1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коронавирус: Губење работна позиција

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Nigredo Odor, 6 јуни 2020.

  1. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.193
    Допаѓања:
    235.217
    Отпуштени. Братучетка ми беа дома, ама од фирмата користеа мерки.
     
  2. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
  3. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Ме чудиш. Го едитирав претходниот пост. Кога ги исплатија во Мај ли, за отпуштените прашувам ?
    Од тооолку луѓе, еве немам зошто да лажам, никој нема земено ништо, а аплициравме сите.
    Ти викам и по интернет само поплаки гледам, не видов никој да напиша дека како отпуштен земал надомест.
     
    На kikikikirika му/ѝ се допаѓа ова.
  4. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.193
    Допаѓања:
    235.217
    За април зеде на 7 ми мај.
    Еве некни исплатиле за мај.
    Кај нас се ажурни од АВРМ.
    Решение ти стигна ли?
     
  5. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Значи можно е нашето аврм да затајува. Немам уште решение добиено, ама не се ни надевам. Еве го Јуни е а за април е надоместокот.
    Ќе одам утре.

    Инаку, не ме чуди ништо од овие овде од центарот. Утнале професија дефинитивно.
    Знам за група женички од конфекција што отишле да поднесат барање, им рекле немаме обрасци, потполнете рачно, и у моментот штом заминале, службеничката згужвала се и фрлила у канта.
    Од жив гре.
     
  6. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.193
    Допаѓања:
    235.217
    Барањето електронски се поднесува.
    Дефинитивно е до вашето АВРМ. Нему решението во април му стигна и на 7 ми мај му исплатија.
    Имате право и без Уредбата. Оддамна е ова мерка.
     
  7. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Јас потполнував образец, барање за остварување надомест во вонредна состојба.
    Ќе летат пердуви утре значи.

    Фала ти Јуле.
     
  8. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Мене меркава ми е смешна пишуваше надомест само за отпуштени од 18.03 до 18.04 одприлика еден месец така нешто.
    Ако добиеш отказ после овој датум како да не е од короната туку од кеиф.
    Има луѓе допрва им завршуваат договорите и сега ги отпуштаат.
    Глупости.
     
    На SummerGirl, Nigredo Odor и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
  9. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Како ја отворив темава, како нарачана за мене. Дојде ред и јас да се изјаснам. :)

    Штотуку известија моја блиска личност од семејството дека следен месец ќе отпуштат од работа. Од јули натака ќе бидеме на една скромна плата четири члена, со која едвај дали сметки ќе платиме.

    Бел ковчег е сешто сакам, бар последната работа да не е црна во овој проклет живот.
     
    Последна измена: 12 јуни 2020
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.767
    Јас денес поднесов барање во Агенција за вработување бидејќи останав без работа поради вирусот, рекоа дека ме следува 2 месеци 50% од последната плата.
    Сега кога ќе ги исплатат ќе видеме.
     
  11. mama*rose

    mama*rose Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2018
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    1.000
    Пол:
    Женски
    Здраво.
    Навистина не знам каде да си ја олеснам душата не знам ниту ова што ќе го кажам дали е за оваа тема ако не е слободно ставете во друга тема.
    Јас и сопругот работиме во иста фирма во која последнава недела се појавија четворица позитивни на корона од кои едниот беше со сопругот цело работно време.
    Тој испаничи што е нормално имаме деца а тука е и неговата мајка која спаѓа во ризична група.
    Со консултација на матичната докторка си закажевме термини за проверка на корона вирусот да видиме дали има некој позитивен од нас.
    Кога го дозна тоа нашиот газда изреагира бурно како демек сме немале симптоми џабе ќе идеме на тестирање на што доби одговор дека одиме заради наше добро и доброто на тие дома.
    Сепак отидовме ги направивме тестовите на враќање дома доби повик од нашиот газда да седиме дома дури не добиеме резултати уште и агресивен дека ќе не избрка од работа бидејќи многу сме користеле боледување а тоа се однесува на мене бидејќи имам мало дете кое нема ни две години и пред три недели се оперираше.
    Значи многу сум изреволтирана зарем е можно да постојат такви газди искрено не го очекувавме тоа од него да се заканува со откази бидејќи ќе одиме да се тестираме кога и самиот тој се тестирал повеќе од десет пати
    Значи не знам што да кажам просто сум замена како може да постојат такви луѓе.
     
    На tina2018, 1209 и WildMk им се допаѓа ова.
  12. Cutiepie1

    Cutiepie1 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    813
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Машки
    Pa fakt e deka, sekoj.. Ne moze da bide toa..
     
  13. sweetR

    sweetR Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Значи вака астматичар сум и со влошена состојба, моментално сум на боледување дадено од специјалист од првостепена и второстепена комисија ме одбија а работам на место каде што не е возможно да држам дистанца колеги си се шетаат без маски и немам друг избор освен да дадам отказ дали нешто ќе ми следува?