Коронавирус: Состојбата во Македонија и светот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од LovelyGirl3, 26 јануари 2020.

 1. P.S.love

  P.S.love Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2015
  Пораки:
  631
  Допаѓања:
  4.950
  Пол:
  Женски
  Ова испаѓа дека колективниот имунитет вака делува!?:?: Или?
   
 2. makedon81

  makedon81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2019
  Пораки:
  276
  Допаѓања:
  402
  Пол:
  Машки
  Значи дојде 100 за 4 дена...Замисли од каде?
   
 3. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.247
  Допаѓања:
  25.084
  Пол:
  Женски
  Новозаволени си се новозаболени во последните 24 часа.
  Моменталните активни случаеви ги сметаат како старата состојба плус новозаболени, а минус смртните случаеви и излекуваните.
  Италијанските медиуми веројатно за број на ново заболени ја земаат денешната состојба на активни случаи минус вчерашната и затоа добиваат помал број.
  Според мене ова на странава е порелевантно.
   
  На Purplelilac, kukla21 и L.i.n.a.a им се допаѓа ова.
 4. Babushka

  Babushka Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2011
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  3.681
  За Холандија, дека ја спомнавте. Живеам тука и не е точно дека не се превземаат никакви мерки.
  Веќе 2 недели се затворени училиштата, угостителски објекти, било какви групни настани и активности се забранети, се е откажано до 1ви јуни, сите што можат работат од дома, а секаде каде што луѓето одат на работа се превземаат добро познатите соодветни мерки. Протокот на патници во јавниот превоз е сведен на помалку од 10% од нормалата. Шетање надвор без битна причина е недозволено од пред околу една недела. Единствено се уште не е комплетен локдаун, ама сите се дома. Оваа недела е клучната да се види дали мерките се доволни или ќе се премине на локдаун. И да, и тука има имбецили кои не ги почитуваат мерките, ама тоа е друг муабет.

  Инаку во Холандија разгледувале 3 опции.
  1. Да се остави вирусот да тера, што нормално не било прифатливо бидејќи медицинските капацитети не би го издржале напливот на пациенти и би имало премногу жртви.
  2. Flatten the curve, да се успори ширењето на болеста за да медицинските установи можат да понудат грижа на што е можно повеќе пациенти и на подолготраен рок. Се претпоставува дека вака околу 60% од населението би се заразиле порано или подоцна. Со надеж дека колективниот имунитет на подолгорочен рок ќе го успори ширењето на вирусот.
  3. Комплетен локдаун и спречување на ширење на вирусот на секаков можен начин, носејќи ризик за повторен бум и масовно ширење на вирусот во моментот кога превентивните мерки ќе бидат укинати. Еве и во Кина, го исконтролираа вирусот досега, но скоро сите нови случаи деновиве се импортирани од странство.

  Холандија ја одбра втората опција. Дали е вистинскиот избор ќе покаже времето, да се надеваме дека не сме на пат да ги претркаме и Италија и Шпанија...
   
  На Purplelilac, BloodElf, Luminary и 16 други им се допаѓа ова.
 5. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  3.011
  Допаѓања:
  25.909
  Пол:
  Женски
  Не сите кои се лекуваат во Скопје се од Скопје,а овие 5 позитивни се тазе тестирани и се асимптоматски.
  Пред тестирање не ги бројат во бројката на заразени.
   
 6. Sofronko

  Sofronko Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2017
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  856
  Пол:
  Женски
  Ајде баш кажи што сте направиле
   
  На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
 7. makedon81

  makedon81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2019
  Пораки:
  276
  Допаѓања:
  402
  Пол:
  Машки
  Кажуваат точно кој од кадд е
   
 8. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  3.011
  Допаѓања:
  25.909
  Пол:
  Женски
  На секоја прес-конференција министерот кажува колку заболени има и од кој град колку се,и додека беа над 80 кои се лекуваат во Скопје,спомна дека дел од тие се од други градови,а и новинариве често кажуваат.
   
 9. Mrs. Lovett

  Mrs. Lovett Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  787
  Допаѓања:
  2.971
  Пол:
  Женски
  Не го следев муабетот на претходните страници но да пробам да ти одговорам има во земјава луѓе што со помош на 3д принтери и машини за шиење шијат и составуваат медицинска опрема иако тоа требаше до сега да биде обезбедено има херои кои беспари се трудат да помогнат иако не се евтини материјалите. Дури и храна од локалните ланч барови се носат на клиника. И народов е свесен ако им помогне на нив дека ќе си помогне и на себе. ( се надевам не мислеше на нешто друго, ако да сори не сум во тек)
   
  На LivingGlam, candy.cane и Biljarkata им се допаѓа ова.
 10. makedon81

  makedon81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2019
  Пораки:
  276
  Допаѓања:
  402
  Пол:
  Машки
  така е кажува ама дали кажува се? Се плашеа досега да кажат бидејќи Цаца е нивен кадар затоа ама немаше бегање...
   
