Коронавирус: Состојбата во Македонија и светот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од LovelyGirl3, 26 јануари 2020.

 1. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  5.156
  Допаѓања:
  89.875
  Оти нивни пресметки си прават, затоа. Пред да се напињаш читни малку.
   
  На cresa-jagoda и queen19 им се допаѓа ова.
 2. Bunny2

  Bunny2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2010
  Пораки:
  1.263
  Допаѓања:
  1.594
  Ако го поминале пикот значи тоа е тоа.Толку треба помеѓу 2-3 месеци како во Кина.Баш да следиме деновиве,чим исто сценарио во 2 земји тогаш не е страшно.
   
  На Purplelilac му/ѝ се допаѓа ова.
 3. queen19

  queen19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2015
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  1.619
  Пол:
  Женски
  Ти бираш во што ќе веруваш не можам да ти се мешам но бидејќи секој ден се отвара дискусија меѓу тебе и други членки за разлика во бројките затоа пишав
   
 4. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.549
  Допаѓања:
  187.818
  Пол:
  Женски
  Точно!
  Смртноста е голема бидејки се луѓе од пикот, луѓе од огромните бројки на заразеност, не се од пред 2 3 дена луѓето што умираат или од денес па од таму и бројките.
  Пикот е достигнат во саботата (да се надеваме) дека е така и сега од саботата бројката се намалува.

  И тука на пикот во саботата имаше околу 6700 заболени веќе во неделата опадна драстично бројката.

  Велат ова недела е клучна за било каква надеж за сите нас.

  Добрата вест е што опаѓаат заболените со тоа после недела време ќе опаѓа нормално и бројот на смртност.

  Од другата недела би требало да се подсмирува ситуацијата со заразени, се надевам.

  5 недели живееме под тортура секојдневно под притисок во 18 часот од пресот, смееме до 200 метри а маани што некој ќе си заработиме казни оти немаме маркет на 200 метри, се се затвори освен 2 3 сектори.

  Пред колапс е Италија дечки. За некоја недела ќе дојде и колапсот
   
  На *Amethyst*, Lolipop23, candy.cane и 21 други им се допаѓа ова.
 5. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.729
  Допаѓања:
  28.644
  Пол:
  Женски
  На 21 Март имаа 6551 ново заразени. Од тогаш па до денес имаат по 1000 до 1200 помалку на дневна основа. Што значи дека кривата почнува да се спушта. Мртвите очекувано е дека после пикот ќе се зголемуваат. Погледни ги графиконите и за Кина.
   
  На BloodElf, Purplelilac, *Amethyst* и 9 други им се допаѓа ова.
 6. *katja*

  *katja* Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јули 2016
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  110
  баш ми беше чудно како толку стана лошо во Италија и нема подобрување. Веќе ми е повеќе од јасно
   
  На angela.kostova и P.S.love им се допаѓа ова.
 7. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.549
  Допаѓања:
  187.818
  Пол:
  Женски
  Борели ко почне да зборе вика 3491 заболени например кажува целокупно и вика плус 3491 што да пишам?

  Вистината е дека има дупло па и тродупло заразени ама тоа е овие се официјални.
  И као паѓат.
  Којзнае..

  Нема врска бриџит исто и @queen19 еве ако знаете подобро објаснете зошто е така.
  Зошто бројката на сзо е таа а на борели оваа?

  Цела Италија знаеме дека се толку не дека се над 5000 тоа ми е зборот
   
  На cresa-jagoda и BoaVista им се допаѓа ова.
 8. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.434
  Допаѓања:
  136.910
  Пол:
  Женски
  и мртви е намалено за стотина. пред некој ден беа 790...
   
  На Nightwish11, cresa-jagoda, duffi и 3 други им се допаѓа ова.
 9. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.141
  Допаѓања:
  21.601
  Пол:
  Женски
  Бриџо знаеш дека ми се допаѓа и ја ценам твојата дозирана дрскост и конструктивна критика.
  Ама има случаи каде дозираната дрскост звучи невкусно, а и злобно. Овој е таков и имај осет.
   
  На Larichka8, fairy88, Purplelilac и 22 други им се допаѓа ова.
 10. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  5.156
  Допаѓања:
  89.875
  Го избришав постот пошто не знаев точна бројка кога биле најмногу, само и овие ми се прилично страшни па некако безвезе ми е да велам дека опаѓа и дека се подобрува ситуацијата, иако реално, да.
   
  На BoaVista му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kristina.k

  kristina.k Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  4.227
  Допаѓања:
  19.761
  Пол:
  Женски
  Па не можи да се нови 5000 кога во нив ги ставаат оздравените и мртвите. Тие не се од новите во еден ден оздравени или починати. Спаѓале во новите пред неколку недели. Не е точно ова на официјалната страна не знам зошто вака за Италија бројат. Дупло ги бројат истите луѓе.
   
