Коронавирус: Вести и информации

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Nigredo Odor, 9 март 2020.

 1. makedon81

  makedon81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2019
  Пораки:
  290
  Допаѓања:
  429
  Пол:
  Машки
  Да слушнав дека од утре и следниве две недели нема да има настава во училиштата на ниво на Р.Македонија
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Мецаа91

  Мецаа91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2018
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.769
  Пол:
  Женски
  Во велешката болница има во изолација а не кажаа во јавноста!зошто?
   
 3. makedon81

  makedon81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2019
  Пораки:
  290
  Допаѓања:
  429
  Пол:
  Машки
  Кријат има повеќе во изолациja :(
   
 4. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.082
  Допаѓања:
  74.346
  Пол:
  Женски
  Еве дечки за градинките, само што ја видов сликава.
  [​IMG]
   
  На Bezimenka90, LadyC, didisi и 2 други им се допаѓа ова.
 5. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  1.634
  Допаѓања:
  31.834
  На Elaine, mimiiiii, Purplelilac и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.900
  Допаѓања:
  6.279
  Пол:
  Женски
  Znate li koga bila konferencijata na dermatolozi?
   
 7. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.615
  Допаѓања:
  46.622
  Пол:
  Машки
  Мислам дека на 7 март у Рагуза ако не се лажам. Ако не, нека ме поправи некој
   
  На Momichka и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 8. kristina.k

  kristina.k Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  4.228
  Допаѓања:
  19.820
  Пол:
  Женски
  Во саботата.
   
  На Momichka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. kristina.k

  kristina.k Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  4.228
  Допаѓања:
  19.820
  Пол:
  Женски
  Кажаа дека има доктори што биле на конференцијата во самоизолација, од повеќе градови се.
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Мецаа91

  Мецаа91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2018
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.769
  Пол:
  Женски
  Неее семејство дојдено од Италија било
   
  На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Cosmic Girl

  Cosmic Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2020
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  894
  Пол:
  Женски
  Штотуку слушнав дека на пациентите кои биле на кожна клиника минатата недела на преглед кај некои од тамошните кожни доктори им се имаат јавено телефонски и им е кажано да се изолираат дома, заради превенција (немам точно инфо кој им се јавил - дали од самата клиника, докторот или некој друг). Ова ми го кажа жена што била на преглед во клиниката во петокот.
   
 12. Cosmic Girl

  Cosmic Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2020
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  894
  Пол:
  Женски
 13. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  593
  Допаѓања:
  1.252
  Пол:
  Женски
  а за бремените нема ништо што работиме со приватно?
   
 14. Nade-sunrise

  Nade-sunrise Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2012
  Пораки:
  446
  Допаѓања:
  723
  Пол:
  Женски
  За бремени од приватен сектор има само препорака времено да се ослободат од работни обврски.
   
 15. Cosmic Girl

  Cosmic Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2020
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  894
  Пол:
  Женски
  Има препорака од владата до приватниот сектор, времено да ги ослободат од работа и работни активности бремените жени и хронично болните лица (не одење на работно место и овие лица да останат во своите домови)

  Значи проблемот е што само им се препорачува на приватните фирми да ги пуштат дома овие вработени, односно се остава тие да одлучат. И еве читаме/слушаме денес многу приватни фирми заради тоа решиле да не ги пуштат вработените од овие групи дома... Манчевски објаснил дека за непочитување на препораката за ослободување заради грижа за малолетник може да се пријави на бројот 151 31, ама не прочитав дека е и за бремените и хронично болните.. Штознам, можеби не е лошо да се распрашате во инспекторат околу ова..
   
  На Feminka22 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 16. Stache

  Stache Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  331
  Допаѓања:
  719
  Пол:
  Машки
  Прес 11.03.2020 - 12:30

   
  На cresa-jagoda, Purplelilac, Mantub и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  593
  Допаѓања:
  1.252
  Пол:
  Женски
  За некој е мајка за некој е маќеа донесеното
   
  На BlackNight и eta им се допаѓа ова.
 18. Cosmic Girl

  Cosmic Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2020
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  894
  Пол:
  Женски
  Штотуку новинар му го постави истово прашање за кое дискутиравме на министерот и тој рече дека сите правни субјекти (и приватни и државни) мора да ги почитуваат препораките или ќе бидат санкционирани. Ако сте бремена барајте си да си останете дома и заштитете се.
   
  На cresa-jagoda, fana и smile:) им се допаѓа ова.
 19. smile:)

  smile:) Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2019
  Пораки:
  675
  Допаѓања:
  2.042
  Пол:
  Женски
  151 31 е бројот за пријавување на работодавец кој нема да ослободи родител на дете до 10 години.
   
  На cresa-jagoda и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
 20. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.082
  Допаѓања:
  74.346
  Пол:
  Женски
  Се тестираат уште нови. Тек ќе биде забавно со овие од Дебар. :(
  Capture.PNG
   
  На Kimberly11, cresa-jagoda, Nigredo Odor и 2 други им се допаѓа ова.