1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контравести (политичко - сатирично ТВ шоу)

Дискусија во 'Политика и настани' започната од corto.maltese, 11 декември 2015.

 1. corto.maltese

  corto.maltese Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2013
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.029
  Пол:
  Машки
  [​IMG]

  Гледам не се спомна никаде. Значи за проектов ама баш буквално се „унередија“ по социјалниве мрежи. Првата ја утнав, а по втората не ни планирам да ја ѕирнам. Ај излезе втората епизода и клик на јутјуб, демек хумор и сатира, Коза ностра, ретко ама знаат некад и да погодат во центар за смеење, ќе се види нешто интересно. Искрено, срам ми паѓаше и непријатно, а кон што и сам не знам, ми беше додека погледнав десетина убрзани минутки од целата емисија. Толку мизерно нешто не беше ни емисијана на Јофе на А1. Ристиќ е најмалку виновна и пробува со цела своја стручност максимално сатирично да ги презентира доставените бедни текстови, а брадатото буцкасто шиптарче во целата емисија е неинтересно и небитно ко бројот 180 на километража од југо 45 (ова видено ми е на нет).
  Имало некоја цензура на Саше Политико, ама па боље му е цензура да му направат отколку да го шамараат.

  Еве денес бараа и публика за смеење со сила у аплаудирање на секоја втора реченица на Ристиќ и зелката. Со среќа во малоумењето и пазете на болка во обравчињата и црвенило на дланките!

  Сатира се читаше на времето во Остен, и сеуште се слуша во Хихирику. Ова е далеку зад двете.

  Ајде збор-два за проектот:

  Продукцијата на НОВА ви ги прикажува „Контравести“ со актерката Ирена Ристиќ. Режисер на ова сатирично шоу е Васил Христов. За сценариото е одговорен тимот на „Козаностра“. Свои улоги во ова шоу на НОВА имаат Јовица Михајловски и Дритеро Аме.

  Контравести се во војна против:
  - лагите,
  - манипулациите,
  - говорот на омраза,
  - предрасудите,
  - нетолеранцијата,
  - дискриминацијата...

  Нашето оружје се хуморот и сатирата.

  Наша цел е поттикнување на критичко размислување и елиминација на стравот кај граѓаните, како и воспоставување на принципот на понесување одговорност од политичарите и функционерите за своите постапки.

  IMDB линк- нема:)

  Контравести е проект на УСАИД и се финансира со околу еден милион долари, пари од САД.

  Се емитува на Телма.

  Инаку еве што некои рекоа за Контравести:
  Миленко е многу посуров и проектот го нарекува мртвороденче и џабе фрлени пари на граѓаните на САД. Истиот меѓународен тим, кој работи на Контравести, според Миленко имал исто ваков проект и во Киргистан од каде НОВА ја украле идејата и ова воопшто не е оригинален и уникатен проект како што претходно објави продукцијата на Контравести.

  Има уште работи многу поинтересни околу Контравести отколку во нив, а уште поинтересно би требало да станува како што се зголемува притисокот врз продукцијата, со оглед на очекувањата од публиката и ефектот на емисијата, а зошто не и цената на чинење.

  Линкови нема, најдете по нет, гледајте и уживајте :D

  Може темава е и за во ТВ, којзнае, да не се исполитизира, пошто слаба точка им е на соросовците деновиве. Толку ли боли уткава?
   
  Последна измена: 11 декември 2015
  На Cka и zekzeki им се допаѓа ова.
 2. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  2.299
  Допаѓања:
  8.027
  Шоуво е повраќаница од милион долари! На сила изгледав две епизоди, за да го фатам главниот момент, и така останав, без момент. Демек, плесни ги едните, удри ги другите, биди критичен кон сите! Многу лошо (да не речам дебилски) реализирано, а и плус кога доаѓа од америчка кујна, треба да знаеме дека Амерот очекува барем тродупло повеќе од она што го вложува на трпеза. А што ли сакаат да ни сугерираат модрите муциња на Обама со овој нивни проект?
  Хмм, во моментов ми паѓа на памет следното: „Еј, дечки, баталете го Грујо и Зајо, море баталете избори, не заслужуваат да победат ни едниот ни другиот! Останете си така, а ние ќе ви донесеме нов новцат фраер - бајадерче. Нема да можете да му одолеете, толку ќе биде сладок, мирен, некомпромитиран, поштен, прозападен...“:bug:
  Така некако.
   
