1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контактни леќи или очила?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од OrdinaryGirl, 26 јуни 2010.

  1. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.791
    Допаѓања:
    17.756
    Јас користам Renu. И Opti-free и Ао sept ми биле океј. :)
     
    На fitgirl и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  2. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Renu мене ми е најдобра:)
     
    На fitgirl и Antolinaa им се допаѓа ова.
  3. fania

    fania Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    devojki dali gi ima ovie lekji vo mk
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_3593.PNG
      IMG_3593.PNG
      Големина на фајлот:
      198,7 KB
      Прегледи:
      15
  4. Stefani_1992

    Stefani_1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Девојки Ве молам кажете некоја добра оптика во Охрид. По можност да биде поефтина.
    Фала однапред
     
  5. spacegirl92

    spacegirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2016
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.593
    Пол:
    Женски
    Девојки 4 години по ред носев една иста диоптрија и од вчера имам друга, но се ми е матно и ме боли главата, нормално е вака додека се навикнам или?
     
  6. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    3.216
    Пол:
    Женски
    Нормално е одреден период при смена на диоптрија да чувствуваш главоболка и мачнини. Доколку со тек на време не ти поминат, појди пак на доктор за да проверат да не е утната диоптријата.
     
    На spacegirl92 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Луѓе препорачајте добар специјалист за леќи, ми дадоа упат за во Букурешт на 3 прегледи отидов за една недела никако саглам дијагноза да добијам, и цилиндар ми најде што 10 години не ми нашле за диоптерот ми вика за +1 ти е зголемен (а 1.50 ми е сега) што нема шанси во рок од една година да скокнал толку, па и леќите и течноста не ми одговарале а 4 години скоро сум со истите немам никаков проблем.
    Абе фрчам од бес мислам моментално:@
     
  8. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Јас кај таа во Букурешт 5 години одам, ептен е професионална. Плус на апарат прецизно гледа за диоптерот, инаку можно е да ти порасне толку за тој период, мене премногу ми порасна во рок од год-две, откако ставив леќи се е стагнирано. Ме зачуди вака лошо искуство што имаш тука. :?::?:
    А и мајка ми 10+ години е тука, исто немала проблеми. Мислам дека во Скопје е една од најпрофесионалните офталмолози женава, секаде ја препорачуваат. Пробај и на друго место, да не ти била претходно погрешна дијагноза давано? Мене поради такви порано, диоптерот ми е огромен.

    Успат, у Јане Сандански Поликлиниката некој специјалист за очи го фалат доста исто, па види таму, може ќе е подобар :)
     
    Последна измена: 29 ноември 2018
  9. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    @Dream-Girl фала ти за одговорот, бев веќе на друг лекар во МедикаС на приватно и она ми рече дека ми е зголемен ама не толку (иначе носам леќи веќе 4 години затоа чудно ми беше на мене) денес треба да идам да ме види на компјутерот за да прецизира.
    Друго што ме изнервира кај оваа првава е што ми се дереше цело време, никаков однос нема со пациенти.|(
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. fitgirl

    fitgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Леќите ми се отворени пред 1 месец и се месечни леќи. 5 - 6 пати ги имам клаено само. Дали треба да ги фрлам сега дека помина 1 месец или можам уште да ги носам?
     
  11. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.088
    Допаѓања:
    11.252
    Jaс имам меки леќи од оние за 2 месеци. Но, во оптика пак доцни со нарачката и сега плус 2 дена како ги носам. Колку ќе имам фора да ги носам овие додека стигнат новите деновиве? Има ли некој искуство уште колку дена би можеле да се користат. Знам 2 месеци е рокот. Јас користам диспо биоторик.
     
    Последна измена: 13 декември 2018
  12. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Не, 2 месеци носи си ги. Јас ги носам по 3 месеци некад ако не сум ги носела често тие месеци ама у принцип ретко ми се случува секој ден со нив сум, па по 2 месеци осеќам дека се износени и ги фрлам. :) Сама на око ќе осетиш стари дека ти се, кога се заматуваат, се прљаат, не се гледа како порано.
     
    На Tanjamm, cresa-jagoda и fitgirl им се допаѓа ова.
  13. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.088
    Допаѓања:
    11.252
    Знам. Од зор сега сум принудена да ги носам повеќе од 2 месеци. Доцнат новите иако требаше да стигнат за 2 месеци, еве 3 поминаа не стигнале во оптика. Инаку сега отворив на нет за моиве леќи, зошто ги пишува месечни, кога мене и оптичар и лекар ми рекоа дека се носат по 2 месеци. Јас по 2 месеци ги носам веќе 5 години и си е ок.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.144
    Пол:
    Женски
    Не е така,предвидено време на месечните леќи е 1 месец,дозволено +1 недела надминување.Сите лекари каде што сме биле и тука и странство ни го потенцирале тоа.
     
  15. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.347
    Допаѓања:
    8.117
    Пол:
    Женски
    Абе можат да се носат месечните леќи и повеќе од предвиденото, ама се чувствува дека веќе не се за носење, се замаглува погледот, чувствуваш тежина на окото. Така да подобро да се менуваат на време.

    Инаку за докторката од Букурешт...Бев еднаш и никогаш повеќе не ради неа, туку ради сестрата. Такво безобразно створење не сум сретнала во ниедна здравствена установа.
    За докторката немам лош збор, професионалец, стварно си ја знае работата. Малку е намќор, ама не ми е битно.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.144
    Пол:
    Женски
    На Kay Scarpetta му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Kay Scarpetta

    Kay Scarpetta Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2015
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Колку искача плус за испорака и за колку време стигаат?
    Исто ме интересира дали треба да ги земам од пошта или ги пуштаат у сандаче :)
    Јас веќе со години си нарачувам од Малта од https://uk.welovelenses.com/ и ми е многу поевтино отколку од оптика, ама овие цени што ги гледам на полскиот сајт се страшно поволни...
     
  18. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.144
    Пол:
    Женски
    Мене поштар дома ми ги носи.Страшно се поволни да,ги најдов на еден хрватски форум ,хрватите сите нарачуваат од тука. Земаат ситна поштарина со тракинг и пак се поевтини од тука.
    Смени ги од полски злот во еур.
     
    На Kay Scarpetta му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Kay Scarpetta

    Kay Scarpetta Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2015
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Супер, баш ќе пробам. Сега скоро идам на контрола па после ќе си нарачам, вака дури искача дупло поевтино од овие од Малта шо ги земам.
     
  20. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.088
    Допаѓања:
    11.252
    Но, мене и лекар и оптичар ми рекле 2 месеци, и така терам со години. Сега пребарувајќи на нет гледам дека се месечни.