1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контактни леќи или очила?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од OrdinaryGirl, 26 јуни 2010.

  1. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.350
    Допаѓања:
    10.445
    Пол:
    Женски
    Јас со сјај за садови. Ги светнува стаклата после тоа, а немам инфо дали ги оштетува, јас и така деновиве ќе ги менувам, постари ми се.
     
  2. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.233
    Допаѓања:
    9.986
    Пол:
    Женски
    IMG_20201201_235758.jpg
    Мислам дека за овие зборувате.
    Јас овие ги имам, претходно имав едни поинакви исто од кам.
    Инаку микро фибер крпите што ги имам ги перам од време на време, ама марамчињава поубаво чистат.
     
  3. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    Јас сакам да спречам оштетување, па затоа и не сум ставила ништо до сега од препарати. Барам нешто проверено и сигурно, а самата не знам што.

    Добри се, оставаат траги на стаклата при употреба? Германски се гледам, ваљда ќе ги има во друг маркет бидејќи Кам во моментов не е опција.
     
  4. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.233
    Допаѓања:
    9.986
    Пол:
    Женски
    Влажни се за една употреба (јас да не ги жалам откако ќе избришам наочари и телефонот го бришам со истото :D ), не оставаат траги, и стаклото одма се суши. Сто пати подобри од крпче. За миење пробувам понекогаш со сјај, убаво се мијат, ама треба да чекам да се исушат после за да ги носам, ако ги пребришам со нешти суво, пак се размачкуваат. Моментално марамчињава ми се најдобра опција.
    Инаку би требало да има во сиве маркети, ако не баш овие, други сигурно ќе најдеш.
     
    На Snow-Star му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    Јас мислев на влажни траги, како обичните влажни што оставаат на површини. И прашина.
    Но штом не оставаат супер, ти благодарам за тоа што го сподели. Ќе проверам и ќе видам што ќе ми излезе како најдобра опција.

    Малку сум скептична бидејќи прв пат носам наочари, и не сакам да ги сје*ам стаклата.
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.657
    Пол:
    Женски

    Ако имаш стакла со заштитни слоеви, марамици кои содржат алкохол не се препорачливи за такви очила, оти ги оштетува тие слоеви. А овие погоре предложените имаат алкохол. Со обична вода и чиста, мека крпа, најарно еленска кожа за да не остава влакненца, се чистат убаво. Солидни се марамчињата што ги даваат во оптика со очилата. Ако имаш обични стакла, без дополнителна заштита, нема потреба од посебни средства за чистење, може и со марамиците.
     
    На Snow-Star му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    Со заштитини слоеви се, затоа сум ептен скептична, пошто имам огромен проблем со иритирани очи, диоптерот на страна. И не сакам да упропастам нешто што ми беше толку неопходно до сега.

    А некако и марамчињата не знам колку се исплатливи на долги стази, подобро би било да земам соодветно средство од оптика и да најдам таква крпа, само каде? Ваљда ги има во оптика?
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.657
    Пол:
    Женски
    Ги има во оптиките, ама ги има и во Џамбо мислам, само убаво види, некои содржат алкохол. Во оптики сигурно ќе најдеш соодветни.
     
    На Snow-Star му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    Ќе проверам, ти благодарам.
     
  10. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Леле од мене едно големо НЕ за тие марамиците од Кам. Толку ми ги дозамаглуваат, што нема да ми текне веќе со никакви влажни марамици за очила да ги бришам.
    Крпчето што ми го дадоа во оптиката ама ич не ми врши работа, полошо не може да биде. Поарно се гледа кога не сум ги избришала со влажна марамица или со тоа крпчето.
    Затоа единствено решение кое долго го применувам ми е миење на очилата со сјај за садови или течен сапун. После тоа убаво ги плакнам. И на крај нежно ги бришам со парче тоалетна хартија или евентуално парче салфетка. Тогаш се чисти како дента да сум ги подигнала од оптика и ко да треба прв пат да ги употребам. Инаку секојдневно ги мијам. Некогаш и по повеќе пати во денот. Имам масна Т зона на лицето, па затоа ми се замастуваат очилата. Или па некогаш ако ги допрам очилата со некој прст одма се осеќа и ги мијам за да можам убаво да гледам.
     
    На spacegirl92, kravce и Snow-Star им се допаѓа ова.
  11. sweetdevojka

    sweetdevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2020
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки дали може некоја што носи контактни леќи подолго време да ме контактира.Ми треба совет:)
     
  12. spacegirl92

    spacegirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2016
    Пораки:
    502
    Допаѓања:
    2.582
    Пол:
    Женски
    Каде во Скопје има леќи? Во сите оптики или? И која цена се?
     
    Последна измена: 22 јануари 2021
  13. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Не е во сите оптики, но во повеќето. И цената зависи од многу работи, диоптер, тип на леќи и сл.
     
    На spacegirl92 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.785
    Допаѓања:
    17.747
    Другарче има "рецепт"за леќи, со астигматизам. Стои axis 55°, а никаде нема леќи со 55°. На полскава има 50° или 60°.
    Што е подобро? Или па, се прават по нарачка?
    @Cosmi да не знаеш или @mareane имам некаде прочитано дека за девојчињата имате земано..
     
  15. mareane

    mareane Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    8.175
    Допаѓања:
    259.114
    Пол:
    Женски
    Јас порачувам леќи од Оптила ЛМ Струмица за едната исто со асигматизам ,торични леќи се тоа,но околу тој axis не би знаела ,кај мојата гледам е 90.
    Пиши им прашај си веднаш одговараат на месинџер.
     
  16. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.405
    Допаѓања:
    81.619
    Пол:
    Женски
    Прашајте онлајн во некоја од оптиките што ќе ви препорачаат,и после на полската страна,што ќе дава дупло пари тука.8)
     
  17. Izabeli

    Izabeli Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Devojki koi gi preporachuvate kako podobri? 69045BD3-383D-49FA-B8C9-C4B24FC9236F.jpeg CD39613C-A26A-4F44-AF11-CA7A4FF3420E.jpeg
     
  18. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
  19. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.785
    Допаѓања:
    17.747
  20. sweetdevojka

    sweetdevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2020
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски