Коронавирус: Состојбата во Македонија и светот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од LovelyGirl3, 26 јануари 2020.

 1. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  2.762
  Допаѓања:
  13.452
  Пол:
  Женски
  Се согласувам со тебе. Кога веќе пуштија молови,планираат кафани,ресторани и остало не гледам причина пак карантин да има. Тие митинзи планираат да прават а нас дома ќе не затвараат
   
  На *Amethyst* и veteruska им се допаѓа ова.
 2. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  4.827
  Допаѓања:
  110.785
  Во време на пандемија ти сакаш едуцирање на терен?
  Па по колку спотови дневно се вртат со едукативни содржини, истото е и на социјалните мрежи.
  Образованието он лајн, а едукација за мерките на терен.
  Или да одат од куќа во куќа и со инка да им кажуваат да почитуваат мерки?
  Тие не беа затворени за нашиот?
  За непочитување на мерките треба да одговара Министерот за внатрешни работи и да стави ред.
   
  На cresa-jagoda, oblace1, LejlaD и 2 други им се допаѓа ова.
 3. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.903
  Допаѓања:
  18.785
  Пол:
  Женски
  Не
   
 4. thequeen95

  thequeen95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2016
  Пораки:
  770
  Допаѓања:
  2.460
  Пол:
  Женски
  Кога нашите беа да се причестуваат со едно лажиче, во пикот на болеста, сите викаа - браво, така треба, тоа е прав верник, свето лажиче е тоа никој нема да се заболи. Кога играа оро на улица исто, пофални зборови.
  Сега, нив им е празник и они сакаат да си тераат обичај. Шо се буните? Не ми е јасно.

  Дел од нашите не почитуваат, дел од нив нема да почитуваат. Не се обидувајте да се делиме на добри и лоши дечки.
  Многу сте себични и контрадикторни.
   
  На cresa-jagoda, oblace1, FancyGirl* и 5 други им се допаѓа ова.
 5. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  4.827
  Допаѓања:
  110.785
  Каде тоа, кај мене не шетаа.
  Од инат зборувате само.
   
  На cresa-jagoda и WildMk им се допаѓа ова.
 6. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.903
  Допаѓања:
  18.785
  Пол:
  Женски
  Ок
   
 7. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.786
  Допаѓања:
  23.323
  Пол:
  Женски
  А како поинаку да се едуцира населението? Со затворање и застрашување? Со попатна реклама на МТВ и ФБ кои добар дел од населениево не ги конзумираат? Дај, молим те!!! Ова пандемијава стана изговор за се! Се повеќе мислам дека целта на меркиве е популистичка политика т.е собирање предизборни поени од типот “видете колку бевме успешни со коронава” а не заштита на населението. Населението како што реков се заштитува со правилна едукација, не со затворање и застрашување. Така само се создава револт кој како што видовме на крај резултираше со непослушност.
  Така што... не, ич не се справивме со ситуацијава, на хартија можеби, ама на терен не.
   
  На DAngel и prominent им се допаѓа ова.
 8. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.430
  Допаѓања:
  105.535
  Пол:
  Женски
  Како бре Не?
  Ако Не почитувале закон тоа е друго.
  И ти можеш да не почитуваш за време нивниот празник.
  Никој не те брани да правиш прекршок:)

  Ај излези да те видам:D
   
  На cresa-jagoda, oblace1, LejlaD и 4 други им се допаѓа ова.
 9. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  10.668
  Пол:
  Женски
  Многу некако се спомнува ние, тие, вашите, нашите... :|
   
  На Annahhh, cresa-jagoda, emiliana и 5 други им се допаѓа ова.
 10. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.786
  Допаѓања:
  23.323
  Пол:
  Женски
  И уште ова ме интересира....
  Не сакам да подгревам меѓуетнички тензии, ама па и не сакам само за мир во куќа да подголтнувам и да се правам глупа и слепа... значи ме интересира дали фациве низ ФБ кои јавно споделуваа слики од ифтарски вечери ќе бидат соодветно казнети како ороводците во Гевгелија?
  За да биде правдината задоволена ;)
   
  На cresa-jagoda, Feminka22, Angie1432 и 3 други им се допаѓа ова.
 11. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.118
  Допаѓања:
  144.561
  @WildMk

  Во контекст на личното обраќање.

