Коронавирус: Вести и информации

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Nigredo Odor, 9 март 2020.

 1. Purplelilac

  Purplelilac Популарен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  1.544
  Допаѓања:
  25.399
  Пол:
  Женски
  Постојано се менуваат податоците за кои земји влегуваат во високоризични и средноризични, па еве еден апдејт од денес.

  1.png
  2.png
  3.png
  5.png
  6.png
   
  На buba4e89, Sweetlove_0312, dayla и 2 други им се допаѓа ова.
 2. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.408
  Допаѓања:
  5.971
  Пол:
  Женски
  пријави на 15131 дека не ти дозволуваат да отсуствуваш од работа иако припаѓаш во ризична група.
   
  На LoneWolfGuy, Sweetlove_0312, Јаневски и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  2.832
  Допаѓања:
  18.462
  Пол:
  Женски
  Препорака е за бремените, не е задолжително.
   
  На Feminka22 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 4. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.408
  Допаѓања:
  5.971
  Пол:
  Женски
  Треба да биде задолжително, бидејќи вака " газдиве" ќе се прават на тошо и нема да дозволат како што изјавувале дека мерката за отсуство на еден родител од работа не важело за нив. Сепак трудниците се ризична група.
   
  На Јаневски и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 5. Purplelilac

  Purplelilac Популарен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  1.544
  Допаѓања:
  25.399
  Пол:
  Женски
  7.png
  8.png
   
  На smile:) и темјанушка им се допаѓа ова.
 6. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.523
  Допаѓања:
  23.207
  Пол:
  Женски
 7. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.436
  Допаѓања:
  115.964
  Во наредните 14 дена ослободени од работа и работни активности се и бремените жени. Министерството за труд и социјална политика ги повикува сите вработени и сите работодавачи строго да се придржуваат до мерките, кои Владата на Република Северна Македонија ги донесе на седницата одржана на 10.03.2020 за превенција од ширење на болеста COVID-19 (корона вирус).

  Вака е напишано на страната на министерството.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.987
  Допаѓања:
  16.703
  Според податоците Германија нај лавовски се бори. Браво Германија.
   
  На Purplelilac, Ambitious и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 9. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  2.832
  Допаѓања:
  18.462
  Пол:
  Женски
  Се задолжува кај државните, се препорачува кај приватните.
   

  Прикачени фајлови:

  На cresa-jagoda и duffi им се допаѓа ова.
 10. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.988
  Допаѓања:
  97.774
  Пол:
  Женски
  Што значи тоа импортирани случаи?
   
 11. Purplelilac

  Purplelilac Популарен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  1.544
  Допаѓања:
  25.399
  Пол:
  Женски
  Дека сите заболени го донеле вирусот во земјата враќајќи се од патување т.е. веќе биле заразени од друга земја.
  А онаму каде пишува локална трансмисија, значи дека има и заболени на кои второстепено се пренел вирусот т.е. им го пренел некој кој дошол од друга земја.
   
  На emiliana, Feminka22, buba4e89 и 2 други им се допаѓа ова.
 12. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.082
  Допаѓања:
  74.346
  Пол:
  Женски
  Screenshot_20200313-000855_Facebook.jpg
   
  На cresa-jagoda, prominent, Purplelilac и 7 други им се допаѓа ова.
 13. SeaMermaid

  SeaMermaid Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2015
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  12.207
  Пол:
  Женски
  Јас ќе апелирам да се почитуваат мерките и да не се излегува без потреба. Не е тоа без причина, да не требаше немаше да се воведат мерки. За безбедноста на сите се работи, за нашето лично здравје, за здравјето на нашите најблиски, за јавното здравје. Подобро да се остане 14 дена дома отколку после да има последици. Превентивно е ова и сериозно треба да го сфатиме. Останете дома и уживајте во домашна атмосфера.
   
  На cresa-jagoda, Carolin., Purplelilac и 2 други им се допаѓа ова.
 14. Cosmic Girl

  Cosmic Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2020
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  891
  Пол:
  Женски
  На следниов линк ја имате листата на дијагнози на хронични болести заради кои може да добиете платено отсуство од работа:

  https://vlada.mk/node/20490
   
 15. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.643
  Допаѓања:
  35.076
  Пол:
  Женски
  Вчера работеа со полна пареа. Прашав за денес, менаџерот ми рече ќе работиме, немаме никаков допис дека не смееме да работиме. Имам блиска особа што работи таму, загрижена сум, ќе ја свртам државата ако треба. Неперотини од луѓе, 200 души внатре, се дават од кашлање, нити раце мијат, нити ги имаат пипнато средствата за дезинфекција за раце кои ги донесоа.

  @An-na Меркиве ни се само за пред светот да се пофалиме.
  Еве ако некој мисли дека лажам нека врти на дадените броеви од министерството, ќе ви речат не сме надлежни, ќе ве препратат да гуглате.

  И друго, исто што пишав вчера. Не се врши контрола на граничните премини. Вчера пристигнато комбе од Белгија, никаква контрола.

  Ако има некој новинар да чита, нека го дрмнат Филипче на конференцијата за ова.
   
  На ku4ence, cresa-jagoda, emiliana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Purplelilac

  Purplelilac Популарен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  1.544
  Допаѓања:
  25.399
  Пол:
  Женски
   
  На cresa-jagoda и Mishela им се допаѓа ова.
 17. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.615
  Допаѓања:
  46.618
  Пол:
  Машки
  Ги имам излајкано сите по социјалниве мрежи, еве од прееска праќаат известувања до 18 саатот дека ќе работат у согласност со укажувањата на Владата бла бла.
   
  На cresa-jagoda и lovestoneddd им се допаѓа ова.
 18. Marti96th

  Marti96th Активен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2019
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  39
  Пол:
  Женски
  Postoi li broj kade mozat da se prijavat onie koi se vratile od rizicnite zemji a ne se samoizolirale 14 dena ?
   
 19. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.291
  Допаѓања:
  10.633
  Пол:
  Женски
  На кој сајт гимома овие табеларни информации?
   
 20. Purplelilac

  Purplelilac Популарен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  1.544
  Допаѓања:
  25.399
  Пол:
  Женски
  http://zdravstvo.gov.mk/korona-virus/

  Еве тука ги има сите точни информации во врска со вирусот од Министерството за здравство.
  Тука е и листата за високо, средно и нискоризични земји која постојано ја апдејтуваат. :)
   
  На cresa-jagoda, marchi-cool и smile:) им се допаѓа ова.