1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коронавирус: Состојбата во Македонија и светот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од LovelyGirl3, 26 јануари 2020.

  1. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    Да не ви враќам поединечно, незнам како го прескокнавте делот каде ви напишав дека, последниве 2/3 месеци добар процент од луѓево, го прележаа Ковидот, па можеби преку 600 души бевме, вкупно од пандемијава до сега се можеби 1300 души грубо, од 2000, што процентуално за разлика од Скопје, е одлично, што значи дека можноста за зараза е минимална, дури и ја нема ако земеме во предвид дека се беше на отворено и секој од тие маскирани одеше или сам или со ептен некој близок со кој што има маска, а она вие што го видовте со полицијата, беше крајот, кога се собраа сите о траеше цели 10 минути заради проблемот со полицијата. Не ќе траеше ни 5 минути.
     
    На VDT2906, motojlo и Skorpija25 им се допаѓа ова.
  2. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    За лајкови и да излезете смешни пишувате нешто, а ништо не знаете. На страна пандемијата, еднаш да си го гледала карневалот и да си слушнала на вести, ќе знаеш како и зошто настанал. Ама џабе да објаснува човек. И да еден вид добар протест е, само тоа ќе ти кажам, затоа е познат во светски рамки, затоа има голем број странски туристи секоја година (освен оваа) ама ок.
     
    На Ева33, motojlo и Skorpija25 им се допаѓа ова.
  3. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.973
    Пол:
    Женски
    Народот претера единствено со трпението према селективната правда. Не е проблем настанот, зависи кој го организира. Да беше карневалот во Арачиново на пример и државна помош ќе им пратеа.
     
    На Ева33, christinnn, VDT2906 и 4 други им се допаѓа ова.
  4. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Едно чудо митинзи и протести се одржаа, се фативме за вевчанскиот карневал. Мене искрено криво ми беше кога видов на вести. Избори теравме, ајде на отворено, протести за струјата, протести за Бугарија, протести имаше и за момчето што го убија, организиран од граѓани.
    Пандемија е, мерките треба да важат, ама е*ем ти држава, све селективно што прави.
    Еве најтазе за нова година
     
    Последна измена: 14 јануари 2021
    На Bella •••, LejlaD, Ева33 и 5 други им се допаѓа ова.
  5. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Им дадоа, им дадоа:)
     
    На Ева33, motojlo, christinnn и 2 други им се допаѓа ова.
  6. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.118
    Допаѓања:
    18.325
    Пол:
    Женски
    Што не се буневте за градоначалников на Штип, кој славеше со труби сам се кандидираше сам победи...Што не се буневте за Ахмети и компанија? Што не се буневте за Зајко и Венко и они маска не носеа, ама на отворено беа епа и луѓево од карневалот беа. Што чуден народ сме бе мајката да ни речат секој ден ќе ве тр**ме, ќе си ќутиме, секој ден по десет стапа ќе ви маваме ќе си ќутиме еден глас да крене ќе го предадеме и после сеир ќе му фаќаме. МаЌедонче....
     
    На Ева33, motojlo, christinnn и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Во пандемија излегувањата и активностите главно се делат на 3 дела, однсоно мора, треба и сакам. Под првата категорија, спаѓа работното место на пример, затоа што од неа зависиш и просто мора да ја извршуваш таа активност за да преживееш. Тука спаѓаат и некои неодложни здравствени проблеми. Потоа, под треба спаѓаат активности како пазарење во маркет, аптека, некоја дополнителна активност од која би имал приход и сл., и овие треба да ги извршиме, но можеме да чекаме и одбереме време, место, каде би биле безбедни. И во третата категорија, спаѓа се друго. Има една стара, барем кај нас, вели: "Едно е да сакаш, друго е да може", па оттука ако нема услови, времето не е погодно од било кој аспект, овие активности можат да се прескокнат и нема да се случи ништо ако тоа се направи.

    Заклучок, ЈСП е потреба, нешто што им треба на луѓето за да стигнат до работа, маркет или друго. Верувам дека никој не влегува таму од што сака. Маркет е исто потреба, просто со нешто мора да се храниме за да преживееме.

    Ти па, пример беше :D
    И мене под маска не ми запира носот :$

    Статистиките веќе не се тоа што беа, па како такви веќе поретко ги постирам за да не го иритирам здраворазумниот народ :mm:

    П.с.: се надевам дека не се категоризираш во таа група :D

    И сега, како не бев жесток? И тогаш коментирав исто така, само што сега изгледам пожесток бидејќи некој го оправдува настанов, за разлика од тогаш кога сите негодуваа, ама така и требаше.

    Здраворазумен не е некој што во секоја можна тема, ама апсолутно секоја меша политика само за да задоволи свои лични страсти и потреби. Веќе, не знам како да речам, неприродно изгледа таков човек. Ако некој се препознае, сори :hai:

    Вредеше ли, искрено, да го преземете тој ризик? Јас мислам не, затоа што се работи за загрозување на колективно здравје.

    Година дена во пандемија, и уште не научивме како се живее и како треба да се однесуваме во истата. Ама, што зборувам и јас, да знаевме ние за совест и пандемија сега немаше да сме тука каде што сме.

    Вистина, џабе да објаснува човек. Во право си.
     
