1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контактни леќи или очила?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од OrdinaryGirl, 26 јуни 2010.

  1. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    6.547
    Пол:
    Женски
    Јас бев малку скептична кога станува збор за нарачување леќи од интернет, бидејќи сепак во око се ставаат, ама штом си задоволна ќе си нарачам и јас. Воопшто не се скапи, а и онака морам овие да ги сменам, последниве месеци останав со очила од што никако не можам да ги опоравам очите. Претпоставувам еден пар се носи исто по 3 месеци?
    Фала за инфо ^_^
     
  2. Slow18184

    Slow18184 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2015
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    913
    Пол:
    Женски
    Јас ги користам со години, по цел ден ги носам и досега не сум имала никаков проблем.По препорака на доктор зедов и AIR OPTICS за да не ми се суви ама не приметив никаква разлика и пак се вратив на старите.
     
    На *Ива му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Јас ги носам по два-два и пол месеци макс. И јас бев скептична прво, но после сите прочитани мислења и кога видов како се движат цените и на други онлајн продавници, сфатив дека нема потреба да плаќам толкава цена кај нас.
     
    На Annora му/ѝ се допаѓа ова.
  4. sierra

    sierra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    908
    Пол:
    Женски
    Од Bausch & Lomb задоволна сум само од дневните леќи. Месечните не ги препорачувам, посебно не за подолго период од денот. Непријатни се за носење, очите ми беа постојано суви и надразнети доколку ги оставев подолго од пола ден.
    Со Air Optix немам никаков проблем, воопшто не чувствувам дека носам леќи, никогаш повторно не би ги сменила.
     
    На *Ива и Annora им се допаѓа ова.
  5. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    6.547
    Пол:
    Женски
    Дали можете да ми препорачате леќи во боја, фирма, од каде ги набавувате и од прилика која им е цената? Сакам да пробам како ќе стојат, не ми требаат за носење преку цел ден.
     
  6. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.246
    Пол:
    Женски
    Najloso sto mozes za oko da napravis e da rabotis so leki na kompjuter. Na kompjuter samo so ocila i toa so zastia. Jas fala bogi trgnav diopter vo Sistina, ama koga im kazav deka na kompjuter ne sum rabotela so leki, deka ne sum nosela non stop, mi rekoa zatoa mi e zdravo okoto. Taka da pazete so leki na kompjuter.
     
    На sierra му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Shaya

    Shaya Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    366
    Каде можам да најдам вакви транспарентни рамки за очила низ Скопје?
     

    Прикачени фајлови:

  8. Lattina

    Lattina Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2014
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    44
    Ne znam kolku vreme nosis leki, jas koristam poveke od 20 godini i od prilika vaka isto kako tebe si teram - mesecni po 2-3 meseci. Veruvaj na dolg rok ke ti se pojavi pogolem problem, se ostetuva roznicata od prenoseni leki, i voopsto od predolgo nosenje. Preporaka: ti ako sakas nosi si gi pak podolgo od mesec, no dobro cuvaj gi i pocesto odmaraj gi ocite od lekite, NiKAKo spienje so niv i sekogas koga imas prilika,barem po doma nosi si ocila - se nadevam imas rezerva. Pozdrav
     
    На lawyermm и Филотеа им се допаѓа ова.
  9. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    5.688
    Пол:
    Женски
    прв пат почнав да носам леќи пред 2 дена. Левата ми е обична диоптрија а десната ми е со цилиндар. Приметив и при ставање левата многу лесно ја ставам и не ја чуствувам никако а деснава и за ставање се мачам малце и после ја чуствувам ( не нешто многу непријатно) ама има разлика од левата. Дали некој имал слично искуство, дали е дека се различни леќите или нешто јас сум утнала во местење? Поздрав
     
  10. Harper

    Harper Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2018
    Пораки:
    618
    Допаѓања:
    7.392
    Пол:
    Женски
    Не знаев во која тема да пишам па ајде тука. Работата ми е пред компјутер, 8 часа во денот сум пред компјутер и се осеќам дека ми пречи зрачењето. Очите ми се некако „суви“, ме болат и ми „паѓаат“ (разбирате, не знам како да опишам).
    Читав на интернет дека имало наочари без диоптер, само за заштита од зрачењето. Дали знаете каде има такви кај нас, во која оптика? Цените одприлика како се движат? Воопшто не сум запознаена.
     
  11. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Во секоја оптика, ќе кажеш антирефлекс план, ако немаш диоптер, само за заштита од зрачење, Ти кажуваат дали сакаш за 4, 8, 10 часа пред компјутер и од тоа зависи цената. Распрашај се која е добра оптика, да не биде да ти стават обична пластика и да те измамат. Јас пред повеќе години ги платив 1.800, а имаше и поевтини и од 2.200 денари поскапи.

    Штом отворам последен пат леќи од една кутија, веќе ми стигаат нарачани нови. Колку време можат да стојат неотворени, имаат ли некој рок?Морам да имам резерва.
     
    Последна измена од модератор: 8 декември 2019
  12. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Има на кутијата рок, но имаат доста.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Jaс користам месечни леќи, и еднаш во оптиката ми доцнеше новата кутија, значи оптичарот заборавил да ги порача на време изгледа, па така ми се фати еден пар леќи од мака, не од штедење да ги носам 4 месеци и немав проблеми. Ако се погоди квалитетен пар леќи, ќе ги носиш, но ако се неквалитетни, еве последниве ги сменив неколку дена пред 2 месеци, оти ме копкаше едната леќа, миев, премивав, џабе, земав отворив нови, затоа што ќе ми направат инфекција. Сами ќе си почувствувате.
     
    На lawyermm и Филотеа им се допаѓа ова.
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Фала.

    Прокулин најевтини, имаш мало и големо пакување. Јас со години земав големо пакување, го трошев до пола и фрлав, се додека еднаш не ме прашаа големо или мало, е малото ми е таман и земам сега мало, на пола цена и таман го трошам. Отварајте очи, се е бизнис, сите сакаат да продадат поскапо.
     
    Последна измена од модератор: 8 декември 2019
    На sierra му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.785
    Допаѓања:
    17.746
    Прокулин е најлоша течност.
     
    На Филотеа и Minnie-e им се допаѓа ова.
  16. sierra

    sierra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    908
    Пол:
    Женски
    Зошто најлоша?
     
  17. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Пиши ни тогаш некоја друга. Јас користев и една шпанска што ми ја даваше оптичарот, во зелено шише.
     
  18. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Јас сум била кај тројца доктори и сите до сега ми рекле Прокулин-Не. Ја користам Рену со години и не сум имала никаков проблем до сега. Сега ја нарачувам од lentekontakti заедно со леќите, но ја има и во аптеки и каде што продаваат леќи.
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.785
    Допаѓања:
    17.746
    Renu.
    Optifree.
    Aosept.
    Едит: Не видов дека и Сиера ме цитирала.
    Не сум се распрашала зошто, ама и во Систина мене, а и во Европска на другарка ни кажаа Прокулин не. Не ми нагласиле која да користам, ама за Прокулин категорично не.
    Ваљда има нешто што им штети на леќите немам појма.
     
    На sierra му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Колку чини, ја има ли во големо и мало пакување? Јас по два - три пати годишно, а некогаш и повеќе пати фаќам инфекции. Не знам, можеби е од Прокулинот, а јас па се си мислам дека е прашина или нешто по моја вина. Мене ниту еден лекар не ми рекол каков раствор да користам. Аххх тие лекари, само како бројка не гледаат, треба да кажат убаво.