1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контактни леќи или очила?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од OrdinaryGirl, 26 јуни 2010.

  1. sunshine96

    sunshine96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    223
    Пол:
    Женски
    Јас имав проблем со леќи, буквално ми бегаа под капакот и мене ми извршија замена, затоа што проблемот бил најверојатно нешто до нив, така да пробај си ја среќата.
     
  2. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.125
    Ама како да им однесам леќа и да кажам еве не гледам со неа, како да нема воопшто диоптрија. Може да си прашам. Тебе што ти рекоа?
     
  3. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.763
    Допаѓања:
    7.266
    Пол:
    Женски
    Така однеси ја. Кај нас имаше таков случај и мораше рекламацијата да ја пратиме до фабрика. Ни вратија дека имало некој проблем и клиентот си доби нови леќи.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  4. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.776
    Допаѓања:
    5.396
    Да не се погрешка ставени во кутијата а да се всушност со друг диоптар? Провери на контењерчињата со леќи дали го пишува истиот диоптер што имаш ти.
     
  5. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.125
    Имате оптика? леле паника ме фаќа вака ако зачести, само фрлање пари. Инаку ми е страв тој месец додека чекам нови да не се зголеми диоптерот или само џабе се плашам, сега сум со очила.
     
  6. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.763
    Допаѓања:
    7.266
    Пол:
    Женски
    Ако и обично носиш очила нема да има проблем. Во спротивно купи си уште една леќа за периодот додека чекаш.
     
  7. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.125
    Имам висока диоптрија и затоа ми се препишани леќи. Но, ете ми се случува ако се скине пример леќа, одам нарачувам нови и чекам по месец дена, а порано и по два се чекаат. Ме нервираат вакви работи, ќе платиш и нема ништо од леќите. По 3 пата купувам во една кутија. Во една оптика ми се случи порано од 3 пара само еден да е ок, другите дванаместо месец дена п0 10 дена ги носев и веќе стануваа матни, не се гледаше ништо. Ужас. Од таму веќе не земав.
     
  8. SparkyAngel

    SparkyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.366
    Пол:
    Женски
    Колку пара беа 3 пара леки со обичен диоптер без цилиндер во Елени? Течност имам останато од претходниот комплет, без течности колку беа пари леќите не паметам а треба да си испланирам да купам летово да имам.
     
  9. Mlle

    Mlle Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    256
    Здраво, вчера нарачав леќи, првпат ќе носам досега само со наочари сум и веќе преку глава ми беше. Па сакам да ве прашам совети за одржување, општо се што ќе ви текне за исплашен почетник. Фала однапред!
     
  10. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Кои капки за очи се добри за црвенило? Не чувствувам ништо, а очите често ми изгледаат како да сум плачела, особено навечер откако ми се заморени.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Јас Прокулин ги користам, ми помагаат:) Можно е леќите да ти ги сушат очите, исто и мене така, па побарај следен пат совет кога ќе одиш на преглед, ќе ти каже офталмологот подетално :)
     
  12. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Бев пред пола година, ми рече да не ги замарам многу очите и ми даде капки, но не се сеќавам кои беа. Прво ги користев неколку години soft lens па потоа ги заменив со pure vision 2.
    За Прокулин ми кажаа во аптека дека не ги препорачуваат, па затоа се обратив тука.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Хм, зошто не ги препорачувале? Мајка ми е фармацевт, двете леќи носиме, па ги користиме и двете тие капки. Да не ти нуделе некои други затоа што им нудат награди доколку ги продадат? Не верувам Прокулин да пречат, мене лично од една капка веднаш подобро ми е.
     
    На CaraMia и Elence93 им се допаѓа ова.
  14. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Можно е. Искрено и јас не верував бидејќи сум задоволна од сите производи на Алкалоид. Фала ти многу, ќе ги купам :)
     
    На Dream-Girl и CaraMia им се допаѓа ова.
  15. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.658
    Пол:
    Женски
    @Elence93 да те прашам пишуваш за Прокулин капки за црвенило или за Прокулин вештачки солзи?
    Прокулин за црвенило капките се најефикасни за отстранување црвенило ако има испукани капилари во очите,иако тие се добри за краткотрајна употреба.
    За догорочна употреба не се ако личноста има често покачен притисок или дијабет бидејќи дополнително капкиве можат да покачат притисок општо и во очите-правејќи гауком.
    А за вештачки солзи капките можеш од било која фирма,тие се само лубриканси да не пецкаат очите и ги подмачкува очите и прават капкиве да не се сушат очите што често се случува под дејство на носењето на леќите.
                            • Who should not take Naphazoline HCL Drops?

                              The following conditions are contraindicated with this drug. Check with your physician if you have any of the following:

                              Conditions:
                              • overactive thyroid gland
                              • Diabetes
                              • closed angle glaucoma
                              • high blood pressure
                              • Disease of the Heart and Blood Vessels
                              • High Blood Sugar
                              • Eye Injury
                              • Eye Infection
     
    Последна измена: 26 јуни 2018
  16. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    За црвенило. Вештачките солзи ги користев зимата поради нечистотиите и сувиот воздухот и бев задоволна. Ќе ги пробам сега овие.
     
  17. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.658
    Пол:
    Женски
    За црвенило се ефикасни прокулин и сите капки по генерика што се нафазолин.
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.776
    Допаѓања:
    5.396
    Јас кога почнав да користам прокулин раствор за леќи имав нелагодност, црвенило, сувост на очите, одеднаш ми се појави, а користам леки 10 год, бев на лекар и ми кажаа дека не е добар растворот на прокулин да си земам било каков друг ама таков да не користам веќе. Затоа не користам ниту вештачки солзи од нив. Не ми нудеше никаков друг производ па да речам нели процент зема.
     
  19. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Добро, секое око различно, не значи дека на секој делуваат така. Сите различно прифаќаме работи, затоа и најдобро консултација со личниот офталмолог. Ама дур не пробаме не може да знаеме како ќе делуваат, ете тебе не ти пријале, бар си знаеш за друг пат што да не користиш. :D
     
    На violetblue му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Marijaaa32

    Marijaaa32 Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Носам леќа веќе 2 месеци на едното око со диоптер -1 а со другото око се си е во ред. Ме интересира дали имате некакво подобрување со видот, т.е. дали ви се намалува диоптерот со носење на леќите?Имам слушано дека има големи шанси да ти се зголеми диоптерот со носење леќи.
    Ви благодарам