1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коронавирус - Матуранти 2021

Дискусија во 'Коронавирус' започната од poi, 18 февруари 2021.

  1. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.021
    Допаѓања:
    10.576
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека треба да полагаат, дури и ништо дека не треба да им се скрати, мислам и онака се малтене неписмени. Јас пред некое време на фејсбук споделив една објава каде што девојка објаснува зашто не треба да полагаат матура оваа година. И ги имав посочено сите печатни грешки што ги има направено додека објаснувала зашто не треба да полагаат матура, а дотичната се дрзна да ме напаѓа дека ако не сум го имала нејзиниот став не требало воопшто да и реплицирам и тука јас се повлеков, не дека немав што да кажам, туку видов дека нема ефект. Искрено, не верувам дека државната матура ќе ги описмени нешто многу бидејќи се препишува, се препишуваше кога полагав и јас, се препишува и секоја година, и сите имаа по два телефони и професорката ги решаваше прашањата.. Намерно згрешени дел од нив секако, за да не извадат сите петки, и тука се направи разликата. Тие што учеле, ги препознаа грешките и одма се корегираа, а другите што како овци препишуваа извадија најмногу тројки. Сите положија, ама немаа сите петки, дури и мислам имаше
    2-3 петки во цела генерација од 350 ученици.
     
    На poi, tina2018, Leat и 7 други им се допаѓа ова.
  2. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Ама најжално е што професорите гледаат и не реагираат. Мислам училница со 10-15 ученици се гледа кој трепка а не сите со телефони во раце. Мене ми е криво за добрите ученици кои читале и се трУдат на крај ќе бидат згазени од овие снајдувачите, им ги земаат местата на факултет им ги земаат работните места бидејќи снајдувачите имаат кој да ги смести. Баш точно, одете ќе си препишите :(
     
    На poi, tina2018, ElenaOfRivendell и 2 други им се допаѓа ова.
  3. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Се изборија само третиот екстерен, да им стане интерен. Ама 4 предмети + проектна ќе си полагаат.
     
    На christinnn му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Maylin

    Maylin Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2019
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    1.001
    Пол:
    Женски
    И тогаш се со став "кажувајте како најлесно да се препише". Жал ми е кога ќе се сетам дека за 10 години овие исти деца ќе бидат доктори, инжинери, професори..
    Инаку матура и пред ковидов се полагаше со по еден ученик на клупа, клупите оддалечени една од друга колку што се има простор, ако ученикот пред тебе седи лево, ти ќе седиш десно итн. Барем во моето школо беше така. Така да, организацијата и следењето на ковид протоколите не се воопшто проблем.
     
    На cresa-jagoda, Waverly Raven, tina2018 и 7 други им се допаѓа ова.
  5. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.026
    Допаѓања:
    3.321
    Пол:
    Женски
    Ни тој Бленди од Средношколскиот Сојуз не збори литературно, ако е Албанец мора да знае убаво да зборува ако планира на македонски телевизии да оди.
     
    На poi, christinnn и spacegirl92 им се допаѓа ова.
  6. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    2.389
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае како се вреднува дополнителен предмет? Дали менува нешто?