1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контактни леќи или очила?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од OrdinaryGirl, 26 јуни 2010.

  1. GFlower

    GFlower Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2014
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Дајте предлог за вештачки солзи што може да се користат додека носиш тврди леќи. Очиве ми се суви ко песок да имам во нив. Прокулинот ме печат, на baush тие ништо посебно не ми беа... Нешто испробано?
     
    На Kay Scarpetta му/ѝ се допаѓа ова.
  2. petunija77

    petunija77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 септември 2018
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    20.448
    Дали знае некој да ми одговори наочарите во аптеките што се продаваат за блиску со диоптер + ,можат ли да им се смени стаклото да се стави диоптер со - минус или не?
     
  3. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Може да се смени, зошто да не.
     
    На petunija77 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Може да се смени :) само да си одредиш точен диоптер на офталмолог и ќе ти сменат како сакаш :)
     
    На petunija77 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Kay Scarpetta

    Kay Scarpetta Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2015
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Јас имам синдром на суво око и офталмологот ми препорача SYSTANE ULTRA од Alcon.
    Многу ми помагаат, ама прилично се скапи, 670 ден мислам дека ги земав. Од прво отворање траат 6 месеци. Си капнувам по потреба и одма ми е полесно. Си пишува во упатството дека можат и со тврди леќи да се користат.
    Го пробав и новите од Алкалоид, Proculin Tears advance, ама мене лично не ми одговараат. Изгледа колку пари - толку музика, така му доаѓа работата...
     
    На GFlower му/ѝ се допаѓа ова.
  6. GFlower

    GFlower Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2014
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Ќе ги дадам без размислување парите, кој има мака со очи знае да цени асални капки. Фала ти, од оптика ги купи или во аптеки ги има?
     
    На Kay Scarpetta му/ѝ се допаѓа ова.
  7. GFlower

    GFlower Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2014
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Тие ти се ко потрошен материјал, рамките лесно се кршат. Ако имаш сериозна диоптрија и скапо стакло не би ти препорачала зошто ќе ти излезе "сиромавиот дупло плаќа". Од лично искуство дооолги години со наочари и леќи ти кажувам
     
  8. petunija77

    petunija77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 септември 2018
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    20.448
    Затоа прашувам, ми требаат за по дома , кога излегувам леќите ги носам, ама ми се случува да заспијам со наочари, барам поевтина варијанта ,фала ти
     
  9. Kay Scarpetta

    Kay Scarpetta Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2015
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Ги има по аптеки, јас мислам од Еурофарм ги земав последниот пат. Овие мислам дека се единствени од таа линија кои можат да се капнуваат додека ги носиш леќите.
     
  10. IvanaJenner

    IvanaJenner Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Јас како тинејџерка требаше да носам очила. Имав диоптер од -0,50 но не ги носев очилата. Сега сум стигнала до -1,50 на едно око и -2,00 на другото.(facepalm) Не е добро, но сепак може уште многу полошо.:tmi: Сега сакам да земам контактни леќи. Може ли да ми кажете искуство и околу цената ме интересира и дали се менуваат односно купуваат нови леќи по определен период. Ви благодарам однапред! :l:
     
  11. Panthera

    Panthera Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    711
    Пол:
    Женски
    Здраво, носам леќи 6-7 години и досега го користев растворот на Прокулин. Во оптиката на секое одење без воопшто да ги прашам ми нагласуваат да не го користам тој раствор никако, еднаш затоа што предизвикувал црвенило, друг пат затоа што не ги чистел леќите убаво итн. Не знам дали прават антиреклама за да се купуваат поскапите со кои соработуваат или едноставно не го бива растворот. Мене лично не ми направил некаков проблем... Очите навистина ми се поцрвени, ама мислам дека не е до растворот, еве месец-два немам ставено леќи на мене и такви ми се уште. Искрено не знам дали некогаш претходно не ми биле вакви затоа што од 12-13г. сум со диоптер.
    Ајде да дадам шанса на друг раствор да видам дали ќе има промена. Кој би ми го препорачале?
    Има ли воопшто раствор со приближна цена на тој од Прокулин или сите други се по 600-700 ден.?
     
    На violetblue му/ѝ се допаѓа ова.
  12. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    5.433
    Optic Pro e 400 ден во Зегин, и нешто поскап околу 450 во други аптеки. Го користам со години и ми е супер за цената со оглед дека другите се над 700 ден., а од прокулин очите ми поцрвенуваат и ми предизвикува нелагодност со леќите.
     
    На Panthera му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Panthera

    Panthera Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    711
    Пол:
    Женски
    Е и за тој исто ми рекоа дека не го бивало демек, очигледно антиреклама прават само на поефтините. :) Не се сеќавам дали сум го користела на почетокот, баш ќе го купам. Фала ти :)
     
    На violetblue му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Носев леќи четири години, ама пред 8 месеци ми се појави црвенило и докторот ми рече да правам пауза и да ставам капки. Правев пауза и пак почнав, и тоа дури пред една недела, ама денес забележав пак малку црвенило. Совет некој? Ќе се оправи или ќе треба очила да носам, а ич не сакам очила. :(
     
  15. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    5.433
    Форсираат тоа од што имаат заработка повеќе. Ако ти одговара Прокулинот користи си го без гајле или пробај со Оптикот не е голема разлика во цена. И мене не ми се даваат повеќе 700 ден. за Оптик фри или поскапи раствори кога и овој супер си ја врши работата.
     
    На Black girl и Panthera им се допаѓа ова.
  16. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Дали некој има нарачувано леќи од оваа оптика? Има леќи по стварно приступачни цени :?:
    Screenshot_20190212-230236_Facebook.jpg
     
  17. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Јас на почеток долго време користев Рену (Рено не знам како се чита), го користев околу година време. Тој беше поскап, па си реков да променам да видам. Земав Прокулин, не гледам никаква разлика. Апсолутно исто ми е, немам никакви несакани ефекти и продолжив да го користам.
     
  18. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.145
    Пол:
    Женски
    Кој раствор го користиш?
    Авизор сензитив пробај.
     
  19. anonymousmember1

    anonymousmember1 Активен член

    Се зачлени на:
    3 септември 2018
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Дали за диоптер и астигматизам се носат само полутврди леќи? И како им се движат цените?
     
  20. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Ima vrska rastvorot? Opti free go koristam otsekogas.
    Mene mi e da ne mi rece doktorot deka ne smeam lekji da nosam vekje poradi crveniloto :(