1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контактни леќи или очила?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од OrdinaryGirl, 26 јуни 2010.

  1. calm-girl

    calm-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2021
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    895
    Пол:
    Женски
    Контактни леќи или очила?

    Јас одбрав очила кога ми се оштети видот. Леќи сакав да носам за да не ме знаат дека носам очила, но за леките повеќе пати сум слушнала дека доколку ненамерно или намерно се повредиш кај окото и леќата можела да се напика во окото и после уште поголеми компликации. Затоа си реков да не комплицирам.
    Сепак секој човек нека си одбере тоа што сака, тоа е негова работа.
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.
  2. katica2001

    katica2001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Имам вртоглавица од кога ги сменив леќите од 1.25 на 1.50. Имал некој такво искуство и дали може да е од тоа?
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Нормално е тоа, ќе ти трае неколку дена додека се привикнеш.
     
    На katica2001 и Anita Nikoloska им се допаѓа ова.
  4. katica2001

    katica2001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Трае подолго време , ги направив сите ама баш буквално сите испитувања што може за вртоглавица, и се сомневам дека ми е препишан малку поголем диоптер бидејќи за леќи секогаш си носам за 0,25 помал него ли за наочари.
     
  5. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    955
    Допаѓања:
    2.157
    Пол:
    Женски
    Колку ти е диоптерот? И јас носам леќи со диоптер 0.25 помал од наочарите. И докторката секогаш ми го кажува ова, дека леќите треба да бидат со диоптер за 0.25 помал.
     
    На Anita Nikoloska и katica2001 им се допаѓа ова.
  6. Ana-Marija24

    Ana-Marija24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2013
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    201
    Јас веќе 13тина години носам леќи. Почнав од -0.5 а сега е -2.5. За излегување низ град, некои посебни прилики или патувања носам леќи, а наочари за по дома, работа, секојдневни обрвски. Размислувам за операција генерално е многу замарање, одржување а и финансиски кошта кога ке прерачунам и стварно е проблем иако диопријата не е висока, ама сепак ке почекам после 35та. Тоа дефинитивно ке ми го подобри животот8-|
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.
  7. katica2001

    katica2001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    1.50 ми е сега диоптерот. Утре идам пак на преглед се надевам дека ќе се искорени проблемот.
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.
  8. katica2001

    katica2001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Како што кажав , диоптерот бил преголем на левото око. На десното си е океј 1.50. На левото е 1.25 дури и 1.00 но несакаше да прави голема разлика и осеќав дека е подобро така па го остави на 1.25 . :)
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Дајте некоја страна за да порачам контактни леќи онлајн? Во оптика дупло поскапо ги плаќам.
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.
  10. capricorn7

    capricorn7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Одговарам касно можеби веќе си купила,но оптика УНА стаклата се по 700 денари, и јас имам голем диоптер пластични стакла имам и уште нешто имаше на нив не ми текнува ама цената е таа.
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Anita Nikoloska

    Anita Nikoloska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2021
    Пораки:
    378
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    Можеби доцна одговарам и можеби си купила но доколку не си го направила тоа би ти ја препорачала оптика Цајс Монокл(Zeiss Monokl) се наоѓа во Сити мол.
     
  12. milaaa1

    milaaa1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Може да ми кажеш кој број го пишуваш при следење на нарача на поштата
    Може да ми кажеш кој број го пишуваш на страната на поштата за следење на пратка?
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.791
    Допаѓања:
    17.756
    https://soczewkikontaktowe.istore.pl/

    Тоа што стои во Delivery откако ќе се најавиш. Пр. RR 9 бројки има на крај PL.

    Не знам кај пишувавте дека во друга амбалажа стигнале леќите. Сега и мене така ми стигнаа, во кутивче од леќи во боја. Прво испаничив аман реков до толку сум талент во боја да нарачам, после гледам ок се леќите внатре.
     
    На Peperutce1115, Anita Nikoloska и Angie1432 им се допаѓа ова.
  14. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.091
    Пол:
    Женски
    И јас би ти ја препорачала полскава страна.Порачав еднаш, ми дојдоа за 1 месец, а од оптика ќе требаше да чекам 2-3 месеци.Плус околу 50% поефтино ми испаднаа.

    @Antolinaa јас пишав за кутијата.И јас испаничив ама леќите си беа точно оние кои ги порачав, не знам најверојатно правеле некои преместувања иако не знам зошто. :?:
     
    На Peperutce1115, Antolinaa и Anita Nikoloska им се допаѓа ова.
  15. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.791
    Допаѓања:
    17.756
    И мене не ми беше јасно зошто се во друга амбалажа кога нарачав комплет. Веројатно од 3ките комбинирале па ставиле 2х3 за да се 6 парчиња. Којзнае. 8-|

    Последно на 30ти август ја платив, на 13ти или 14ти септември ми стигнаа.
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Фала ви :*

    Порачав од Оптика ЛМ - Струмица. Задоволна сум. Првпат ја гледам полската страна и дупло поевтино е. Околу 600 денари излегуваат моите леќи, а ја ги купувам во Македонија 1800 :D.
    Дали сте нарачувале до сега, како сте задоволни, од кои леќи користите? Дали се плаќа шипингот и за колку време ви стигнуваат? :D
    Ве испозамарав малку, ама 3 пати помала цена не е малку. :D
     
    На Antolinaa му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.091
    Пол:
    Женски
    Јас напишав горе, еднаш имам порачано(сега во јули) за еден месец стигнаа.Фактички подолго беше да ги испратат од таму, откако ги испратија за една недела стигнаа.Шипингот беше нешто минимално, 300 ден мислам.Плус има мал попуст за прво нарачување.Единствено што беа преместени во друга кутија, тоа ми падна чудно ама внатре леќите си беа точно тие што ги нарачав.
    Јас од оптика во Скопје кога нарачував претходно ми доаѓаше 5000-6000 за три пара леќи, од овде околу 2500 ми дојде(со цилиндер сум јас и затоа поскапо).Што е стварно финансиски поисплатливо а и временски стигаат побрзо, бидејќи од скопскава оптика има чекано и по 2-3 месеци.
     
    На Peperutce1115 и Antolinaa им се допаѓа ова.
  18. capricorn7

    capricorn7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    3 пара леќи колку време ги носиш?
     
  19. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Јас размислувам за леќи со диоптер носам наочари -1.50, -1.25 и цилиндер на двете очи 0.50 0.25 нешто така беше. Па ме интересира колку време траат тие леќи што ги користиш, за колку месеци е еден пар леќи. Јас сакам и во боја да бидат. Пред некоја година бев на контрола во Систина за да ми дадат диоптер за леќи, и др ме збуни кога рече комплицирано било за леќи поради цилиндерот па да ми даде малку појака диоптрија за леќи ако сум сакала, и не земав...
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Anita Nikoloska

    Anita Nikoloska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2021
    Пораки:
    378
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    И јас сакав леќи но по кажувања од други луѓе биле тешки за одржување и не земав се откажав од таа идеја.
    Си земав наочари од оптика Zeiss Monokl и сум презадоволна.