1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контактни леќи или очила?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од OrdinaryGirl, 26 јуни 2010.

  1. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    756
    Допаѓања:
    1.084
    Пол:
    Женски
    Види во Optica Italiana, Vero Centar

    Не знам какво е вашето искуство од користењето на Прокулин течноста за леќи, но јас не сум задоволна. Веднаш штом се префрлив на Прокулин ми се јави инфекција. Офталмологот ми рече дека сретнал неколку слични случаи со користење на оваа течност. Затоа, внимателно со изборот на течности.
     
    Последна измена од модератор: 6 јуни 2019
  2. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Девојката побара течност со пристапна цена, затоа и ја предложив. Јас немав никаква инфекција од неа ниту црвенило, а ја купував неколку години, но се вратив на Рену бидејќи до сега двајца доктори ми ја препорачаа.
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  3. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Дојдов да ги пофалам леќиве затоа што содржат ув заштита и на оваа денска светлина успеав да гледам без да ми смета многу сонцето. Еднинствена мана е што се ептен меки и многу се виткаат па се потешки за ставање. Ќе ги тестирам дополнително дали се добри за носење и како ќе се однесуваат за подолго носење. Ги нарачав од овде. [​IMG]
    По стварно пристапна цена. Ми стигнаа за недела дена.
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    756
    Допаѓања:
    1.084
    Пол:
    Женски
    @M.laDy благодарам за препораката.

    Инаку, не знам дали постои друга тема за контактни леќи, па тука ќе го споделам прашањето.
    Последниве месеци често ми се случува додека ги носам леќите во текот на денот да ми солзи едното око без некоја причина. Инаку, носам месечни леќи и не ги менувам на еден месец, туку можам да поминам и два, два ипол месеци со истиот пар леќи. Знам дека не е во ред, но до сега не ми се јавуваше никаков проблем заради тоа.
    Дали некоја од вас ги користела леќите подолго од дозволеното и дали тоа може да се поврзе со солзењето на очите?
     
  5. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    @Филотеа
    Повеќе од два месеци немој да носиш месечни. Најдобро ти е месец и пол до два најсила. Може да ти солзат ако ти е окото надразнето, изморено, или ако повеќе саати ги носиш леќите, ако има некоја прашинка на нив а и ако е више истрошена леќата. Направи пауза неколку дена, можеш и капки да ставаш. Ако и со нови леќи ти продолжи солзењето тогаш на лекар.
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    93.431
    Дали даваат еден пар да купиш само?
     
  7. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.785
    Допаѓања:
    17.745
    Еми, мислам дека не. Ваму само кутивче цело т.е. 6 леќи.

    На парче т.е. 1 пар леќи имам земано од оптика Ели во Бисер. 350 денари една леќа беше.

    А, ново откритие ми е Оптика ЛМ мислам беше од Струмица. И тие вршат достава и се поефтини дури од Прима. :)
     
    На Emy867 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    4.877
    Пол:
    Женски
    Која е најдобра течност за леќи за прв пат користење? Или нема врска?
     
  9. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Нема врска тоа, зависи кому што одговара, иако ретко кој има проблеми од некоја. Јас ја користам Рену, таа ми ја предложија уште кога почнав да носам.
     
    На Anna-Banana му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.399
    Допаѓања:
    81.588
    Пол:
    Женски
    Avizor sensitive
     
    На redflower и Anna-Banana им се допаѓа ова.
  11. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    И јас Renu ја користам, најубава ми е :)
     
    На Anna-Banana му/ѝ се допаѓа ова.
  12. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    2.968
    Допаѓања:
    4.646
    Пол:
    Женски
    Носев наочари со стакла со заштита од светлина при работа на компјутер (не фото греј него некое друго стакло) ама ми се скршија па сега сакам да купам леќи.Дали има леќи исто кои штитат од зрачење при работа на компјутер?
     
  13. *Ива

    *Ива Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    379
    Пол:
    Женски
    Дали некоја ги користела Bausch&Lomb Soft lens да сподели искуства дали се пријатни за подолго носење?
     
  14. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Јас ги користев првите неколку години, но не се погодни доколку планираш да ги носиш цел ден. Доколку ти се само за во школо/факс/работа добри се, но не за цел ден. Јас ги сменив за Pure vision 2 по препорака на докторот и од овие сум презадоволна. Ги носам цел ден и воопшто не ги чувствувам.
     
    На *Ива му/ѝ се допаѓа ова.
  15. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.292
    Допаѓања:
    2.123
    Ќе побарам совет/мислење од некој што се разбира од ова.
    Имам астигматизам, носам очила од мал, навика ми е. Диоптерот не е нешто многу голем, ама сепак... Имам и цилиндри.
    Прашањето е: Имам чуено дека за мојата состојба се потребни полу-тврди леќи. Која би била цената, најевтината варијанта за во мојов случај?
     
  16. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Сега има и меки леќи за асигматизам. За цена незнам сигурно ама мислам дека се оклолу 4000 шест леќи.
    Нема леќи со заштита ама и не се препорачува да носиш цело време леќи, туку треба да ги одмараш очите и со наочари.
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
  17. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.292
    Допаѓања:
    2.123

    6 леки би било за колку време?
     
  18. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Најчесто одат 6 леќи т.е 3 пара, секој пар највеќе 2мес може да се носи, за пола година значи. :)
     
    На theunforgiven и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  19. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    6.547
    Пол:
    Женски
    Од каде ги земаш Pure vision 2, која му е цената и како одат во пакување?
    Јас ги користам со години Bausch&Lomb Soft lens ама не сум многу задоволна бидејќи нa крај од денот очите ми се многу суви, а во последно и често ми прават проблеми со црвенило, болка, итн.
    Со оглед на тоа дека ги носам од утро до вечер ќе морам да земам други, па затоа се заинтересирав за овие што ги препорача.
     
  20. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    И мене ми правеа малку црвенило затоа и ги сменив. И едните и другите ги купував од Визус на ул. Македонија. Pure vision 2 ако добро се сеќавам ги купував по 1450 за 3 леќи, но ми кажаа дека ќе поскапат и од тогаш си нарачувам од lentekontakti 6 леќи за 30Е плус 5Е поштарина и ми стигаат за две недели. Си земав и Рену течност од таму.