1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коронавирус: Состојбата во Македонија и светот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од LovelyGirl3, 26 јануари 2020.

  1. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Да, затоа и чудно ми дојде, не верувам само ние да останеме со затворени граници кога цел регион се отвора. Исто така, сигурно и задолжителниот PCR тест ќе го укинат, пред некој ден и Филипче го означи како "бескорисен".
     
    На Bunny2 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.814
    Допаѓања:
    12.198
    Пол:
    Женски
    Сметаш дека ти дале повеќе од што треба? Јас мислам дека ни зимаат многу и тоа да на етничка и верска основа.
     
  3. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.172
    Допаѓања:
    235.018
    Сметам дека воопшто не треба да се отвараат верските објекти, ни цркви ни џамии.
    Нека ги затворат додека трае пандемијата, како што Папата сам држеше миса.
     
    На cresa-jagoda, oblace1, emiliana и 9 други им се допаѓа ова.
  4. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.836
    Допаѓања:
    2.073
    Муслиманите треба да си го почитуваат законот и за нив важат, нема движење до 11 е движњето, тој што нема да го почитува нека го репнат по џебот па ке видиме дали ке шета.
    Само казни за такви што си бараат со сила.
    Ама тука треба да биде полицијата на терен и да прати.
    Инаку кажував погоре дека сум заКарантинов иначе немаше контрола да има знаеме каков народ сме, а што се однесува за црквите кај нас беше забрането за празникот но беа отворени за Велики петок тие што сакаа се причсетија, па не гледам проблем и кај нив ако е кратка молитва да не отидат у џамија, и да биде на отворено со мерки. Не правам дискриманација.
     
  5. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Не се погодува на нашиве луѓе. Прво сите скокавме за да се воведе целосен карантин и подолг полициски час, за кратко време ни здосади, и сега истите тие бараат укинување на мерките. Јас сум за почитување на мерките, моментално лабави се луѓето и затоа се покачува бројот на заболени. Тешко е седењето дома, ама за да се смири ситуацијата со новозаболени прво треба свест кај луѓето и пред се да се грижат сами за себе, а потоа и за другите. Ова денес што го воведоа карантинот е чиста глупост. Утре сите ќе гледаат да се изнашетаат. И во недела наутро ќе се соберат во џамиите и џабе ќе седат дома до вторник. Мерките се катастрофа во последно време. Ама џабе е се. Кога читав колку луѓе го прекршуваат полицискиот час и се казнети, си велам сигурно има уште толку што не се фатени. Кај нас е лошо што народот е со ниско ниво на свест. Уште ги слушам глупостите дека немало вирус, политика било. Вирус има и многу е страшен. Тоа во Италија не беше шега, ниту кај нас е шега со бројкиве на заболени. Не знам зошто воопшто и ги даваат на вести тие репортажи и анкети кога луѓето немарно се шетаат без маски и велат доста беше карантин. Ме нервира и кога читам по социјалните мрежи апели за протести и повикувања народот да се кренел. Против што точно сакаат да се кренат?? Јас сум за екстремно да има карантин или воопшто нека нема, нека ги пуштат и сите нека прават што сакаат, кога веќе гледаме дека не им е гајле на голем број луѓе.
     
    На buba4e89, emiliana, LejlaD и 2 други им се допаѓа ова.
  6. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Ни дале, им дале...муабетиве. А вие кај сакавте да идете да не беше полицискиов? По гости, со пријатели, децата на игралиште, кафиња со комшии...

    Све светци и поштени, а надвор коа ќе видиш ни дистанца се почитува, ни маски, ни полиција ротира...

    А овие заразениве полицајци имале ли контакт со граѓани службено? Зашто знам на многумина тешко им беше маската да ја носат...
     
    На cresa-jagoda, oblace1, Ivan4e04 и 16 други им се допаѓа ова.
  7. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.836
    Допаѓања:
    2.073
    Е така тука треба МВР да си поведе постапка ако било за полициски час да се казнат парично.
    ЗКако нашиве во Гевгелија ке одговораат и за нив исто.Тука полицијата и обвинителството треба.
     