  На Cka и zekzeki им се допаѓа ова.
 3. stilas7

  stilas7 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.046
  Допаѓања:
  694
  Пол:
  Женски
  Ne gledam ne me ineresira!!!!
   
 4. MiloMalo

  MiloMalo Популарен член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  891
  Допаѓања:
  2.916
  Пол:
  Женски
  Хехе, испишал два листа нова македонија за срањево (кое не го ни гледам) ама битно на крај вика: да не се исполитизира, слаба точка е на соросовци? ]:)
  [​IMG]
  Цар си корто, мајке ми :D
   
  На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Priroden

  Priroden Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2015
  Пораки:
  782
  Допаѓања:
  2.919
  Пол:
  Машки
  За смешно не е смешно, али оние гадни снимки треба на секои 5 минути да се пуштаат. Дури и ваква каква што е емисијата е подобра од сите вести на сител, кој би требало да се сериозни.
   
  На Grungie му/ѝ се допаѓа ова.
 6. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.497
  Пол:
  Женски
  мене ме се јаки контра вестиве , тие ја облединуваат вистината за криминалот , корупцијата на Р.М . Најтрагично ми беше што ја прогласиле Аспазија за најхумана или нешто као Личност на годината , и го спомнаа случајот со девојчето Тамара , вие што не ви е интересно или као катастрофа се Контра вестиве , не сте вие криви , туку навикнати сте да гледате Шител и Анал 5 и Алва телевизија , но операцијата Перење Мозок заврши !
   
  На Ицолгудбејбе, galapce, Kaley и 7 други им се допаѓа ова.
 7. corto.maltese

  corto.maltese Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2013
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.029
  Пол:
  Машки
  Обелоденување на вистини, криминали, корупции го прави истражувачкото новинарство. Знаеш за „Код“, „Во центар“,...? Е таму го има тоа. Контравести само обелоденуваат колку се американците глупи што дозволуваат нивни пари да бидат фрлени на ваков начин и обелоденуваат која некреативност владее во македонскиот медиумски простор, особено во оној во кој престојува опозицијата.
   
  На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.497
  Пол:
  Женски
  не плачи сега , не реди си многз на душа ?
   
 9. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.257
  Допаѓања:
  8.643
  Пред некој ден ја фатив емисијава на тв и баш ми се допадна концептот. Имаше смешни моменти,имаше и изнасилени.Се на се многу добра идеја,само што уште треба да се развива како емисија,да се доработи. Според мене огромен потенцијал има ,дефинитивно би ја гледала.
   
  На Ицолгудбејбе му/ѝ се допаѓа ова.
 10. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.479
  Ништо посебно.
   
 11. corto.maltese

  corto.maltese Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2013
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.029
  Пол:
  Машки
  Рикнаа Контравестите. Истегнаа папци, толку беше.
  (По незнам кој пат): „сеа шупраиме?“, уствари „сеа шуглеаме?“*
   
 12. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.318
  Допаѓања:
  106.799
  Пол:
  Женски
  А зошто рикнале?
   
 13. corto.maltese

  corto.maltese Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2013
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.029
  Пол:
  Машки
  Како зошто? Нели диктатура на дело, северно корејски стил на владеење, цензури, блокади на слободна мисла и говор. Зар било кој диктатор би оставил во етер шоу кое за кусо време завзема толкав замав и само по себе кревајќи го драстично рејтингот на опозицијата, претставуваше сериозна закана по власта.
  Но без очајување и патење. Ако мега проектот за спуштање на рејтингот на позицијата, алфата, лавот на СДСМ-овската пропаганда рикна, животот во џунглата наречена опозиција продолжува. Барем мајмуни, хиени, мршојадци никогаш не им недостасуваат.