 11. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  3.011
  Допаѓања:
  25.909
  Пол:
  Женски
  Можеби,ама не се дозволени шпекулации и ширење дезинформации и паника.
   
 12. makedon81

  makedon81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2019
  Пораки:
  276
  Допаѓања:
  402
  Пол:
  Машки
  Па се претпоставува...
   
 13. Mrs. Lovett

  Mrs. Lovett Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  787
  Допаѓања:
  2.971
  Пол:
  Женски
  Свесни се дека мораат да го кажат тоа зошто се' се дознава. За никој пациент не влага во детали, народот и новинарите дознаваат. Таа направи што направи, но за жал не е единствена.
   
  На *Amethyst*, candy.cane и makedon81 им се допаѓа ова.
 14. Nevermore

  Nevermore Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  569
  Допаѓања:
  1.833
  Се изначитав за Цаца, се криело па се криело.
  Ако сакаа да сокријат, зарем ќе кажеа на прес денес ?
   
  На Larichka8, BloodElf, Purplelilac и 5 други им се допаѓа ова.
 15. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.121
  Допаѓања:
  176.090
  Пол:
  Женски
  Screenshot_20200325-223818_Samsung Internet.jpg 3491 заразени. Трендот сеуште паѓа.

  Го слушав во 18 часот на вести на прес ?
  Како другчие да ти објаснам а???

  Еве оди пиши коронавирус италија
  Оди на сите можни портали ја има истата бројка

  Еве на пресот е толкава цифрата сеа са нацртам?

  И те молам не ме цитирај и не ме напињај барем сеа у моментов.

  Ајде поздрав.
   
  На *Amethyst*, crimson, candy.cane и 17 други им се допаѓа ова.
 16. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  3.011
  Допаѓања:
  25.909
  Пол:
  Женски
  Тоа не е во ред,ама во државава има анксиозни лица и паничари,така што и премногу информации наеднаш,не се на арно.
   
  На mariatim и Bunny2 им се допаѓа ова.
 17. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  2.950
  Допаѓања:
  37.903
  Пол:
  Машки
  Во некое друго време можеби и ќе се заташкаше све, сега барем може слободно да читаме какви сра*а се случуваат во земјава.
   
  На oblace1, BloodElf, Annora и 4 други им се допаѓа ова.
 18. queen19

  queen19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2015
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  653
  Пол:
  Женски
  Не сакам да ти се мешам но бројкта од 5210(која ја има на официјалната страна на пријавени нови случаи), 1036 излечени за тоа деноноќие и 683 починати
  5210-1036-683=3491 таа е таа бројка која ја прикажуваат кај вас не знам зошто
   
  На Jana06, candy.cane, ohlalalala и 6 други им се допаѓа ова.
 19. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.121
  Допаѓања:
  176.090
  Пол:
  Женски
  Не ги разбирам ни јас математиките.
  Кога отворам вести таа е новата бројка, исто така и на пресот таа е новата бројка не е онаа од 5000.
  Јас одбирам да верувам на Борели што е како е не знам ниту ми се дискутира веќе ако ми верувате ниту ништо.

  Ако е така како што пресметуваш ти не знам која е поентата да се новозаболени 5200 а на нив да вадат излечени плус мртви оти нели зборуваме за бројка за 24 часа на ниво.

  Кај нас на сите портали бројката спаѓа 4 ти ден по ред, 3491.

  Од тука натаму не знам што да кажам а ни немам воља.

  Едно е јасно дека ич не сме арни и дека полудевме веќе мање битно за бројките веќе.

  Самата Италија ги споделува бројките? Еве сите ние овде знаеме дека во нашата земја сме си на вести дека е таа бројка на сзо не знам оти така пишуваат.
  И која им е логиката.

  Плус Борели кажа дека реално бројката е многу поголема, еден од 10 заразени е само ставен официјално на список.
  Да така бројките се ионака страшни и ние ојдовме у курац уште одамна.
   
  На Jana06, *Amethyst*, candy.cane и 12 други им се допаѓа ова.
 20. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.496
  Допаѓања:
  25.808
  Пол:
  Женски
  Како и да е, секако опаѓа во Италија. Дали тоа значи дека го поминаа пикот? Ќе видиме за неколку дена. Се надевам дека да. За смртноста што уште е висока, не ме изненадува, обично после пикот смртноста се зголемува. Така било и во Кина.
  Еве за пресметките и зошто се различни бројките
  4906E4A6-92C6-4EB6-89C4-D740A5C0749C.jpeg
   
  На Purplelilac, candy.cane, girl1233 и 7 други им се допаѓа ова.