Коронавирус: Состојбата во Македонија и светот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од LovelyGirl3, 26 јануари 2020.

 1. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  1.099
  Допаѓања:
  3.837
  И мене ми се чини дека е така, дека на крај ќе мора да излеземе и да се "соочиме со стравот". Вирусот нема да исчезне, ќе си тлее, ќе си мутира, ќе си брка работа.
  Ама ајде, времето ќе не научи како треба да се поставиме.
   
  На BloodElf, La.RagazzaMisteriosa, girl1233 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  4.565
  Допаѓања:
  86.816
  Нa oфицијaлнaтa стрaнa пишувa, кaкви измислици?
   
  На Harper, crimson, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  3.011
  Допаѓања:
  25.914
  Пол:
  Женски
  Колку што го сфатив Филипче,исходот зависи и од претходни заболувања,ама и од тоа дали на време се детектира вирусот кај заболеното лице.
   
 4. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.247
  Допаѓања:
  25.086
  Пол:
  Женски
  Мене нешто не ми е јасно. Нели велеа повратниците од странство и оние кои биле во контакт со нив да поминат 14 дена во самоизолација. Ако не појават симптоми тогаш може да се вратат на работа и сл.
  А сега по примерот од Цаца излегува дека и по 14 дена без симптоми луѓето се позитивни.
  Имаме на работа такви што треба да се вратат по 2 недели, што ако се без симптоми, а позитивни?
   
  На BloodElf, candy.cane, Tatijana1993 и 2 други им се допаѓа ова.
 5. kristina.k

  kristina.k Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  3.928
  Допаѓања:
  18.144
  Пол:
  Женски
  Дали само со хипертензија се зема потврда за неработење? Татко ми има извештај од кардиолог со наод за срцето проширена лева страна (не знам стручна дијагноза) и хипертензија со терапија. Беше на коронографија пред некој период во Ск, го вратија, сега не можи да оди секако. Секоја година има пневмонија, а и хронична кашлица.
  Го терам да земи одмор од работа, или да праша матична, вели не му следувало и со посериозни срцеви проблеми оделе на работа.
   
  На Sofronko му/ѝ се допаѓа ова.
 6. KateKane

  KateKane Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2018
  Пораки:
  722
  Допаѓања:
  15.817
  Пол:
  Женски
  Смири се. Нема правила со гомново, 103 годишна бабичка од Кина и 90 и нешто од Италија успешно закрепнаа од скапаницава. Помлади пациенти се случи да не. Најбитно од се е мајка ти што помалку да се експонира меѓу луѓе, оди ти во продавница место неа, до банка и слично. Имунитетот билдај и го цело време со витамини.

  Иначе ова со Холандија и Скандинавија и јас мислам дека е многу погрешно. Прво не сме сигурни дека остава траен имунитет лајново, не знаеме дали е како сипаниците на пример кои еднаш ако ги прележиш после не можеш одново да се разболиш. Да одлучиш да спроведеш групен имунитет за вирус за кој не си сигурен дека дава групен имунитет ми е малку нелогично мене.

  Али добро пиша некој погоре ќе видиме сепак чии тактики и лечења се подобри.
   
  На Harper, Doozy, candy.cane и 11 други им се допаѓа ова.
 7. Igle

  Igle Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  8.571
  Пол:
  Женски
  Е па тука грешиме, сите кои се во самоизолација 2 недели кои потенцијално се носители на корона (вратени од странство, контакт со збаолен) не се тестираат по истекот на втората недела туку се бројат за негативни доколку не јават симптоми. Шетаат по маркети, одат на работа и заразуваат нови и нови....
  Не прочитав никаде податок позитовни без симптоми по колку време стануваат негативни или не можат да заразат..
   
