1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контактни леќи или очила?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од OrdinaryGirl, 26 јуни 2010.

  1. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    93.434
    Јас носам леќи со години. Диоптерот не ми се намалил, ама стагнира. Значи, нема шанси за зголемување.
     
    На Marijaaa32 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. EuHenIa

    EuHenIa Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    2.359
    Допаѓања:
    72.930
    Пол:
    Женски
    Ако се зголеми диоптерот не е од леќите, а исто е и за намалување. Леќите зе помагала за гледање а не прават корекции на диоптерот.
    Носам леќи повеќе од 20 години, диоптерот ми е ист.
     
    На cresa-jagoda, 1209 и Marijaaa32 им се допаѓа ова.
  3. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Нема потреба од страв. На почеток ќе ти биде тешко при ставање. Мене ми требаше пола саат да ги наместам на почеток, а сега за 1 минута ги вадам и ставам двете. Кога ќе ги ставаш над маса биди, ако ти паднат, да ги најдеш. Најдобро е, стави една леќа, па покриј го со рака другото око и види дали гледаш чисто, и дали си ја ставила во око како што треба. Миј ги како што ти пишува во упатство. Растворот важи 3 месеци од отворање, после фрлај. Јас запишувам секогаш на кој датум сум го отворила. Ако се шминкаш, извади леќи, избрипи добро шминка и измиени врати ги во очи. Ако имаш прашање пиши.

    Треба да ти стагнира. Кај мене стагнира. Спомнаа погоре Прокулин не биле ок, јас си користам раствор од нив, немам забелешки.
     
    Последна измена од модератор: 11 август 2018
  4. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.678
    Допаѓања:
    1.976
    После една година откако почнав за прв пат да носам леќи истите симптоми ми продолжија, пишував на темава.

    Значи само по неколку минути од ставањето на леќите очите ми се закрвавуваат и почнуваат да ме чешаат..
    Прво ги користев леќите Air Optix Atigmatism, заедно со Pure Moisture растворот, потоа го сменав и го земав Avizor Unica Sensitive со претпоставка дека е можеби до него но истите сиптоми продолжуваа па решив да ги сменам леќите, ги зедов Bausch&Lomb Softlens Toric, и повторно го сменав и растворот, го земав ReNu MultiPlus и истата ситуација продолжи пак.. Користам и капки што се ставаат додека ги имам леќите на мене, но не ми помагаат..

    Инаку за леќите се грижам максимално, ја менувам течноста после секое носење, ги мијам и сите тие работи. Не ги носам редовно (секој ден) и не повеќе од 5 часа..
    Во што можи да е проблемот? Кога се консултирав со доктор се чудеше и ми рече дека во животот не наидел на ваков случај и не ми веруваше ми рече да сум чекала да се навикнат очите (до кога?:^)). Се консултирав и со друг доктор кој ми рече дека било нормално :^)
    Но никој не понуди решение... :(
     
  5. fitgirl

    fitgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Ги сменав стаклата на наочарите бидеќи ми се зголеми диоптерот. Ама сеа кога ќе се вртам на лево или на десно ми се врти, кога ќе погледнам на долу како да не е рамен подот туку како да има мало угорниче пред мене и мн ме боли главата.. Сигурно нешто не е во ред
     
  6. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.853
    Пол:
    Женски
    Провери синуси и направи алерго тест, можно е да си алергична на некоја супстанца, многу е ретка ама можна состојба. Мене синусите ми прават проблем, после 2-3 часа носење почнуваат да ме гребат очите, ги чувстувам леќите во очите како да ме бодат, почнувам да кивам и се по ред. Ставам и вештаччки солзи демек многу ми се суви очите па ради тоа е, али јас мислам дека има друг проблем.

    Нормално е по сменет диоптер, ќе се навикнеш за некој ден.
     
    Последна измена од модератор: 4 септември 2018
    На fitgirl и MayDiamonds им се допаѓа ова.
  7. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Можеби наеднаш многу ти го зголемил диоптерот. Пробај да ги носиш по неколку саати. Доколку не се навикнеш оди и кажи му дека ти е мачно и постепено да го зголемувате.
     
    На fitgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.678
    Допаѓања:
    1.976
    Истото ми се случува и мене после некој час почнува да ми тече носот и да ми солзат очите, ги чувствувам како да ме гребат и да ме чешаат во очите, откако ќе ги извадам се е во ред, носот престанува да ми тече, ништо не ми е.

    Извини можеби ќе звучи глупо прашањето но не сум баш упатена, алерго тестот треба да го направам стриктно на офталмолог, има некој посебен што е баш за леќи, или тоа се оние општи тестови каде што се проверува за алергија на куќна прашина, мачки, полен, храна... :?::tmi:
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Мене ова скоро две години откако ставив леќи ми се случуваше. Ама не се откажував и чекав леќите да ги прифатам. Сега ги носам скоро 5 години, веќе немам мака последниве 3 години. Ама што тешкотии видов, како демон бев во очите. Веројатно тешко ти е да ги прифатиш, дај уште време. Јас секој ден ги носев..

