Коронавирус: Состојбата во Македонија и светот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од LovelyGirl3, 26 јануари 2020.

 1. Stache

  Stache Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  506
  Пол:
  Машки
  Тропнете уште нешто..
   
  На Ицолгудбејбе, sierra, eliesaab и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Lancier

  Lancier Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2019
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  593
  Пол:
  Машки
  Kinezi jadat i corba so slepi misevi.
   
 3. hellocity

  hellocity Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  1.822
  Допаѓања:
  3.636
  Пол:
  Женски
  Во Кина ли ги печеа и јадеа кучињата или сум грешка?
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. sjdgo

  sjdgo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.048
  Пол:
  Женски
  Таму. Кучиња, мачиња, глувци, лилјаци... сѐ е на мени.
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. hellocity

  hellocity Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  1.822
  Допаѓања:
  3.636
  Пол:
  Женски
  Епа ете го вирусот и ние тоа да јадеме ке се испоразболеме
   
  На cresa-jagoda и Feminka22 им се допаѓа ова.
 6. Salome

  Salome Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  1.129
  Допаѓања:
  9.812
  Пол:
  Женски
  Наводно јаделе живи стаорци и од таму потекнува вирусот.Оваа година е годината стаорецот според кинескиот хороскоп па изгледа некое суеверие е да го јадат животното.:puke: И така се заразиле и сега се шири.
  Настрана што они јадат се што трча, лета и ползи.:drunk:
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  1.864
  Допаѓања:
  4.723
  Страшно звучи. Некој да сподели какви последици има? На вести кажаа дека е како грип, повеќето преживуваат, постарите лица и оние со слаб имунитет се со потешка слика и се бележеле смртни случаи. Не знам дали така кажаа да го смират народот.
   
 8. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.855
  Допаѓања:
  16.134
  Респираторен вирус со тешка анамнеза, но не нужно смртоносен, симптомите се третираат.
  Ризикот за смртност секако постои, но доколку внимавате и притоа немате премногу чувствителен имун
  систем не би требало да има кобни последици.

  Ќе се смири и оваа епидемија за некој месец, кога бројката на загинати ќе надмине неколку стотини жртви. Ваквите биолошки оружја вообичаено се пуштаат тогаш кога наталитетот ќе предизвика полуција, особено во олкави градови и провинции. Статистиката покажува дека во Вухан последните неколку години има рапиден раст на наталитетот. Тоа може да е една од централните причини за создавање или мутација на овој вирус, додека ваквите мерки иако се најлош морален чин за ,,прочистување" за жал се покажуваат како морални и ,,ефективни".

  http://worldpopulationreview.com/world-cities/wuhan-population/

  wuhan.PNG
   
  Последна измена: 27 јануари 2020
  На green.eyes и Angie1432 им се допаѓа ова.
 9. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.855
  Допаѓања:
  16.134
  Младите не верувам да се фокусирани на таква исхрана. Веројатно имаат повисок етички и хигиенски кодекс. Ова веројатно постарите...
  Reminder - и бубашваби и змии јадат. (fingers)
   
 10. Lancier

  Lancier Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2019
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  593
  Пол:
  Машки
  Jadat i ziva morska hrana.

   
 11. Salome

  Salome Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  1.129
  Допаѓања:
  9.812
  Пол:
  Женски
 12. elenaxbbg

  elenaxbbg Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2017
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
  Прилично сум сигурна дека е намерно пуштен.Решени се да не истребат,тоа е јасно.Пред 1-2 години читав дека Земјата била ,,многу населена" итн.А и не за џабе фармацевтската индустрија е најјака.Како што за ракот има лек што е 5 пари,а не го кажуваат бидејќи САМО од хемотерапии се добивале вртоглави суми годишно.Не се сеќавам точно колку да не зборам од памет.
   
 13. Asparagus

  Asparagus Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2013
  Пораки:
  664
  Допаѓања:
  5.521
  Пол:
  Женски
  Да постоеше лек за ракот од него ќе добиваа уште повртоглави суми.
  Стив Џобс имал 10 МИЛИЈАРДИ долари кога умрел и сигурно би ги дал сите за лекот.
  Ама не, не се праеле парите од лекови туку од хемо.
   
  На CameliaMiller, mssuniquee, sierra и 8 други им се допаѓа ова.
 14. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  2.934
  Допаѓања:
  20.144
  Пол:
  Женски
  Уствари сите мислат дека лек за рак е што знам раствор од сода бикарбона или некоја тревка што на сите ни расте во двор. Мислам секој пат излегува нешто ново па поминува.
  Ете и фамата со амигдалинот помина.
  А ни хемотерапија не се дава така едноставно, за сите иста. Има разлика од рак до рак и терапијата што се прима.
   
  На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
 15. elenaxbbg

  elenaxbbg Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2017
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
  А колку луѓе имаат 10 милијарди на сметка и можат да си дозволат да дадат некоја вртоглава сума? Еве јас немам.
  А тоа за хемотерапијата не го измислив јас,побарај статии :)
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.335
  Допаѓања:
  129.192
  Пол:
  Женски
  Рекоа дека од змиите потекнува а не од глувци :)
   
  На cresa-jagoda и LovelyGirl3 им се допаѓа ова.
 17. Asparagus

  Asparagus Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2013
  Пораки:
  664
  Допаѓања:
  5.521
  Пол:
  Женски
  Ти немаш ама има луѓе што имаат па сепак тие или нивни блиски умреа од рак иако нели лек постои но го кријат за пари.
  А статии ќе побарам секако, само да дочитам за рептилите и двојникот на Пол Макартни.
   
  На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Skylar

  Skylar Активен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2019
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  245
  Пол:
  Женски
  Луѓе ова е страшно со коронавирусот.Пред малку читав дека бројката на заболени во Кина била многу повеќе (некаде околу 20 000 заболени) отколу што објавуваат кинеските власти.
   
 19. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  634
  Допаѓања:
  7.101
  Сега ми се одмили омиленото пиво ;(
   
  На Peperutce1115, prominent и lovestoneddd им се допаѓа ова.
 20. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  634
  Допаѓања:
  7.101
  [​IMG]
   
  На Peperutce1115 му/ѝ се допаѓа ова.