    На CameliaMiller, Leviosa2503, Schkolska и 4 други им се допаѓа ова.
  8. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.118
    Допаѓања:
    18.325
    Пол:
    Женски
    @Ahoy Значи ти цело време со симптоми шеташ А? :devil:
     
  9. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.088
    Пол:
    Женски
    Јас на едно видео што изгледав видов повеќе полиција отколку маскирани луѓе.Како ги прибираат, како најголемите злосторници.:worried:
    Не ни има толкава гужва од луѓе кои излегле на улица за карневалот.
     
    На motojlo, christinnn и Skorpija25 им се допаѓа ова.
  10. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Бриши мислењето, да не ме разберат :worried::D
     
  11. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.118
    Допаѓања:
    18.325
    Пол:
    Женски
    Не, не докази мора да се има...:!:
     
    На Ahoy му/ѝ се допаѓа ова.
  12. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.192
    Допаѓања:
    235.194
    Ќе се изедете со таа политика аман.
    И едни и други за свои потреби си прават собири во штабови, на улица, да, да се собираат од двете страни, па избори, па протести, е сега проблем е карневалот.
    Не треба според протокол, ама кој протокол веќе, кои мерки, кога гледаме дека се' стои на хартија, а реалноста е друга.
    Или вие овде имате искривена реалност.

    Јас дури почнав да се осеќам глупаво што седам дома и редуцирав контакти. До толку што лошо се осеќам што на дете не славев роденден и именден, оти социјалните мрежи ми се преплавени со домашни собиранки од слави и стара нова година.
    Кафичите се друга работа, таму е полно, али е избор, сакаш одеш, сакаш не.
    И на крај, мораш да отидеш на работа, а таму колегата претходно истрал 100 слави, па ти треси се.
    Сакав да кажам, луѓето продолжија со животите, останавте вие овде на темата да мерите кој е полош, кој прекршил мерките, а животот надвор, освен маските под нос, друго ништо не налкикува дека има пандемија.
     
    На ALISA0000, Mr. Scratch, duffi и 3 други им се допаѓа ова.
  13. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Ептен сте ми чудни, темава после подолго време ја отворив и ништо не се сменило.
    Мислите многу арно им направија оти за Бајрам ги пуштија да се собираат, а нас за Велигден не?
    Знаете колку голема бројка од муслиманите се заразија тогаш?
    Да дозволеа за Велигден нормални прослави, ќе се собиравте исто како лани по 20-30 души ли? Толку ви е паметот?
    И не, не поддржувам ни правење свадби, крштевки, матурски, сунети и сл. прослави.
    Не поддржувам ни овие од СДСМ што славеа за изборите.
    Не ги поддржувам ни овие на карневалов сега. Традиција било, ма иди бегај. |(
     
    На CameliaMiller, Lima24 и Ahoy им се допаѓа ова.
  14. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.243
    Допаѓања:
    166.016
    Уште не разбравме дека е вирус и дека нема бегање? Веројатноста да не се фати се приближува кон нула. Ама барем се приближуваме кон колективен имунитет, ако постои такво нешто.

    Еве, место вакцина
    https://makfax.com.mk/svet/британски-научници-заразата-со-корон/
    Луѓето кои го преживеале коронавирусот се заштитени од повторна инфекција како и оние кои ги примиле најдобрите вакцини против коронавирус, покажува истражувањето спроведено на 20.000 британски здравствени работници, најголемо од ваков вид во светот.
     
    На Kitten, duffi, Ahoy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. WaitTillTheEnd

    WaitTillTheEnd Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.245
    Пол:
    Женски
    Не би го оправдила само заради традиција аргументот, ама би го оправдила оти е на ОТВОРЕНО и скоро сите од нив се маскирани.
    Вака да одеше полиција секаде каде што треба ќе беше добро.
    @Ahoy Партиско паразитче си или од убедување кон сдсм вака ги браниш овде?
    Иритира фактот што не сме сложени но во ред продолжете далеку ќе стигнеме вака.
     
    На Ева33 и Skorpija25 им се допаѓа ова.
  16. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.243
    Допаѓања:
    166.016
    Вака се патува со негативни ПЦР тестови- евентуално ќе се инфицираш по пат(facepalm)
    Пар од Швајцарија, кој тргнува со негативен тест од Цирих, преку Дубаи, во Нов Зеланд, 3 дена подоцна, почнува да развива симптоми|(

    https://www.newsroom.co.nz/how-covid-19-spread-on-a-flight-to-nz
    Sitting in seats 26D and 26G, a couple from Switzerland are suspected to be the root of the small chain of transmission.
    The couple took Covid-19 tests on September 24, three days before they left Zurich for Dubai. Those results came back negative. But after arriving in New Zealand, one of the two began to develop symptoms
    .
     
    На Ahoy му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Кого бранам?
    Бранев додека бранев, ако може така да се нарече. Кога заслужуваа, барем во моите очи. Сега веќе не. Никого не бранам кога не треба. Уживај.

    Точно (y)
     
    На tina2018 и WaitTillTheEnd им се допаѓа ова.
  18. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Ај едно прашање.
    Зашто луѓево по емисии на дебати не носат маски?
    На пример моментално на алфа на Што не е јасно?
    И на многу други имам приметено.
     
    На Nevenche26, Sofi.ja, Ева33 и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Кои странски туристи, странските туристи беа благоречено згрозени од карневалот кога пред некоја година закачија живи кокошки и кучиња на вили, пошто странските туристи се далеку посвесни од нас по прашање животни, не ме засмејувај.
     
    На CameliaMiller, KateKane, WaitTillTheEnd и 10 други им се допаѓа ова.
  20. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.243
    Допаѓања:
    166.016
    За да бидат убави?:?:
    Во исто студио ли се?