  8. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.313
    Пол:
    Машки
    Полициски час ;)

    FB_IMG_1590173314278.jpg
     
    На cresa-jagoda, buba4e89, Feminka22 и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.814
    Допаѓања:
    12.198
    Пол:
    Женски
    И јас сум за тоа иако може по одреден протокол и да се оди во верски објект... Бар така мислам.
    Јас сум за почитување мерки, препораки, само со ова се прави тензија не е фер едноставно да се прават поделби и еден празник да се почитува друг не. Да бев во друга земја може ќе поверував дека е според некои статистики за заразени, дека се олабавуваат мерките. Но, ова е најверојатно за придобивање на гласачи.
     
  10. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Па да, полицијата бараше да бидат наградени по 25.000ден. многу работеле...
    Еве ја чекам да прочитам дали некој бил казнет зашто во кола не носел маска. А да, полиција преку ден немам ни видено, а последниве недели ни преку ноќ.
     
    На cresa-jagoda, bibiiii, Ivan4e04 и 13 други им се допаѓа ова.
  11. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.313
    Пол:
    Машки
    Државата и Законите за некого Мајка,за некого Макеа.
     
    На cresa-jagoda, темјанушка, Feminka22 и 4 други им се допаѓа ова.
  12. badem4e

    badem4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    Nemozam da ve razberam poedinci..Ni go dale Veliki cetvrtok ni go dale petok..Pa se dodeka se zadovoluvame vaka so troski nisto od nas..Iftarskite veceri nikade na tv ne se spomnati ako gresam popravete me a nema ni da se spomnat..Javno im se zakanija 3 dena gi gledam na vesti ako ne im dozvolat bar za molitvata nema da izlezat na glasanje.Nie skoro 5 dena bevme zatvoreni ko stoka..Tie vo nedela ke se soberat isto kako nie sto se sobiravme vo sabota navecer vo crkva ama i toa ni go skratija..Bez razlika dali od vtornik ke se otvorat restorani ili ne trebase da bide ednakvo za dvata praznika..Ili vo dzamija nema korona ??Nisto ne im mozat ete zatoa e vaka
     
    На темјанушка, Lence2020, princess5 и 5 други им се допаѓа ова.
  13. Mini95

    Mini95 Активен член

    Се зачлени на:
    4 април 2020
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Od koga ke moze da se odi vo srbija I bugarija?
     
  14. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.814
    Допаѓања:
    12.198
    Пол:
    Женски
    Не сакам да одам никаде, сакам празниците да се почитуваат подеднакво, службите да работат за сите поеднакво. И извинете што не сум заслепена и што секој ден гледам со свои очи како функционираат работите од бит пазар па накај бутел
     
    На ЕденЧлен, SelenaGomez и badem4e им се допаѓа ова.
  15. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Кога имаше некоја доза на страв кај луѓето беше подобро, малку се потсмирија. Сега пак е се распашој и не ме чудат бројките на новозаболени. Искрено ме плашат, и ме нервира што наместо да стивне ситуацијата е пак на лошо тргната.
     
    На cresa-jagoda, v_1, emiliana и 6 други им се допаѓа ова.
  16. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Па ако може само Македонија со полициски час да остане, оти да не може и со затворени граници?
    Нели, ние најуспешни во справувањето со вирусот ќе бидеме.
    До прва...
     
    На poppie, christinnn, Bunny2 и 2 други им се допаѓа ова.
  17. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.285
    Допаѓања:
    101.277
    Пол:
    Женски
  18. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.700
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    Извини, не го разбрав првото прашање.
    Сиптомите кои ги има се температура 38.5, силна главоболка, диареа, кашлица, ошта слабост и уште неколку симптоми кои не знам дали се типични за корона. Ништо премногу сериозно, но решивме веднаш да се тестира, за секој случај. Посебно затоа што на одреден начин идирекно личноста е изложена на достс контакт со луѓе ( секако со заштитна маска, но сепак...).
     
    На cresa-jagoda, buba4e89, emiliana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.172
    Допаѓања:
    235.018
    Прашањето ми е зошто не преку матичен, туку приватно?
    Добро сте направиле.

    Ова со симптоми збунува.
    Некаде читам и диареа е симптом, некаде не.
    Кивање исто. Демек не е симптом.
    Како всушност да разликуваме што е корона, а што обична настинка, или само тест е решението?
     
    На cresa-jagoda и zhap4e им се допаѓа ова.
  20. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Кои се нетипичните симтоми?
    Секој симтом е битен. Извини што прашувам, искрено ме интересира.
     
    На cresa-jagoda, zhap4e и mimiiiii им се допаѓа ова.