    И ова е нормално, јас секогаш кога земав нови очила ова ми се случуваше. Недела, две додека да ги навикнам. После заборавам дека се на мене. :)
     
    На fitgirl, MayDiamonds, 1209 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.853
    Пол:
    Женски
    Вајда истите тестови се, јас немам правено, а треба оти општо многу имам проблем со кивање и течење од нос и кога не ги носам, ама кога ги носам е значително полошо. Закажи си ти за алерго па кога ќе отидеш ќе им ја кажеш маката може има и на тоа тест.
     
    На MayDiamonds му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.233
    Допаѓања:
    9.984
    Пол:
    Женски
    Луѓе, предлог оптика каде Супрема стаклата се евтини? Претходно имам направено во Бела Виста за 2500 ден. Сега скоро прашав во друга оптика и за истиот диоптер ми рече 4000. :drunk:
     
  12. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Чудно е ова, ако велиш ги миеш леќите и се чисти. Мора да бидат баш чисти, да немаат ситни честици по нив. Баш проѕирни да се кога ќе ги погледнеш пред да ги ставиш. Да не го реши проблемот во меѓувреме? Може ти се суви очите, ставај вештачки солзи, трепкај повеќе.
     
  13. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.678
    Допаѓања:
    1.976
    :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
    Извини ама ме изнасмеа мислењево. :)

    Немаше да пишувам на темава ако проблемот беше толку едноставен..
    Верувам дека ретко кој води толку сметка како мене кога се во прашање тие работи. Пред да ги ставам леќите ги мијам рацете со антибактериски сапун да ми се перфектно чисти, леќите ги мијам со течноста пред и после ставањето и ја менувам во кутивчето после 1 носење (никако во истата што стоеле претходно) иако не ги носам секој ден.
    Ставам вештачки солзи го напишав тоа во постот не знам дали го прочита, и не не - ми помага. Ставам и капки за очи откако ќе ги извадам леќите.
    Не ги носам повеќе од 5 часа.
    На еден месец можи и помалце ги ставам во течност со таблетки да се исчистат.. Ништо не ми помага, одна по ставањето на леќите очите ми стануваат вакви 20180907_001737.png
    Добивам главоболка, носот ми тече, а по некој час носење ми стануваат неподносливи, како да имам песок во очите чувствувам.
     
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Да не се работи за пар неквалитетни леќи? Мене ми се случувало да купам леќи кои се гледа дека не се баш нови, и ми го стискаат окото, ме копка, и се вцрвенува како на сликата.
     
    На lolitaspurgatory му/ѝ се допаѓа ова.
  15. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.776
    Допаѓања:
    5.396
    Најверојатно си алергична или на некоја компонента од леќите или од течноста. Ако вака ти е постојано откако си почнала да носиш леќи значи окото не ги прифаќа, најверојатно поради алергија на составот на леќите. И не во никој случај не е нормално така да ти биде црвено окото. Јас повеќе од 10 год. носам леќи никогаш такви симптоми не сум имала, единствено вакво црвенило имав кога купив прокулин раствор, веднаш го сменив и исчезна и црвенилото, ама ти штом си променила и раствори и леќи значи не е до тоа, туку до самиот состав на леќата.
     
    На MayDiamonds му/ѝ се допаѓа ова.
  16. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    3.498
    Пол:
    Женски
    Пред неколку дена си ставив за прв пат наочари. Едното стакло е со цилиндар а доптерот е -0.25(а во упатот пишува 0.50 wtf) со -0.75 . Кога сум со наочари можам да гледам дури и детали од далеку што значи видот ми е супер со нив но кога ќе ги извадам зениците ми се значително зголемени а и главата ме боли. Дали можеби се прејаки за мене или не сум навикната? Што е разликата меѓу цјлиндар и обично стакло? Препорака каде би можела да направам добар преглед во Скопје?
     
  17. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Не си навикната сеуште. Кај прв пат па и со цилиндер и затоа ти е тешко. Носи ги по неколку часа за почеток, не ги носи цело време, прави паузи додека да ти се навикне окото.
     
    На x-MajaEsposito-x му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mar023

    mar023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2016
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    102
    Пол:
    Женски
    Дали некој бил во оптиката кај веро џамбо? Сакам да ми одредат диоптер па споделете искуства дали се добри
     
  19. Tina22m

    Tina22m Активен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Дечки, може некој да ми каже каде точно се наоѓа следнава оптика?
     

    Прикачени фајлови:

  20. fitgirl

    fitgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Која е најдобра течност за Air optix ?