1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коприви за косата

Дискусија во 'Коса' започната од morkov4eto, 13 август 2010.

  1. bbb

    bbb Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    5
    Еве денес ми ја препорачија копривата, зедов чај од коприва и го нанесов на косата, но го исплавив, незнам дали треба да се иплави или не :) па ќе видиме каков ќе биди резултатот... :)
    Ми кажаа и една домашна маска за коса за свилен изглед, од рицинусово масло (од аптекеа), 1 лаж. мед (од продавницата), еден лимон (од пазар или продавница :D ... исцеден) и една жолчка (од јајце од фижидерот дома) хаха мала шала, па ќе ја пробам и неа и да вдиме што ќе излезе .... поздравче
     
  2. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.835
    Пол:
    Женски
    баш истово ми го кажаа вчера ама кај сеа да одам да барам коприви и да ги берам?
    се мислам да ставам филтер кесички и од нив да го направам чајот :?: ама пак во нив нема од коренот
     
  3. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Побарај на зелен пазар -понекогаш продаваат а расне и покрај река - у случај да решиш да одиш да бараш и береш :) .
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  4. viktorija26

    viktorija26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    3
    Девојки колку често треба да се прави овој третман со копривите,имам пробано само еднаш и не повторив повеќе а читајќи ги вашите коментари гледам дека вие навистина сте задоволни од овој третман па би сакала и јас да продолжам.
    **ее патем имам и коприви и листови од ореви на кој му треба?
     
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Што се однесува до чајот од коприви, се полева косата со него, претходно исплавена и измиена, фактички последната ''вода'' да ти биде чајот, цедиш и толку - нема плавење! :!:

    Не е штетен третманот, напротив, се користи за поттик на растот на косата, сјај и ред други корисни работи кои ги зодржат копривите.
    Инаку имам слушнато дека ја потемнувале светлата коса ?
    Ениуан?
    Демант или не, прашање е сега. :D
     
    На viktorija26 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.835
    Пол:
    Женски
    Да, баш во темата за побрзо растење на косата пишаа плавите да внимаваат бидејќи може да ти ја обојат косата истото е и со оревите
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Нее, јас пробав коприва, па и чај од листови од орев-никаков резултат не добив. :| (освен дека потемна ми беше косата со тој од орев).
    Џабе се намачив. |(
     
  8. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Понесена од темата решив и јас да и дадам шанса на косава со коприви. Покрај реката веќе нема, прецветаа и се исушија за оваа година, па кренав во потрага по шампон од коприва, некст бест. Се сеќавам во Македонија на шампонот од коприва и најевтин беше. Едно време се продаваше во пакетчиња за индивидуална употреба и уште се сеќавам на мирисот.

    Иди најди бе во оваа Англијава едноставен шампон од коприва! Цел град го преодив и на крај се затнав во една од овие хербалните продавници. Најдев едно шише од 250ml, не е зелен туку жолтеникав, како солна киселина е, и мерише ми на боздел! :puke: Го платив тродупло, ако не и четиридупло :^) од било кој Loreal или не знам каков, е сега има да свети косава и да пита доста ли е! :lol:
     
  9. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Баш пред некој ден другарка ми ми се пофали дека многу и зацврснала косата од што пиела чај од коприви. Мислам дека со овие природни лекови треба малку повеќе трпение и време за да покажат свој резултат, затоа можеби на некој од вас не му помогнале.
     
  10. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Исто така и брезата ја прави косата цврста и сјајна и побрзо расте. Ја користам бреза ама еве ке пробам и коприва :)
     
  11. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Aj пообјасни го ова со бреза, како го правиш?
    А патем сега низ пазар може да се најдат коприви ?
    За ова нешо слушнав од една баба моја, таа ми рече дека копривата била добра за растот на косата. немам пробано а сакам .
     
  12. soco

    soco Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    185
    сега и тешко да најдеш свежа коприва мислам дека можиш да најдеш во ,,билна аптека,, како некој чај или слично и тоа да пробаш да го употребиш. Види вака најдобро е напролет да најдиш млади коприви со нараквици собираш неколку млади гранки и како обичен чај вриеш вода и ги ставаш и покриваш со капак после еден час ја цедиш водата и после она регуларно миење на косата ја натураш со водата од копривите последна да бидит таја и се сушиш со потемен пешкир или постар зошто ке го напрајш зелен ! така неколку пати или двапати неделно еден месец па ке ги почувствуваш благодетите кои е многу големи !
    Коприва та го јакне коренот спречува опаѓање на косата ја зацврснува и и дават сјај .
    П.С. незнам дали имат некој шампон од било која фирма или бренд што би ти го дал истиот ефект како плакнењето со чајот од коприви ! :!:

    :tmi: :D :D со лист од орев????? ами бабами со тоа ја фарбаше косата тоа не е за сјај тоа ти е природна кафена боја за коса !!!

    А за копривата не си во право ЈАС тврдам дека од чајот од коприва имат ефект ! :!:
     
    На WildCherry му/ѝ се допаѓа ова.
  13. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    За сјај потврдено и пробано чај од камилица, најнормално после секое миење на коса, само ке го исипеш чајот , е сега може крпата да ти ја направи лом, ама ако нејќеш да си имаш вишок работа одмиј за крај со уште мал млаз вода.
     
  14. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Wild Cherry нема некоја филозофија со корисење бреза. Јас користам шампон од бреза и ептен ми е добар, ама за кого како :)
     
  15. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Копривата е многу добра за косата и дава сјај и го зацврстува коренот
     
  16. Shpagetta

    Shpagetta Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    2.390
    Јас се мијам со шампон Wash and Go од коприва :)
    И задоволна сум, многу :!:
     
  17. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Се мијам со шампонот од коприва и во него ампули. Ми изгледа ефикасно засега, бојата на косата не ми е ни малку сменета, па ќе видиме понатаму не може да е утка во секој случај очекувам резултати во должината на косава 8)
     
  18. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384

    Не, не, не дека се бранам, ама навистина косата сјаеше како на реклами. :rofl: И да, потемна ми стана, нема врска, одамна си средив со бојата. За чајот од коприва-зависи од влакното. Користам шампон од коприва, и добивам по малку првут, искрено... :worried: Косата не ми е густа, а сепак едвај ја чешлам :doh:
     
  19. Lady-in-white

    Lady-in-white Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2012
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    53
    А знаеш ли како се вика тој шампон и каде можам да го најдам?
     
  20. Li..Na

    Li..Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    И јас ќе пробам , утре одам во берба ;)