1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коронавирус: Состојбата во Македонија и светот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од LovelyGirl3, 26 јануари 2020.

  1. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.091
    Пол:
    Женски
    Еднаш прашав, не ми кажаа, сега пак ме интересира, кај се овие што драматизираа како нема бел ден да видиме и ќе примаме нова доза на три месеци? :D
    Уствари ај нека остане реторичко прашањево...
     
    На Bebac, JuLleE, Feminka22 и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.513
    Допаѓања:
    15.612
    Пол:
    Женски
    Зборот ми беше дека и со најстроги карантини и најефикасна вакцина, вирусот уште ќе кружи меѓу нас. Како што е и со морбилите, туберкулозата (бактериска оваа додуша)
    Сведување на болеста на безопасна и со мала трансмисија и истребување на болеста/вирусот се различни работи.
    Морбили ги немаме истребено, ама очекуваме короната. Важи.
     
    На FridaodaMk, Feminka22, Kitten и 2 други им се допаѓа ова.
  3. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Ќе продолжи од октомври, ќе ти испратат порака кога да си ја примиш дозата. Сега на грците им снема пари па да олабават малку, ама од есен пак ќе има, не се секирај
     
    На Grimlinko, Bebac и mKdevojce им се допаѓа ова.
  4. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Не е битно, на ситници се фокусираш, битно Се ОсТвАрИјА СиТе ТеОрИи нА ЗаГоВоР.

    Ти само за Грција ли следиш :D
    И на Швајцарија ли пари и снема :D
    Балканов е еден од последните маски што укинува фор д рекорд, пола месец уназад скоро секаде укинати се сите мерки, ама тоа шо ти си во некој твој бабл тоа е друго :D
    Абе ќе се утепате само за во право нешто да испаднете, ама не е таа параноја на арно :D

    Отсега ќе ве плашам на темава со буууу од септември апдејтирана фајзер за секој буууу.
     
    На Glowy, marlonbrando69, Angie1432 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.513
    Допаѓања:
    15.612
    Пол:
    Женски
    Абе тука не ама у Кина тоа што праат ниеден асален не го прави.
    Кучиња и мачки убивале по улици од страв дека го шират вирусот.
     
    На nena2010 и AndyRad им се допаѓа ова.
  6. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.091
    Пол:
    Женски
    Гледам уште сме длабоко убедени вo делузиите. :D
     
  7. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
  8. Bratot

    Bratot Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2019
    Пораки:
    3.949
    Допаѓања:
    13.760
    Пол:
    Машки
    Од пусти Грци гла не можиме да крениме, ексик :doh:
    После оваа информација не можи чоек да не се насекира :worried:
     
  9. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Ова со грција што ќе пуштат од мај да се иде без ништо е добро за нас (ако и кај нас не требаат сертификати) во смисла на туризам. Ќе можат да одат преку мк и е добро за хотели и смештаи. Овие две години живо пиле немаше од туристи, можно е да биде подобро оваа година, барем за туризамот
     
  10. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Ова лето ќе е слободно, ама од есен ќе има други изненадувања, не се знае. Јас не би сакала да сум во право и несакам да се исполнат 'теориите на заговор' ама некои веќе биднаа заговор, без теорија. Се надевам ќе запре ова форсирање со ефикасните вакцини once and for all
     
    На AnasTashka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.998
    Допаѓања:
    22.509
    Пол:
    Машки
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Они ги јадат, не па за ова.Мислиш ги заболе за душата на едно маќе ;(
    Никој не им е крив шо се пренаселени.Еден да кивне, 50 ќе се разболат ебате
     
    На Bebac му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.965
    Допаѓања:
    14.001
    Не се секирајте. Тоа што не успеаа да реализираат со короната се продолжува со војната. Веќе почнува народ да страда поради вештачки креираната криза и енормното поскапување на се' и сешто, (или пак и ова што се случува се случи "непланирано и случајно", исто како што и короната се појави :shake:).

    Ќе видиме од септември натаму уште кои ТеОрИи на зАГовОр ќе се исполнат. Кога ќе ми текне до пред некој месец во Кина немаше веќе корона а ете тука читаме дека биле ставени под страшен карантин.

    И не се секирајте, не одат вакцините никаде, милионски дози се порачани за наредната сезона од многу држави. :l: Фајзи ќе ве чека и наесен :emo:.
     
    На Grimlinko, Bebac и AndyRad им се допаѓа ова.
  14. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.089
    Допаѓања:
    6.764
    Пол:
    Женски
    Јас се вратив скоро од таму.
    На затворено се носат маски секаде и на секоа кафе седнување или ресторан ти скенораат сертификат важечки во последните 6 месеци.
    За влез може со сертификат.
     
  15. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Пред околу еден месец, дома дојдоа да ни прават анкета демек од Уницеф, прашањата беа нешто во смисла како се справуваме со корона вирусот, дали веруваме дека постои, дали ни стигаат финансиите, дали слушаме што кажуваат свештените лица, како сме се заштитувале и слично, прашањата беа на три листа хартија, и не ми текнува што се пишуваше. Жената рече дека ова е некоја пилот анкета која ќе влијае на олабавувањето на мерките, сега ми текна да прашам, бидејќи нели се олабавија мерките.
    Наминаа кај некој од вас да го анкетираат?
    Да напоменам, да е до мене немаше да ги примам дома непознати во ек на пандемија, ама мајка ми ги прими дека на врата и се молеле|(
     
  16. Knudle

    Knudle Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2019
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    92
    Дали имаш информација за влез во Италија дали може да се влезе со негативен ПЦР тест (копнен пат со автобус и воден пат со брод)?
     
  17. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.089
    Допаѓања:
    6.764
    Пол:
    Женски
    Незнам стварно.
     
    На Knudle му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Може. ПЦР не постар од 72ч. или брз антиген тест не постар од 48ч. Само да има QR код тестот за да си направиш Грин Пас. Плус треба PLF да пополниш. Ова важи до 30.04.2022.
     
    На Knudle му/ѝ се допаѓа ова.
  19. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Кај нас не.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  20. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Не ми е ова ни прашање, ни... не знам како да го наречам... но ако не го кажам некаде, ќе си пукнам... Знам дека на сите ни здодеа носење маски и живеење во напнатост и стрес веќе 2+ години, но јас лично сум тродупло преплашена откако ги укинаа маските на затворено и било каква контрола на луѓе кои од странство ќе влегуваат во земјава... Како особа со компромитиран имунитет која не смее да прими вакцина, оваа укината мерка (маски на затворено) многу ми пречи и многу ме мачи... сите кои ги познавам, освен моите родители си се шетаат насекаде како да не постои веќе вирусот. А сеуште е тука. Лани летото имаше по 40-50 нови случаи на ден, а имаше мерка за маски... и еден куп дополнителни мерки. Сега има до 5-6 пати повеќе нови случаи... тешко ми е... Ни најблиските ни најсаканите не ме разбираат. И моево е себично, знам, грижа за сопственото здравје и живот, но со причина е... не сакам јас да е вака. Ама од некои најблиски (вакцинирани, прележани...) сум преразочарана колку ми оставаат впечаток дека воопшто не им е гајле... а знам, дека јас да сум на нивно место, за нивно најдобро и гас маска и сскафандер ако треба ќе носам, само да ги заштитам... аххх...
     
    На cinnamonn, cresa-jagoda и FridaodaMk им се допаѓа ова.