Коронавирус: Вести и информации

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Nigredo Odor, 9 март 2020.

 1. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.143
  Допаѓања:
  21.657
  Пол:
  Женски
  Има број за пријавување ако не те ослободат. Пријави ги. Ако ти е страв кажи ми мене, еве јас ќе ги пријавам. Те молам НЕМОЈ да одиш на работа.
   
  На queen19, cresa-jagoda, italiangirl11 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Black girl

  Black girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  3.330
  Допаѓања:
  7.537
  А што дека некои трудници не одат на работа? Роднина на мм е трудна,не оди на работа,а планира во сабота во кафеана да оди. Па и мене ме вика. Јас и реков не. Епа што да се каже на сето ова! :@
   
  На lackygirl, FallenAngell, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 3. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.143
  Допаѓања:
  21.657
  Пол:
  Женски
  Се надевам дека нема да се лутиш на советов што ќе го дадам. Однесете ја жената на психијатар. Колку порано, толку подобро.
   
  На Nithya, AsteryStella, Mrs. Lovett и 6 други им се допаѓа ова.
 4. Black girl

  Black girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  3.330
  Допаѓања:
  7.537
  Не се лутам. И јас го мислам истото. Во кафеаната каде што сака да оди има преку 100 души, секогаш е фул. Ама шта чеш. Плус има дете помало дома. Нека му мисли она.
   
  На Mrs. Lovett, cresa-jagoda и fana им се допаѓа ова.
 5. Stache

  Stache Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  331
  Допаѓања:
  719
  Пол:
  Машки
  Прес 11.03.2020 - 17.30

   
  На cresa-jagoda, Purplelilac и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
 6. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.987
  Допаѓања:
  16.703
  Пред половина час СЗО официјално прогласи пандемија.


  pandemija2.png
   

  Прикачени фајлови:

  • pandemija.png
   pandemija.png
   Големина на фајлот:
   435,1 KB
   Прегледи:
   36
  Последна измена: 11 март 2020
  На cresa-jagoda, Angie1432, Purplelilac и 3 други им се допаѓа ова.
 7. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.291
  Допаѓања:
  10.633
  Пол:
  Женски
  Во моментов кажаа на канал 5 дека има плус двајца заболени од дебар
   
  На cresa-jagoda и smile:) им се допаѓа ова.
 8. темјанушка

  темјанушка Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2015
  Пораки:
  301
  Допаѓања:
  1.381
  Ме интересира што значи во суштина прогласувањето на пандемија на глобално ниво
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.407
  Допаѓања:
  15.088
  Пол:
  Женски
  https://sr.m.wikipedia.org/wiki/Пандемија
  Ништо посебно, односно ништо што не ни беше очигледно..
   
  На cresa-jagoda и темјанушка им се допаѓа ова.
 10. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.987
  Допаѓања:
  16.703
  Прогласување пандемија значи официјализирање на болеста (во случајот вирусот), односно верификација дека постои, а бројката на заболени секојдневно е во пораст, насекаде низ светот или во големи држави со многу жители. Воедно значи посериозно контролирање и преземање мерки за заштита насекаде низ светот.
   
  На Dust, prominent, lackygirl и 4 други им се допаѓа ова.
 11. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.874
  Допаѓања:
  26.398
  Пол:
  Женски
  Трамп ги забрани сите летови и од Европа кон Америка во наредните 30 дена.
   
  На joy1, cresa-jagoda, Mrs. Lovett и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Cosmic Girl

  Cosmic Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2020
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  894
  Пол:
  Женски
  Ова со AirCare можам да потврдам дека функционира. Штотуку ми стигна известување нотификација од AirCare апликацијата за вест од WHO. Известуваат дека во соработка со нашето министерство за здравство ќе пренесуваат преку оваа апликација најнови известувања и совети. Треба да ја имате симнато апликацијата од Playstore и да проверите дали сте нагодиле да ви стигаат од неа нотификации. Велат дека ако се покаже како успешен овој начин на споделување во нашата земја, ќе го применат и во другите земји. Мислам дека вреди да дадеме поддршка и да го инсталираме app-ов ако веќе не сме.. Барем ќе имаме релијабилни и проверени информации..
   
  На Purplelilac, cresa-jagoda, Peperutce1115 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Cosmic Girl

  Cosmic Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2020
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  894
  Пол:
  Женски
  Мислам дека Time е проверен извор за да споделам инфо во врска со вирусов и тоа колку долго живее на површини. Според истражувањата на челик и пластика и после три дена сеуште можеле да го детектираат.
  Еве го линкот до натписот, а во него е и линкот до студијата и нејзините резултати:

  https://time.com/5801278/coronavirus-stays-on-surfaces-days-tests/
   
  Последна измена: 12 март 2020
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 14. smile:)

  smile:) Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2019
  Пораки:
  675
  Допаѓања:
  2.042
  Пол:
  Женски
 15. Stache

  Stache Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  331
  Допаѓања:
  719
  Пол:
  Машки
  Прес 12.03.2020 - 11:30

   
  На Purplelilac и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 16. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.082
  Допаѓања:
  74.346
  Пол:
  Женски
  На Канал 5 во некоја емисија лекар објаснува нешто за вирусов. Кој е пред ТВ нека си пушти, јас пуштив за пресот, па и ова го слушам.
  Некои општи, ама корисни работи.

  Таман пишав, заврши. Да ти се сневиди. :D

  Меѓу другото, кажа да се дезинфицираат мобилните почесто, мислам дека веќе го спомнавме ова, ама нека стои. :)
   
  На smile:), Cosmic Girl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 17. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.855
  Допаѓања:
  46.144
  А нели @Yowannty сподели дека и стигнала нотификација во Грција од оператор. Зошто така не направат? Зошто да зависат од апликација?
   
 18. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  4.233
  Допаѓања:
  94.995
  Пол:
  Женски
  Не знам дали е од оператор.. додуша не знам како функционира ова, прв пат ми стига ваква нотификација. Не ми стои во меил или пораки. Стои само Notification Center. Ама како и да е, и јас мислам дека е добра идеја.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 19. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.855
  Допаѓања:
  46.144
  Мене ми личеше од оператор, затоа реков.
   
  На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Cosmic Girl

  Cosmic Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2020
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  894
  Пол:
  Женски
  Можеби тоа решение би било подобро, но зошто се користи апликацијата наместо операторите не знам и не би можела да ви кажам. Јас апликацијата ја имам веќе некој период и веќе ја користев за да следам квалитет на воздух каде што се движам, ова ми дојде ко бонус.. :D