  На *Amethyst*, candy.cane и vitamina им се допаѓа ова.
 12. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.549
  Допаѓања:
  187.818
  Пол:
  Женски
  Не океј е нека каже еве нека објасни што мисли таа не мора да ме напиња баш у ваков момент дека ништо не разбирам. Еве ако знае нека каже за бројките.
  Сметам дека доволно разбирам италјански ама мислам она подобро знае и од мене.
  У секој случај Борели вика вака.
  Исто ко вие Филипче што го слушате а зошто сзо така пишува?
  Еве во Италија нема никаква вест со бројка од над 5000.
  Тоа ме чуди.
   
  На CameliaMiller, *Amethyst*, girl1233 и 2 други им се допаѓа ова.
 13. queen19

  queen19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2015
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  1.619
  Пол:
  Женски
  Прочитај го ова , тука се крие одговорот. Не знам зошто италијнските власти користат такви пресметки со одземање
  During the press conference, Protezione Civile officials were asked to clarify what the "change in active cases" ("incremento delle persone attualmente positive") really represents, after our website had raised the issue of Italian media reporting the change in active cases (a lower number) rather than the change in total cases (a higher number), incorrectly representing it as "newly infected" when, in fact, it represents the "change in active cases"

  Newly infected, meaning the number of people who have tested positive to the virus in the last day, corresponds to the number Worldometer has always reported, which is the change in total cases in accordance with the international standards set by the WHO and followed by all countries. An important figure which can be compared to newly recovered, as we do in our charts.

  The change in active cases (what most Italian media incorrectly label as "newly infected") is the result of the following formula: (newly infected) - (new deaths) - (new recoveries).
   
  На P.S.love му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  5.156
  Допаѓања:
  89.875
  Одговарам соодветно на пишаното, види го постот и после коментирај. Не, немам осет. Кој нема нерви да пишува во темата нека не доаѓа воопшто.
   
  На candy.cane и queen19 им се допаѓа ова.
 15. P.S.love

  P.S.love Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2015
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  5.590
  Пол:
  Женски
  Веројатно е вака како шо пиша @queen19
   
 16. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.549
  Допаѓања:
  187.818
  Пол:
  Женски
  Сеа ја разбрав поентата на членката погоре откако ми објасни ти, дека главата не ми е арна ич у моментот.
  Ако е вака како што викаш ти нема никаква логика да ги бројат мртвите и оздравените бидејки мртвите и оздравените се од пред 2 недели најмалку...
  Да така оваа е официјална бројка, Борели што ја соопштува на пресот.

  Иако реално кажува дека бројките се поголеми, и се поголеми само што еве ова е двигател дека спаѓаме.

  Истото го мислам со @BoaVista исто така и италјанците вака го објаснуваат.
  Да така да се надеваме...
   
  На *Amethyst*, girl1233, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
 17. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.549
  Допаѓања:
  187.818
  Пол:
  Женски
  Ама еве која е поентата да ги одземаат од бројката на заразени за 24 часа мртвите и оздравените што се од пред 2 недели
  Не можам да разберам оти нема никаква логика.

  Се знае колку денес се позитивни на ковид 19
  Зошто одземање? Не ми е јасно стварно.
  Која е поентата на одземањето ич не ми е јасно.

  Ај еве остави го тоа тука за во венето кај мене ништо ниту одземаат ниту собираат се даваат 2 пати на ден новозаразени тие новозаразени се ставаат во список во рим.

  Стварно ми нема логика ова.
   
  На *Amethyst*, candy.cane и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 18. queen19

  queen19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2015
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  1.619
  Пол:
  Женски
  Ги водат како состојба на денот
  Вкупно заразени денес: 5210
  Вкупно излечени денес: 1036
  Вкупно починати: 683
  Така да за овој ден има 5210 нови заразени, 683 починале и повеќе не може да се бројат како актувни слуачи и тие излечените исто не можат да се бројат како активни случаи за оваа деноноќие бидејќи повеќе го немаат вирусот
  Затоа активни слуачи за овој ден ви ги прикажуваат како 3491, веројатно не ги прикажуваат како нови тестирани и позитивни туку како вкупен исход за тие 24 часа
   
  На Purplelilac, Lolipop23, ohlalalala и 10 други им се допаѓа ова.
 19. queen19

  queen19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2015
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  1.619
  Пол:
  Женски
  @vitamina ако пак не ме разбра ќе ти докажам
  Италија денес вели вкупно слуачи 74386
  Италија вчера вели вкупно слуачи 69176
  денес-вчера=5210
  Тоа е денешната бројка на страната
   
  На cresa-jagoda, Dalia93 и vitamina им се допаѓа ова.
 20. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.549
  Допаѓања:
  187.818
  Пол:
  Женски
  Те разбрав, да, онда е тешко нас.
  Ние сите овде знаеме за помали бројки, не само јас сите италјанци читаме вака. Значи тие бројки од сите медиуми и од пресот на Борели.
  Сега уште толку ми се слоши.
   
  На girl1233, cresa-jagoda и queen19 им се допаѓа ова.