1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Корисници на социјална помош, останаа без неа

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Offspring, 14 јануари 2011.

 1. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Петстотини корисници на социјална помош во Струмичко останаа без неа. Еднократната парична помош во висина од две до три илјади денари што ја добиле од општината и приходите од сезонското аргатување и собирањето шишиња и старо железо биле причините поради кои го изгубиле правото на социјална помош.

  Гневни и револтирани денеска протестираа, за нив одлуката била срамна и неоснована.

  „Што ми помогна градоначалникот за операција во Скопје со две илјади денари и затоа ми ја укинаа, за две илјади денари“, рече Абди Арифов.

  „Ми викаа оти сум садел тутун од едно декарче. А јас што ќе земам од него, само три и пол илјади денари“, рече Мирчо Митев.

  „Илјада денари земав. Ми гу укинаа. Не ми кажаа ништо, ниту решенија не ми дадоа“, рече Василка Христова.

  „Како не му е срам баш од нас да го кине социјалното“, вели Алил Асанов.

  Лажното прикажување на материјалната положба што се утврдило при обновувањето на документите за оваа година, според директор на Центарот била причината што петстотини семејства го изгубиле правото на социјална помош.

  „Истите не можат да го остварат своето право во наредните 12 месеци, правото на социјална парична помош и ќе се задолжат дел од парите што ги зеле неоправдано во постапка да ги вратат на државата“, рече Кире Поп Трајков, директор на Центарот за социјална работа во Струмица.

  Реагираа и од опозициската СДСМ. Според нив, единаесет илјади семејства или педесет илјади граѓани останале без корка леб. Оттаму велат социјална бомба и се заканува на Македонија.

  „Господине Груевски, до таму ли ја дотеравте работата па посегнувате и по најсиромашните? Многу ли сте сега задоволни?Чиста ли ви е совеста? Исполнета ли ви е душата? Спиете ли мирно и спокојно? За вашите споменици направивте од луѓето живи споменици на вашето владеење“, рече Зоран Заев, потпретседател на СДСМ.

  Граѓаните најавуваат тужби, а СДСМ бара Владата да ја преиспита одлуката.

  Извор А1.com.mk
   
 2. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.071
  Супер, уште тоа му фалеше на народов!
  Ме интересира во колкава висина била социјалната помош која што ја примале граѓаниве претходно...?
  Им ја уклинале затоа што имале некој мизерен приход од 2-3000 денари?
  Неправда, тоа е, само тоа можам да кажам.
  Ама највеќе од се ме иритира тоа што сега партииве ќе се напаѓаат межу себе кој е крив наместо да го решат случајов.
  Што најувуваат загрозениве граѓани во случајов? Планираат ли протести такви работи?
  Ја би да се собереме да ги дигнеме споменицине на плоштад и да ги шитнеме, па друго решение нема нели... ако буџетот нема пари за социјалните случаеви, а има за споменицине што во никој случај нема да ни дадат леб да јадеме! Апсолутно никаква корист од тие чуда што никнаа на секој чекор :x
  И после немало сиромаштија... оф леле!
   
 3. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  2.518
  Допаѓања:
  2.422
  сдк во нашава мила земја Македонија сите полуделе, буквално..
  полека но сигурно си мислам дека најдобро решение е да избегам некаде далеку од државава и од сите глупости што се случуваат во неа..
  најнова вест е тоа што во струмица на многу семејства им се скратила социјалната помош од замислете цели 2000 денари (со кои нормално можат да си пружат живот, да го одгледаат семејството, да ги платат сите сметки, да отидат на лекар, да си купат јадење, да ги облечат децата) заради тоа што луѓето собирале шишиња и преку летото аргатувале ( а аргатувале сигурно за да одат на одмор некаде па малце им биле тие 2000 денари, сакаат луксуз, е не може државата ке ги доведе сите во ред :!:)
  стварно немам коментар, зарем до толку државава нема пари во буџетот што зема и од најсиромашните, и гледа што повеке да зграби и да им го одземе и она малку што ги следело.. срамота !!

