1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коприви за косата

Дискусија во 'Коса' започната од morkov4eto, 13 август 2010.

 1. morkov4eto

  morkov4eto Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  9
  Еј срцки најдов коприви,слушнав биле многу добри за косата но незнам како треба да се подготват,користат и какви ефекти има?
   
 2. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  339
  Јас колку што знам коприва се користи против опаѓање на косата и за сјај. Инаку се подготвува посконцентриран чај и после миењето при последното плакнење се потураш со чајот и го втриваш во коренот, односно си го масираш скалпот.
   
  На Rock-a-Fella му/ѝ се допаѓа ова.
 3. morkov4eto

  morkov4eto Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  9
  фала многу срцка
  :]
   
 4. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  237
  Јас копривата ја ставам во алкохол 96% едно недела дена и после тоа му додавам околу 80 % вода,значи ако раствориш во 1литар коприва и алкохол,додади уште едно литро вода,а притоа копривата ќе ја фрлиш,да ти остане само течноста и нанесуваш на косата мин. да ти стои 2 саати па ја миеш :)
   
 5. feminna09

  feminna09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  14
  Morkovche :D jas koprivata ja koristam podolg period ..pravam chaj od nea a dodeka se vari stavam i oreovi lisja posle preceduvam i odkakko so shampon i regenerator ke ja izmijam kosata na kraj ja plaknam so chajot..rezultatot kaj mene e posvrsta kosa i podolgo raste , voedno i so povekje sjaj ! :*
   
  На ViktorijaMari и Rock-a-Fella им се допаѓа ова.
 6. swety

  swety Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  5
  koren od kopriva ili listovite kako prigotvuvate daj malku i na mene mi objasnete :$
   
 7. feminna09

  feminna09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  14
  Значи вака треба листови од коприви така како што ке ги набереш со стебленца без корен и ги ставаш во тенџере со вода и ги оставаш да се варат после одкако ке зоврие водата го тргаш тенџерето настрана и чекаш да се олади, после прецедуваш и одкако ке ја измиеш косата со шампон и регенератор, или само шампон ја плакнеш косата со чајот и толку :) ;)
   
  На ViktorijaMari му/ѝ се допаѓа ова.
 8. morkov4eto

  morkov4eto Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  9
  фалааа на сите :)
   
 9. agirl17

  agirl17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Женски
  свежи коприви се берат ама сосе коренот, впрочем коренот од копривата е добар за косата :)
   
  На ViktorijaMari и Rock-a-Fella им се допаѓа ова.
 10. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  јас веќе трета недела се измивам со чај од свежа коприва, косата навистина е густа, јес да малку збесната но супер е, ја осеќам поцврста.
   
  На Rock-a-Fella му/ѝ се допаѓа ова.
 11. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672

  а каде наоѓаш ореови лисја?
   
 12. feminna09

  feminna09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  14
  Ореови лисја земам од кај комшиката , имаат дрво орев и од таму .. :)
   
 13. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.555
  Девојки, а дали може наместо свежа т.е. набрани листови од коприва зошто неможам да најдам да направам чај од коприва од филтер ќесички ??
   
 14. agi

  agi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  65
  а зошто не можеш да најдеш,се продаваат свежи листови од коприва на пазар
   
 15. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330

  Ако нема на пазар ги покрај реките, шумите :D мислам на парк со дрва. Еве ти се ближи 1 мај па сигурно ќе одиш на излет покрај река :D
   
 16. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330

  :D :D да е жив и здрав оревот на комшивката.
  Мала шала, ме насмеа прашањето - од кај ги наоѓаш ореовите лисја? - од ореово дрво :lol:
   
  На bbb му/ѝ се допаѓа ова.
 17. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.555
  Баш денес барав на пазар и немаше ај ми останува втората алтернарива да барам по ливадите ;)
   
 18. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.085
  Допаѓања:
  1.647
  И кај нас во комшиите има ореово дрво, па ми преостанува да најдам уште коприва :D
   
 19. ViKtOrIjA21

  ViKtOrIjA21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2011
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  148
  И јас знам за копривата дека е многу убава за косата, ја прави цврста, здрава, сјајна..
  Имам другарка што ја мие косата исклучиво со шампон од коприва и ништо не и фали, косата и е долга, сјајна, прекрасна.. Сериозно размислувам да го користам и јас, преку глава ми е од секакви скапи или медицински шампони!
   
  На Rock-a-Fella му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Pussycat

  Pussycat Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2011
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  14
  А можи наместо свежи коприви да се користи готов чај во филтер кесички?НЕ е нешто штетно нели?ако знае некоја нека пиши и колку кесички на на колкава количина на вода?