1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коронавирус: Состојбата во Македонија и светот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од LovelyGirl3, 26 јануари 2020.

  1. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Последно со маж ми се видовме завчера, од вчера е болен, денеска излезе позитивен. Можно е да сме заразени и ние дома, колку беше период на инкубација?
     
  2. kokodaki

    kokodaki Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    337
    Мислам 2 до 5 дена сега, а со првата варијанта се чекаше до 14 дена, бидејќи на 14тиот ден можеше да има појава на симптоми.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.617
    Допаѓања:
    36.923
    Пол:
    Машки
    New study links COVID vaccines to 25% increase in cardiac arrest for both males & females

    A new study by Israeli researchers and published in Nature has revealed an increase of over 25 percent in cardiovascular-related emergency calls in the young-adult population, following the rollout of COVID vaccines, among both males and females. No similar increase was found due to COVID infection alone.


    Почнаа да излегуваат студии поврзани со нуспојавите од вакцините.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mrsfreak

    mrsfreak Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2018
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Многу рано..
     
  5. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.144
    Пол:
    Женски
    Ви текнува на Португалија?
    Највакцинираните,победниците во Европа?!
    Во бран се на подваријанта на омикрон БА.5

    https://sdk.mk/index.php/naslovna/m...OTqiSbRuRRXfin5MO_ZK65U#.YpsUCKO3Cyk.facebook

    Според бројките на португалското Министерство за здравство, 1.455 луѓе починале од ковид откако земјата влезе во шестиот бран на пандемијата во април и мај. Во најновиот извештај на Министерството за здравство и Институтот „Рикардо Хорхе“ се истакнува дека „смртноста од сите причини е над очекуваните вредности за периодот од годината“, додавајќи дека има „зголемување на специфичната смртност од ковид-19“.
     
    На AndyRad му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.595
    Имаше и претходно колку болести имаше по фајзер. Тоа е, нетестирана вакцина.
     
    На Billy Idol и AndyRad им се допаѓа ова.
  7. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.757
    Пол:
    Женски
    Ме интересира дали после една година од вакцинирање може да се очекуваат нуспојави?
     
  8. savageu

    savageu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2015
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    Никој не знае... Јас очекувам сешто.
     
  9. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.757
    Пол:
    Женски
    Одлично за хипохондрици. ;(. :(
     
  10. savageu

    savageu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2015
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    А добро бе луѓе, гледам праќате само некои студии, имало последици не знам што. Многу ме интересира кај се луѓево со последиците, што ќутат? Срамно ли е да се каже? Јас сум со последици после фајзерот и единствено јас имам пишано во темата за нус ефекти. По фејсбук барам групи за поддршка нема. Со две само од форумот стапив во контакт на кратко и нив нешто не им се збори на темата. Па зарем не треба поддршка да си бидеме, да се тешиме, да си даваме совети за тоа што ни помага... Само се пишува за последици, а еден не сум нашла како мене, сама на светов се осеќам па уште и со потсмев ме гледаат, од стрес сум пиела терапија за срцето...
     
    На Billy Idol и cooll им се допаѓа ова.
  11. savageu

    savageu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2015
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    Јас психички се распаѓам после вакцината.. и хипохондрик бев и ова ме дотолчи
     
    На cooll му/ѝ се допаѓа ова.
  12. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.757
    Пол:
    Женски
    Што последици имаш ти? Јас со кинеска сум.
     
  13. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Какви последици?
     
  14. savageu

    savageu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2015
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    Јас одма после втората добив тахикардии и прерипнување на срцето, а во живот таков проблем не сум имала. 25 години сум. И тогаш одев по лекари и ми најдоа Хашимото во почетна фаза. Немам сомнеж дека е од тоа особено што баш скоро на вести кажуваа дека бројот на автоимуни на тироидната е зголемен за 30% овие две години. Врвовите на прстите почнаа да ми трнат исто после вакцинација и трнат од време на време, а последниве месеци и цело тело ми се тресе од чиста мира, појма немам што е тоа и веќе се спобудалев од грижи што ќе биде, како ќе биде во иднина. И ракови и се ми поминува низ глава :(
     
    На Billy Idol и cooll им се допаѓа ова.
  15. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Тахикардиите ти се од хашимотото и јас ги имам уште пред вакцина.
    Ти дадоа терапија за тироидната?
    Таа е наследна после пораѓај ми се поремети повеќе да прави проблем.
    Ова со трнењево проверувај на невролог, телото може да ти се тресе од стрес и нервоза.
    Тироидната е наследна од мајка баба прабаба...
     
  16. savageu

    savageu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2015
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    Може да се од тироидна да, затоа ме пратија да ја испитам ама кај мене се јавија точно на денот на втора вакцина, наеднаш и од тогаш продолжија со месеци се додека не почнав со бета блокатор. Инаку уште не сум за терапија за тироидната, зачувана е жлездата и компензира, на почеток е болеста. А во студија од Шведска е потврдена појавата на автоимуни тиреоидитис така што иако немам потврда за сигурно си имам сомнеж. Инаку во фамилија никој немам со проблем со тироидна. За срцето и интернистот што ме води ми потврди дека е од вакцината, не сум прва. Ковид не сум прележала. Со кн95 сум цело време и не се мешам со луѓе.
     
  17. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    И интернистот што ти вика што е лекот?
    Затоа што тахикардии мора со нешто да се "лекуваат".
    Помалку стрес, поздрава храна, вежбање, некаква терапија ?
    Да не си и под стрес малце штом се уште со кн95 се шеташ?
    Најдобронамерно ти пишувам стресот може многу штета да направи.
    Посебно што на денот на вакцина ти се јавило срцебиење
     
  18. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.835
    Пол:
    Женски
    Не следам други форуми, не читам портали, немам фб па не сум член на никакви групи ниту читам коментари.
    Ама секојдневно сум во контакт со пациенти кои се жалат на последици од вакцините.
    Постојано да не кажам секој втор, трет ден добивам прашање а ти како медицинско лице вакцинирана си, и кога ќе им кажам не сум ми викаат паметно и немој да ти паднало на памет.

    Последиците се овие што ги опишуваш, проблеми со тироидеата, со притисокот, немаат воздух, тахикардии, и многу ама многу често изостанок на циклус, болни и обилни менструации. Посебно кај млади девојки.

    Случајно се паднав на муабет со доктор гинеколог кој ми го кажа истото, дека постојано му доаѓаат пациентки со гинеколошки проблеми како последици на вакцината. И тој истото што и ти го кажуваш, вели никој не сака да каже. Јас намерно ги прашувам дали биле вакцинирани и дури тогаш ќе кажат.
     
    На AndyRad и Billy Idol им се допаѓа ова.
  19. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.595
  20. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.757
    Пол:
    Женски
    Испаѓа дека кинескиве се најбезбедни?