Коронавирус: Состојбата во Македонија и светот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од LovelyGirl3, 26 јануари 2020.

 1. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  4.935
  Допаѓања:
  88.367
  Амеби секаде има, во власт, на форум, по улица...лошо е што никој за себе не е свесен дека е амеба.
   
  На Marija_Magdalena, JuLleE, BoaVista и 3 други им се допаѓа ова.
 2. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.847
  Допаѓања:
  23.547
  Пол:
  Женски
  Е да (highfive)
  А има ликови на кои и амеба им е недостижна цел ;)
   
  На lovestoneddd и Mantub им се допаѓа ова.
 3. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.228
  Допаѓања:
  146.000
  @An-na сликите се со согласност од пациенти. Никој нема да те слика ако не се согласиш.
  Според тоа, нема ни зошто било кој кривична да пишува.

  Башка како што гледам, овие се релативно добри, што би рекле со "средна" клиничка слика.
  Тие на респиратори се седирани, не можат да зборат во свое име, па веројатно и затоа не ги ни сликаат нив.
   
  На cresa-jagoda, BoaVista, DojaCat и 3 други им се допаѓа ова.
 4. KateKane

  KateKane Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2018
  Пораки:
  848
  Допаѓања:
  18.756
  Пол:
  Женски
  А која ти е поентата? Ај те молам уште еднаш без тоа шуги, смирено и нашироко да ми ја објасниш поентата. Неразумен страв се ширело. Да сееш страв некому е да му зборуваш невистини, хиперболизации на ситуација, да сееш паника и лаги. Ова е РЕАЛНОСТ. Не е за да ги плашат луѓето, туку за таа едукација која ти толку силно ја браниш. И да, не може мене некој да ме убеди дека човек што треба да е во самоизолација, што бил во контакт со болен и чека резултати, лабаво си се шета по гости не е СТОКА. Мајка ми имаше ваков случај. Се јавувам вика да му кажам дека е позитивен, он заминал меѓу луѓе. Сам бог зна дали бил заштитен, ама јас типувам дека не. Тоа ако не е стока не знам што е.

  Многу си ми интересна што мислиш дека некој е тим народ а друг тим политичари. Јас лично критикувам за сите што мислам дека прават грешка. Почнав од старт така, така и ќе терам. Секогаш кога имаше прекршоци јас бев прва што критикував. За сите. Твоево упорно покажување со прст према политичарите, а не согледувајќи го фактот дека ние ги бираме и ние прекршуваме дадени препораки е блага делузија, стварно не знам што да ти кажам друго. Тоа не го негира фактот дека тие се неспособни.

  А за таа едукација да расчистиме еднаш засекогаш.
  Имаш телевизија, интернет, весници, радио и уште триста друге пичкематерине. Извор на информации имаш на сите страни. Некој да не слушнал за корона треба стварно под камен да живее. Кога имаш таква ситуација седнуваш и си читаш за да се едуцираш. Што е, како е, како се пренесува и како да се заштитиш. Секој може денес да се едуцира, не може никој поинаку да ме разубеди. Ама поинтересно е за чипови у шупак да се чита, за 10.000 евра за лажно позитивни случаи (?) за се освен за тоа кое е круцијално и есенцијално за секој да се заштити.

  Сликите погоре ви се приказ на една болест која покоси пола милион луѓе на планетава. Кој како ќе си ги интерпретира негово си е.
   
  На LivingGlam, glosipgirl, Mishela и 7 други им се допаѓа ова.
 5. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  724
  Допаѓања:
  10.838
  Пол:
  Женски
  Леле... морници ме пролазија.
  Ама не сметам дека е сеење страв. Ова сѐ е реална слика, тука е, кај нас е. И баш сите треба да знаат како изгледа.
   