  (го напишав во сдк, па еве го и тука моето мислење околу оваа тема)
   
 4. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  31.646
  Пол:
  Женски
  Во оваа држава веќе ништо не може да ме изненади. Овие од власта одат само од грешка во грешка, се изгубија во сопствениот лавиринт. И покрај тоа што сме европски рекордер во сиромаштија, тие ја докусурија и онака бедната социјална слика за нашата држава.Масовното укинување на социјалната помош на најсиромашните граѓани во државава е само уште еден доказ дека оваа политичка гарнитура не бира средства како да го исцеди и последниот денар од граѓаните.
  Медиумите пишуваат дека биле изготвени или веќе издадени 11.000 решенија за укинување на правото за добивање социјална помош. 11.000 семејства или од 40.000 до 50.000 илјади граѓани, Владата ги остава без корка леб. Без око да им трепне и без да размисли за судбината на тие луѓе, Владата сега освен што им ја укинува социјалната помош, ги тера да да ја вратат и социјалната помош што ја добивале последните 12 месеци.
  Секому му е јасно дека месечната социјална помош од 1800, 2000 или 2500 денари ги задоволува потребите на едно семејство, само за леб. Им треба ли со лебот уште нешто за јадење, им треба ли некое парче облека, огрев за да имаат топол дом или да си ги платат сметките за струја и вода... Тогаш е нормално луѓето да бараат спас да дојдат до некој денар повеќе за да ги задоволат барем минималните потреби за една живеачка. Сезонското аргатување, собирањето пластични шишиња или старо железо и слични работи се само обид за преживување. Тоа очигледно овие во власта не ги интересира.

  Како тргнала работата, се повеќе верувам во горенаведената изјава.
   
 5. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Најверојатно власта мисли овие луѓе дека треба само да живеат од тие 2000 денари што ги добиваат. Ако е толку лесно нека пробаат тие да живеат така, да видиме дали нема да аргатуваат. Зарем и за продавање на пластични шишиња треба да се поднесе данок? Нека поднесат данок и затоа што дишат ако не. Не смеат да дишат, земаат социјална помош воздухот се троши. Ми се насолзија очите кога гледав вчера на вестите, навистина е жално некому да го ускратиш правото да се бори за да преживее. Ги гледам секојдневно луѓето, поминуваат низ мојата улица за да стигнат до местото каде се продаваат шишињата. Еднаш мајка ми ги собираше шишињата и и ги даваше на една жена што ги продава. Кога ќе дојдеше жената ми идеше да заплачам од жал... Греота е, колку пари заработуваат тие луѓе од собирање шишиња? Колку може да заработат? :(
   
  На BoaVista му/ѝ се допаѓа ова.
 6. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.064
  Допаѓања:
  87.688
  Пол:
  Женски
  Владава наша претерува. Не можам веќе да поднесам колку се изживува со луѓето. Имам роднини кои земаат 1000 денари месечно. Еден месец немаа пари да одат да се пријават, незнам колку знаете , но секој месец мора да се појават во социјално и им ја скинаа наредниот месец. Законски не им следува социјална помош на сите кои што работат било каква работа, иако се непријавени и ако имаат омот на нивно име. Истиве ови луѓе, не можат да си го пренесат имотот на свое име, затоа што од земјоделство не земаат многу пари, без социјалната секако не би преживеале иако е 1000 ден. Иако познавам и луѓе кои земаат социјална помош, но им нудеа работа и не сакаа да работат.
  Сум за да им се скрати социјалната помош на тие кои што одбиле работа, но греота е на некои кои што земаат 1000 ден. и имаат мало земјиште да им ги одземат и тие бедни 1000 ден. кои не стасуваат ни за леб.
   
 7. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.577
  Срамота е.
  Ај да беше социјалната помош 10 000-15 000 ќе ги сфатев,ама за мизерни 2000 та ги имале-та ги немале..
  уствари со тие 2000 ќе закрпеа колку-толку некоја сметка.
  А профитот од продавање старо железо е огромен па за да имаат за пристоен живот.
  Јас па не разбирам како воопшто мислат дека со тоа што им даваат 2000 денари социјална помош некој може да го помини цел месец,кога еден леб е само 30 денари.
  Да не заборавиме на сметките на нашата мила ем продадена струја, за една неплатена кај шо исклучуваат, сметки за вода,за ѓубре и така натаму.
  Дефинитивно најголема клетва е "да се родиш во Македонија и да живееш од (не)социјална помош"
   
 8. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Ашлинг, доволна клетва е само да се родиш во Македонија. :x
   
  На Ashling му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  651
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека некој што ке троши време да извади документи за социјална помош, може да види некој оглас и да поработи нешто. Разбирам дека некој што е болен или инвалид да користи помош, ама здрави и прави мажи :fubar: Чист пример колега ми на работа, неќе да го пријават газдите за да може и плата и социјално да си прима секој месец. Така да кога не се води правилна евиденција за тоа кој зема а кој не, поарно и да не се дава :!:
   
  На blond му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Sanji4ka21

  Sanji4ka21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2010
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  88
  Се согласувам со коментарот над мене за некои што навистина не можат да работат ,што се спречени од некоја болест оправдано е да земаат социјална помош,но здрави и прави мажи и жени да седат дома само од проста причина што не и се работи е за такви не треба да има социјална помош.Може да најдат работа,тој што сака да работи ке најде работа,а не да се вадат со тоа дека никој не ги запослува, а изродиле по 5-6 деца.
   