  На Purplelilac, candy.cane, ohlalalala и 3 други им се допаѓа ова.
 8. "Zoki"

  "Zoki" Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2016
  Пораки:
  929
  Допаѓања:
  8.294
  Пол:
  Машки
  На jacqueline.s и LiliBoz им се допаѓа ова.
 9. LovelyGirl3

  LovelyGirl3 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јули 2013
  Пораки:
  429
  Допаѓања:
  2.060
  Пол:
  Женски
  Не се бунете, еве на worldometers си пишува
  Screenshot_2020-03-25-22-03-22-280_com.android.chrome.jpg
   
  На kukla21, crimson, Biljarkata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.247
  Допаѓања:
  25.086
  Пол:
  Женски
  Значи 14 дена е малку изолација. Изолација треба барем месец или на сите да им се направи тест по 2 недели инаку ништо не правиме.
   
  На BloodElf и Igle им се допаѓа ова.
 11. Flower123123

  Flower123123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2016
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  556
  Пол:
  Женски
  И мене тоа ме интересира, бидејќи околу 40 од Скопје што се заразени биле без симптоми, значи да не бил алгоритмот и давањето искази , контакти кој знае што би било.
   
 12. Sofronko

  Sofronko Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2017
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  856
  Пол:
  Женски
  Screenshot_20200325_220859.jpg
  Со кардиоваскуларни болести нели беа опфатени за Ослободување од работа?
   
  На cresa-jagoda и kristina.k им се допаѓа ова.
 13. queen19

  queen19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2015
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  653
  Пол:
  Женски
  Вкупниот број на нови заразени го одземаат со број на починати и излезчени во тоа деноноќие и го прикажуваат тој број како Активни случаи затоа е таков бројот. А дневно се пријавуваат толку колку што се на страната
   
  На cresa-jagoda, LaTama, Biljarkata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. ForeverYoung

  ForeverYoung Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  380
  Допаѓања:
  512
  Значи според пресметкава на Италија, што повеке мртви толку помала бројка на новозаразени имаат? :^)
  Или јас нешто не сфатив?
   
  На BloodElf, cresa-jagoda, Biljarkata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. queen19

  queen19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2015
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  653
  Пол:
  Женски
  Да
   
  На ForeverYoung му/ѝ се допаѓа ова.
 16. kristina.k

  kristina.k Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  3.928
  Допаѓања:
  18.144
  Пол:
  Женски
  @Sofronko да, само не знам дали неговата дијагноза влегува во некоја од категориите. Фала за табелата ќе и пишам на матичната негова утре, па ќе видиме.
   
  На Sofronko му/ѝ се допаѓа ова.
 17. makedon81

  makedon81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2019
  Пораки:
  276
  Допаѓања:
  402
  Пол:
  Машки
  Очигледно не разбираш ништо од ситуацијава...Какп може Скопје за 4 дена да има 100 заеазени а пред тоа 2 - 3..
  Поентата е во тоа што имаше заразени досега од Цаца али не се кажуваа во јавност инаку од кај 100 ;)
   
 18. ForeverYoung

  ForeverYoung Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  380
  Допаѓања:
  512
  Ова мене стварно не ми е логично. Тогаш не значи дека се намалуваат бројките на заразени и дека мерките даваат ефект -може само многу луѓе умираат. Се надевам дека не е така.
   
  На Purplelilac му/ѝ се допаѓа ова.
 19. makedon81

  makedon81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2019
  Пораки:
  276
  Допаѓања:
  402
  Пол:
  Машки
  Па немаше веќе бегање од вистината само шѕо сега стана очигледно.Неможе да нема заразен ниеден од Цаца и наеднаш 100 испливаа јас мислам дека меѓу овие 100 имло од Цаца 100% само се криеше..Ама лага баба долага
   
 20. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  3.011
  Допаѓања:
  25.914
  Пол:
  Женски
  Пред тоа не беа 2-3 туку нешто под 10,па над 10,па над 20,па постепено дојде до 81,па 88 и дојде до 100-ка.
   
  На Purplelilac, BloodElf, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.