Коронавирус: Состојбата во Македонија и светот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од LovelyGirl3, 26 јануари 2020.

 1. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.204
  Допаѓања:
  8.355
  Пол:
  Женски
  Грешка им е пренесеното погоре, рекол од средина на јуни, не јули. Од сабајле сите портали само за тоа пишуваат.
   
  На cresa-jagoda, KateKane, fana и 5 други им се допаѓа ова.
 2. Ahoy

  Ahoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  2.093
  Допаѓања:
  7.027
  Пол:
  Машки
   
 3. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.934
  Допаѓања:
  5.786
  Верувале или не, денеска е Света Корона.14 мај се одбележува како ден на католичката заштитничка на дрвосечачите, месарите, парите, но и заштитник од епидемии.
  Се верува дека Корона била убиена од Римјаните на 16-годишна возраст, веројатно во областа на денешна Сирија, затоа што не ја криела својата христијанска вера. Според легендата, таа била врзана за две свиткани палми, а потоа распарчена кога извршителите ги ослободиле јажињата на палмите.
   
  На emiliana му/ѝ се допаѓа ова.
 4. christinnn

  christinnn Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  1.310
  Допаѓања:
  13.424
  Пол:
  Женски

  Има такви кои ќе си го скратат одморот ради короната?:^)
  Ако ништо друго, барем езерцата наши да се искористат.
  Јас пекам за Грција на море, ако не се цените до плафон би идела уште утре.
   
  На lovestoneddd, Ahoy, Spidy и 2 други им се допаѓа ова.
 5. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.987
  Допаѓања:
  16.720
  Проблемот со речиси сите наши портали е што не знаат ниту една вест да пренесат. Една буква може толку многу да смени.
   
  На cresa-jagoda, Bunny2 и Ahoy им се допаѓа ова.
 6. Ahoy

  Ahoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  2.093
  Допаѓања:
  7.027
  Пол:
  Машки
  Еве јас веќе ја разгледувам Грција, и во врска со цените, има и некои што имаат поскапено, но и такви кои се поефтини, а некој си се останати исто како и пред кризата што беа понудени.
   
  Последна измена: 23 мај 2020
  На christinnn и lovestoneddd им се допаѓа ова.
 7. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.830
  Допаѓања:
  140.487
  Мене ми е шубе да одам.
  Не од плажата и пливањето, туку собите.
  Мора некако да може да се дезинфицираат пред да се користат.
   
  На christinnn му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.032
  Допаѓања:
  12.141
  Пол:
  Женски
  Ако не си сигурна, едно шише алкохол и дезинтал ќе ти заврши работа да си ја дезинфицираш собата и тоалетот. Јас тоа и пред короната го правев кога сум одела во приватно сместување или хотел со сумљива хигиена.
   
  На cresa-jagoda и WildMk им се допаѓа ова.
 9. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.830
  Допаѓања:
  140.487
  Ај за цврстите површини, ок... ама постелнина и душеци?
  Или и врз кревети да фатам да испрскам со дезинфициенс.
  Па да не развиеме некоја алергија :?:
  А може и да си носиме постелини...

  #гласноразмислувам:lol:
   
 10. Ahoy

  Ahoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  2.093
  Допаѓања:
  7.027
  Пол:
  Машки
  Ако не се лажам, ќе имале некој посебен протокол за дезинфицирање, дури и дезинфицирање на воздух.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 11. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.830
  Допаѓања:
  140.487
  Ако е така, молим лепо.
   
  На Ahoy му/ѝ се допаѓа ова.
 12. christinnn

  christinnn Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  1.310
  Допаѓања:
  13.424
  Пол:
  Женски

  Твои постелнини и прибор и то е то. Имам другарки шо и без корона тегнеле чаршафи и навлаки од дома кога сме оделе на одмор, јас лабава сум во тој поглед.:D
  Не за нешто друго, ама барем сигурна сум дека нема корона да фатам од перница, беспотребна паника се ствара за глупости.

  @Ahoy фала за информацијата, ќе го имам ова во предвид.:$
   
  На buba4e89, Spidy, lovestoneddd и 2 други им се допаѓа ова.
 13. green.eyes

  green.eyes Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  2.147
  Допаѓања:
  20.612
  Мајка ми цел живот носеше постелнини и пешкири од дома :D И јас носам пешкири кога одиме некаде :$

  Границите ги отвараат на 15 Јуни, а за аеродромите се знае нешто кога ќе ги отворат за комерцијални летови?
   
  На senjorita-v и WildMk им се допаѓа ова.
 14. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.830
  Допаѓања:
  140.487
  Немам чуено одатоци, ама паралелно со другите европски земји ќе биди.
  Да не ќе смислиме ние сами нешто.
  Можи тро да каснат, ама не поќе од недела-две.

  А мислам дека и од авио-компаниите зависи.
  Кои се почнати со летање?
   
  На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
 15. green.eyes

  green.eyes Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  2.147
  Допаѓања:
  20.612
  Од тие што летаат на скопски аеродром, знам за Визер. Ах тие две недели да знаеш само каква разлика прават во цените на картите, конкретно Скопје-Стокхолм :x
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Bunny2

  Bunny2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2010
  Пораки:
  1.267
  Допаѓања:
  1.606
  Па ЕУ рекоа 15ти дека отвараат.Е сега дали и ние со нив ќе видиме.Како и да е брзо ќе е.Инаку за од Стокхолм види и со AirSerbia јас и со нив имам одено.Може да се поефтини.
   
  На green.eyes и WildMk им се допаѓа ова.
 17. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.973
  Допаѓања:
  24.039
  Пол:
  Женски
  Јас уште утре би отишла на одмор :sun:
  Читав едно инфо преведено од српски беше, дека за влез во Грција најверојатно нема да се бара тест, можно е да има рандом тестирања, ама.... ако во објектот каде што ќе бидеш сместен се случи некој да заболи од корона, автоматски треба да останеш во 14 дневен карантин на твој трошок. Значи сместувањето плус лекарските услуги и трошоци. А сето ова немало да биде покриено од осигурителните компании. :worried: Ако е вака, уопште не се исплати одењето. Може и дома ќе си преседиме летово :?: Или на планина некаде, Берово, Крушево, Пониква...
   
  На zhap4e, duffi, prominent и 3 други им се допаѓа ова.
 18. Ahoy

  Ahoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  2.093
  Допаѓања:
  7.027
  Пол:
  Машки
  Аеродромите ќе се отворат кон крај на јуни. Инаку Виз лета, Ер Србија...
   
  Последна измена: 23 мај 2020
  На prominent, thequeen95, green.eyes и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Ahoy

  Ahoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  2.093
  Допаѓања:
  7.027
  Пол:
  Машки
  Грција официјално соопшти дека за влез кај нив нема да биде потребен тест, за 19 земји (во кои најверојатно спаѓаме и ние) од 15ти јуни, а за повеќето од 1ви јули.
   
  На lovestoneddd, prominent, thequeen95 и 3 други им се допаѓа ова.
 20. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  1.626
  Допаѓања:
  44.977
  Какво кратење на одмор, само да отворат граници, заминуваме за Грција, во сопствен аранжман годинава.
  Се надевам нема да има замарање со тестови и карантини. Ако не се лажам, за тестовите кажаа веќе дека нема да има :) само рандом, да.
  Само ова што @An-na го кажа, се надевам дека е фејк њуз. :)
   
  На buba4e89, senjorita-v, An-na и 3 други им се допаѓа ова.