 11. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Ciribiribela, не е така лесно здрави прави да најдат работа. Тие се луѓе веќе кои имаат над 40-50 години. Никој не прима со толку години на работа. Затоа пред да речете помислете убаво зошто тие луѓе не се вработени. Живееме во тешко време, неможеш да им судиш така лесно. Еве јас имам 20 ми бараат искуство и неможам да се вработам. А каде да го најдам искуството кога никој несака да ме вработи? Ајде некој нека ме осуди зошто седам дома невработена. Неможе така, ако не е тоа сигурно имаат други причини. Луѓе што не се вработени никогаш нема така лесно да им судам, затоа што тргнувам од себе, па мислам за другите.
   
  На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.071
  Извини ама кога може владата да одвојува средства за 300 споменици, маркетинг, чуда... зашто да и биде тешко да обезбеди социјална помош од мизерна висина?
  Тоа е тешко нели, тоа кошта, има многу социјални случаеви, а не е тешко да се украсува градот! :!:
  Имале незаконски приходи, да на сиромашниот се ќе му најдат, они се најчесни и немаат незаконски приходи, зар и на пластичните шишиња и старото железо што го продаваат да плаќаат данок?
  Туку така им чини и на Грујо и на Бране и на сите, за се ќе најдат пари ама за тоа што најмногу му теба на анродот нема пари во буџетот. Ако ни е, пак да гласаме, и да се лупаме од земја за партија! :@
   
 13. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  651
  Пол:
  Женски
  Татко ми има 57 години, никогаш не бил вработен државно, па сепак и ден денс се снаоѓа по огласи бара и наоѓа работа. Не ги осудувам, ама не ги ни оправдувам.Јас завршив факултет, па сега да се оптегнам дома, затоа што нема работа или вработувањето е партиско??? Ке работиш било што ако сакаш леб, сум пробала се и сешто, сум плачела после втора смена до 1 по полноќ. Ама кој се труди и добива, не може се лошо да оди. Нема работа за тој што не сака да работи или се преценува. А примање социјална помош е само залажување, така никаде не се стигнува.
   
 14. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Абе ајде! Ги собраја сдсм-овци да кажуваат, во струмица каде што градоначалникот е од СДСМ исто така и ја кажаа веста на а1, исто така опозициона телевизија. Дај бидете пообјективни, толку ли брзо се лажете? :fubar:
   
  На Forgotten му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.577
  Прифаќам дека има луѓе кои не се од работа или пак се срамат да работат таксисти, келнери итн.
  Но, има одреден процент кои живеат во посиромашни општини,каде што нивото на економска егзистенција е сведено на минимум.
  Зошто?
  И да отвориш приватен бизнис, не можеш да профитираш, бидејќи народот е сиромашен и не можеш да се снајдеш доволно.
  Затоа се пријавуваат за социјална помош,која и онака не помага многу, пред се' бидејќи за едно четиричлено семејство со 2000 денари месечно, па макар и си имал примања од 6000 денари не ти стигнуваат.
   
 16. TennisBabe

  TennisBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  364
  Се согласувам со постовите погоре.Навистина е срамота ова што го прави владата!Луѓето едвај живееа со тие бедни 2000 денари а сега и тоа им го одзедоа па оди па живи.. Па после осудувајте како можете да одите против сопствената држава,треба да ја сакате и сл.г****.Еве ние сме 3 члена во семејството,само мајка ми работи и зема околу 150 евра плата па тераме така скромно а можам да замислам тие кутрите.. :worried: .
  Море јас сум кажала милион пати дека треба да се буниме, да се дигнеме против власта целиот народ баш како во Тунис што е актуелно деновиве, а вака седејќи ништо не правиме ! :@ :@ :@
   
 17. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  Едно ќе кажам, луѓе прави, здрави, работо способно... па мислам дека подобро е да му се даде некое работно место отколку да ја добива оаа бедна социјална помош, секако со исклучок за лицата кои не се спремни и способни да ја извршуваат работата.
  А не застанале, цигарата во уста и нема социјална помош, оф лелеее.... а како елен се исправил, здрав прав.... Па и татко ми е 50 год, и што сега? Ај нека седне и нека вика немам работа, имам толку години, тешко се наоѓа... И нека му идат 2000 ден месечно и нека се крсте на нив. Ама не е така, работи тоа што никогаш не му паднало на памет, му стои дипломата дома, ама тоа е, таков е животот.

