ми во ред со очиве незнам што :D глупости..
    А,и иста можност постои да не ти е точен диоптерот,односно ако не си ги носела долго време А СИ ТРЕБАЛА.можно е да ти се зголемил диоптерот не дај боже.. али пробај носи ги сега почесто и ќе си процениш самата,ако имаш некоја промена НА ДОБРО,тогаш било до навикнување на очите,ако нема ништо од промени,односно уште гледаш исто,тогаш до диоптерот е.

    * И еден совет : Нека не ти биде срам да ги носиш,и ја бев таква,не ги носам на школо,не носам надвор,ау каква сум на ништо не личам,и блабла,глупости. И на крај,си го добив за поклон,поголем диоптер,чисто зошто си се глупирав со такви работи,и ете сеа си носам поголем диоптер,и продолжено време на носење наочари.Така да мој совет ти е да не се замараш со тоа колку што можеш повеќе бидејќи и мене ми требаше време да се навикнаш со нив носејќи насекаде,гледај си го здравјето,најважно е од се! А,ти како сакаш :)
     
  20. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Фала Beauchamp еве и во школо ќе ги носам денес па кога ќе имам време ќе појдам еден преглед да направам , на 10 минутки ми е . Иначе јас немам мислам дека таа заштита од компјутери и не знам таму што , се мачкаат со нешто или ? :tmi: Една другарка нешто ми кажуваше ама врска немам ..