  На glosipgirl, cresa-jagoda, JuLleE и 7 други им се допаѓа ова.
 6. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.422
  Допаѓања:
  6.181
  Скопје под карантин ? Па што ги пуштате на патарина бе кај тргнавте??на викенд или екскурзија? Под "седи дома" е дома а не во викендица или некаде кај што има полабави мерки па да се шетаме за време на пандемија?
  Да несакам карантин Да има кај да одам ако сакам ама не сме на одмор бе луѓе кога ќе ни дојде паметот за што сезевме од март месец ??
   
  На Emilija97mk, cresa-jagoda и Cosmi им се допаѓа ова.
 7. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  3.821
  Допаѓања:
  31.645
  Пол:
  Женски
  Реалност е.Некои луѓе нема да сфатат колку е нешто опасно додека не фатиш да ги маваш со реалноста по глава.
   
  На cresa-jagoda, KateKane и CameliaMiller им се допаѓа ова.
 8. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.228
  Допаѓања:
  146.000
  @VDT2906 од каде се преземени сликите?
   
 9. DojaCat

  DojaCat Активен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2020
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  319
  Пол:
  Женски
  „Дајте да видиме колку болни има по клиникиве, ако стварно постои корона дајте доказ од пациентите. Што ги криете???“

  *пуштаат слики од инфективна*

  „Не сејте страв кај народот како не ви е срам!!“

  ??????????????????????
   
  На ocicka2014, Smilly, glosipgirl и 16 други им се допаѓа ова.
 10. thequeen95

  thequeen95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2016
  Пораки:
  882
  Допаѓања:
  2.998
  Пол:
  Женски
  „Име и презиме дајте”

  - Петко Петковски

  „Aaa тој имаше притисок или понудиле на фамилијата 2000 евра да кажат од корона починал”
   
  На Anie93, cresa-jagoda и DojaCat им се допаѓа ова.
 11. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  2.063
  Допаѓања:
  31.195
  Пол:
  Женски
  Да те дополнам:
  ,,Плаче човекот на видеото од инфективна,,
  -Глумец е,му платиле да плаче.
   
  На BoaVista, glosipgirl, cresa-jagoda и 6 други им се допаѓа ова.
 12. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  724
  Допаѓања:
  10.838
  Пол:
  Женски
  Монтирани се сликине! Глумци и модели се на нив, баш ене вчера на вујко ми на тетката на синот на девојка му баба ѝ морала да потпише дека има корона за да ја примат во болница за скршен колк, само за билдање бројки им е тоа!11!1
   
  На glosipgirl, cresa-jagoda, GirlRose и 2 други им се допаѓа ова.
 13. DojaCat

  DojaCat Активен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2020
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  319
  Пол:
  Женски
  bil gejc gi plaka doktorite vo makedonia site se cipirani roboti narode trepnete dvapati ako bil gejc vi dosol vo poseta i ve cipiral infektivna raboti na osnova na 5g svestetese
   
  На Cosmi, thequeen95 и Sejfullai им се допаѓа ова.
 14. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  1.837
  Допаѓања:
  8.210
  Пол:
  Женски
  Им даваш флаер. Го фрлаат пред тебе у канта.
  На ТВ кога дадат реклама за Корона измеѓу турската серија одма менат.
  Корона не постои. Може слободно да се шетате.
  Читаат објави со наслов " ПРИРОДЕН ЛЕК ПРОТИВ КОРОНА КОЈ СЕКОЈ ГО ИМА ДОМА"
   
  На cresa-jagoda, Nausicaa и DojaCat им се допаѓа ова.
 15. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.503
  Допаѓања:
  33.893
  Пол:
  Женски
  Карлица. * ;)
  И да, вистинита е ситуацијата,макар ти карикирала до утре сабајле. :)
   
 16. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  724
  Допаѓања:
  10.838
  Пол:
  Женски
  Ама вујна рече колк :( пренесувам како ми е кажано :whew:
  се надевам сфати иронично ми е мислењето
   
 17. VDT2906

  VDT2906 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.320
  Допаѓања:
  5.546
  Пол:
  Женски
  Дел имаше кај Јорданка Ивановска Јоци, а дел ми излезе на фб ама не заприметив од кај кого ги барам.