  И искрено не ги оправдувам сите фамилии кои останаа без оваа помош, ги жалам оние на кои навистина им е потребна.
  Не ги жалам комшиите мои кои носат патики од 100 евра, дебели ланци колку 3 прста, секој ден прасето на маса растегнато... а пријавени се како социјалци :fubar: (само за да ги користат тие неколку денари на кои и те како добро ќе му дојдат)! Е на тие таквите треба да им се укине без око да му трепне на овие горе, а не на некои семејства кои навистина им се неопходни овие 2000ден.

  И пак ќе го кажам истото, подобро нека се борат за вработување, отколку за социјалнава помош!
   
 18. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Социјалната помош Е скратена баш онаму каде што треба ;) Јас кај што живеам, има со лопата да ги ринеш такви кои сакаат да живеат „лежи лебу да те јадам“ а не фатиле ни мотика нит па стапче в рака :!:
  И цел живот земаа социјална помош, па на секој чекор кукаа, се жалеа како се сиромашни, како немаат леб да јадат, а за Велигден и Божиќ жената ја мрзело да прави кифлички, кои патем не мора да коштаат повеќе од брашно, сол и вода, си купува по сто парчиња од пекара директно. Месецот, тие две илјади, тап во продавница за најскапи колбаси, е па богами, јас никад не би им дала. А работа, не спомни им :fubar: Четиричлена фамилија, прави здрави, возрасни (децата по 19 имаат) цело лето додека сите лупавме и работевме, тие седеа под сенка, и дури им се исмеваа на тие околу, многу работеле, немало ќар од толку работа. Ова е пример колку да ви кажам дека не е социјална за сите. Нека работат земјоделие тие што се всело барем, а такви има многу. :!:
  И не верувам дека е скратена кај што навистина е потребна. Па за Ромите, аман бе, барем овие во ПП што пиштеа пред центарот за социјална работа пред камери, сите продаваат на тезги, алишта, козметики, чанти, тракатанци и сл.
  Девојки, ситуацијата не може да се процени само од она што го гледаме на А1 и Сител. Таа е сосема поинаква. Пеки, признавам има невработеност, има сиромаштија, ама има и мрзливи, неспособни, незаслужни, и богами работава е друга на терен :!:
   
 19. GeorGinnA

  GeorGinnA Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  2.007
  Туууу,неблагодарни пролуци едни,луѓето со тој чекор ја отпочнаа најновата кампања 24/7 диеташи за здрав живот, а вие ги кудите тука :doh: Срам вас било! Како помош на целата акција,го накачија и лебот-основниот човечки дневен продукт и главен виновник за дебелината воедно,значи нема веќе трте-мрте,ако си купувал по 2 леба дневно,сега по полче ќе си го делите сите сложно,ама коа ќе се напраите шланг мммм,абе има најсекси нација да бидеме.Етиопија ќе ни стане ко Милано-лулка на витките тела,пример како треба да изгледа една современа жена.

  А поради рекордна побарувачка, гробните места ќе се покачат,па ој умри ако ти стиска.
  Ќе си ќутиш и ќе си трпиш-душа мила,ризик јак....како и да беше понатаму,оти како тргна со укинување и откинување,среќа што главите ни се на место.

  И после акцијата „Секоја жена треба да роди 3-то дете“, следува „Секоја куќа треба да има трет невработен“ Викаат 3 бил среќен број,а во филџан сум чула дека значело и средба,изгледа кај и да е ќе се сретнеме со некој шлог.
   
  На SunFlower94, ludoto19, Offspring и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Луѓе, дај малце објективност, лебот не го прави Груевски, па тој ја покачи цената :^)
  Мелниците прават ршум со цената на житото, за палени субвенции, се се испоремете во државата, камо никој да не ги уведеше :fubar:
  Социјалната помош во Прилеп не е укината, освен тие што сами се одјавиле за да земат 3000 евра ;) И плус кога ги замолуваат да поработат во комунално, на Пивофестот, за калџии при градба на државни објекти, не сакале. Е па, нема социјална, е нема!
   
  На OzzyAngel му/ѝ се допаѓа ова.