  Препрочитај си го мислењето уште еднаш.

  Ти кажуваш што да правиМЕ.
  Тоа е лично.

  Можам да ти кажам за себе и за тие околу мене, дека ќе правиМЕ она што експерти од областа сметаат дека треба да правиМЕ. Ќе работиМЕ онака како што оние што чколија учеле, и трудови на тема објавувале, ќе одлучат.

  Сигурно нема Вајлд, или Петкана да ја слушаМЕ.
  Како што за кредит нема доктор да прашам, туку банкар, како што ме шиша фризер, а не банкар, така и ќе се водам според мислење на доктор, а не рандом некој на форум, па и во реален живот.

  Преферирам да не изигравам компетентна во области во кои не сум.

  А за социјална правда, врски, емиграција на стручен кадар, сигурно има теми. Ако нема отвори, па ќе дискутираме, филозофираме.

  Немам намера и на крај памет не ми паѓа да се правдам за начинот на кој работам.

  Тоа пошто ми кажа како требало да работиМЕ. Тоа е директно и лично.
  Отчет нема да ти дадам ни тебе, ни на никој друг, имам некој што ми е надреден и само на него отчет давам.

  Тебе можам да ти објаснам, или едуцирам по твое, зошто е нешто така како што е, ако сакаш.
  Ама од никого нема да трпам да ме омаловажува и да ми се замислува шеф. Оти не си ми шеф, колку сакаш биди си уверена во тоа.
   
  На Ivan4e04, Alishan30, emiliana и 9 други им се допаѓа ова.
 12. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.786
  Допаѓања:
  23.323
  Пол:
  Женски
  Ги гледаше сликите на ФБ од ифтарските вечери? :)
  Мува не ги лази. За Велигден такоЏе имаше снимки од деца како си играат фудбал низ Чаир, никој не реагираше, ама затоа ороводците од ЏевЏелија беа казнети ;)
   
  На Feminka22 и fana им се допаѓа ова.
 13. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.772
  Допаѓања:
  5.352
  Кој се буни? Што сме ние криви што владата носи лоши уредби?
   
 14. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  4.827
  Допаѓања:
  110.785
  Да, Ана, така е, само не заплашуваат.
  Фудбал децата играат и кај нас, пред куќа. Или во двор.
   
  На CameliaMiller и referentka им се допаѓа ова.
 15. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.430
  Допаѓања:
  105.535
  Пол:
  Женски
  Кој беа казнети?!:D
  Комшии ми се.
  Да не мислиш сега "смирени" се?
  И овај празник ќе си го слават.

  Какви казни какви бакрачи бре дечки.
  Приказни за мали деца
   
  На cresa-jagoda, oblace1, 1209 и 8 други им се допаѓа ова.
 16. Bunny2

  Bunny2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2010
  Пораки:
  1.186
  Допаѓања:
  1.418
  За тие што прашуваа за границите.Се очекува од средина на јули да се отворат,а сега е укинат државен карантин само негативен тест да имате и самоизолација.
  https://www.fakulteti.mk/mobile/new...ja-za-licata-koi-kje-prilozhat-negativen-test
  ЕДИТ: Средина на јуни рекол не знам зошто порталиве грешка направиле.
   

  Прикачени фајлови:

  На cresa-jagoda, buba4e89, *Amethyst* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  12.547
  Допаѓања:
  124.324
  Не ти сум шеф де.
  Ти кажувам дека во ситуацијава е проблем што нема редовни здравствени услуги.

  А доказ за тоа дека требаат, се самото тоа што постојат.
  Ако не требаа, немаше да има медицински персонал и медицински установи.
  Одлуката да се прекинат е политичка, не медицинска.
   
 18. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  4.827
  Допаѓања:
  110.785
  Не го пушти алгоритмот преку матичен?
  И што симптоми има?
  Секако ако може да споделиш.
   
 19. Ahoy

  Ahoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  876
  Допаѓања:
  2.150
  Нели имаше предлог на 15-ти јуни да отворат?
   
  На Bunny2 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Bunny2

  Bunny2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2010
  Пораки:
  1.186
  Допаѓања:
  1.418
  Да да сега видов дека грешка направиле некои од порталите.Едитирав на петходното,средина на јуни е правилно.
   

  Прикачени фајлови:

  На prominent и Ahoy им се допаѓа ова.