Коронавирус: Состојбата во Македонија и светот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од LovelyGirl3, 26 јануари 2020.

 1. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.614
  Допаѓања:
  46.548
  Пол:
  Машки
  @vitamina Некој ќе мора да поднесе одговорност кога све ова ќе заврши,скапо ги кошта индолентноста. У време на епидемија дозволија 40 иљади луѓе од Бергамо да отидат во Милано,да не зборам и за шпанските навивачи што беа присутни па после Валенсија стана жариште. Денес читам дека скоро сите од тие 40 иљади се заразени,па после тоа 5000 навијачи од Пиемонт си шетаа низ Лион без никаква контрола.
  Многу многу грешки направија,штета што сите страдате ради инфериорноста на властите..
   
  На Lisandra, lovestoneddd, *Amethyst* и 6 други им се допаѓа ова.
 2. Fifi84

  Fifi84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2018
  Пораки:
  468
  Допаѓања:
  2.054
  Пол:
  Женски
  читавте ли на твитер девојкава што вика Screenshot_2020-03-25-23-35-26-447_com.twitter.android.png
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 3. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.730
  Допаѓања:
  28.649
  Пол:
  Женски
  Витамина и со ваквите бројки, пак кривата оди надолу. А тоа е охрабрувачко. Од 21 март навака имате по 15 % помалку секој ден со овие бројки. 20 и 21 Март биле најкритични, да се надеваме дека е постигнат пикот. Сега е битно да се намалуваат. Небитно колку, битно е да се оди надолу.
   
  На Yipman2, eli25, *Amethyst* и 14 други им се допаѓа ова.
 4. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.549
  Допаѓања:
  187.867
  Пол:
  Женски
  Сега му кажувам на маж ми ова и пцува вика онда сите нас тука не манипулираат и не сакат да ни ги кажат точните бројки. И у право е.
  Они треба да кажат на сите нас која е денешната бројка а не да одзимаат . Треба да кажат процент на мртви заболени излечени а не вадат одзимаат од официјална бројка на дневно ниво.
  Оф. За жал никој од тука тоа не го знае па се тешеме со малите бројки (facepalm)
   
  На Yipman2, Purplelilac, eli25 и 10 други им се допаѓа ова.
 5. Bunny2

  Bunny2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2010
  Пораки:
  1.263
  Допаѓања:
  1.594
  Истото сакав и јас да кажам.Како и да рачунаат оди надолу.
   

  Прикачени фајлови:

  На Purplelilac, *Amethyst*, duffi и 3 други им се допаѓа ова.
 6. Bratot

  Bratot Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2019
  Пораки:
  634
  Допаѓања:
  2.008
  Пол:
  Машки
  ЕУ со помош за нашата земја.
  91235223_140960634013749_227317139915145216_n.jpg
   
  На Purplelilac и candy.cane им се допаѓа ова.
 7. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  31.691
  @vitamina на крузерот во Јапонија, што го ставија во карантин, биле заразени 20%. Значи затворен простор, тотално нестандардни услови за живот, или многу погодни за ширење на вирусот. Го пишувам ова за да разбереш дека бројките се огромни, ама не значи дека сите сте живото-загрозени. Да, изолација удира на психа, да ограничени ни се основни права и слободи, ама полека се гледа светло на крајот на тунелот.
  Којзнае што им била стратегијата на италијанските власти, можеби и тие играле на карта колективен имунитет, можеби така изгледа колективниот имунитет, се плаќа со фатални исходи. Можеби биле затекнати од ситуацијата, веројатно предоцна реагирале, сега менуваат методологија на броење за да смират тензија локално. Моменталните бројки индицираат дека поминал пикот, бројот на нови ќе се намалува, мерките се надевам ќе останат на сила. Светлото на крајот од тунелот се гледа, ама уште има да се оди низ тунелот.
   
  На Yipman2, Purplelilac, eli25 и 13 други им се допаѓа ова.
 8. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  5.762
  Допаѓања:
  58.161
  Пол:
  Женски
  Кога вирусов го нападна Вухан и ги гледав сликите и видеата, имав само еден коментар "СТРАШНО".
  Но далеку е Кина..

  Кога почна да се шири во Италија со брзина на светлината, првин си реков и не е толку страшно, но за брзо се стаписав од растечките бројки во црните графи..
  Наредно беше "ене кај е Италија"..

  Дојде и кај нас!
  Ем се плашиш, ем веруваш, ем не ти е верно, растат бројки на заболени, настрана што "чудно" идат нагоре, не веруваш во системот, но и никој не познаваш, немаш ни инфо за општина, па си викаш не е близу мене, не е некој кој го знам..

  Ама до денес беше така, сега веќе ми е реалност, утре на прес во 12ч тој +уште еден ќе е некој кој го познавам и ми значи, тој уште еден е комплициран случај сам по себе, па + и Корона..
  Поради несовесност, не негова или на негов ближен, уште куп луѓе во изолација, од кои и две мали дечиња, сите за мене познати и многу драги..
  14дена!

  Како го фатил вирусот нема да споделам за да не ширам паника, а и не е мое да откривам такви детали, можеби утре Филипче ќе каже, можеби и не, можеби и нема цело инфо да стигне до него, но страшно е, жално е..
  СЕДЕТЕ ДОМА и ако не ви е нож под коска не идете никаде, ама баш никаде!

  ^си пишав колку да си олеснам, ќе експлодирам од нерва :@
   
  На Giovanna, Yipman2, Blue.Sky и 45 други им се допаѓа ова.
 9. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.730
  Допаѓања:
  28.649
  Пол:
  Женски
  Емка за случајот од Тетово ли пишуваш?
   
 10. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  12.220
  Пол:
  Женски
  Па кажи како фатил да внимаваме на такво нешто.
   
  На oblace1, Purplelilac, Rozich и 12 други им се допаѓа ова.
 11. Elena1001

  Elena1001 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2016
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  1.087
  Пол:
  Женски
  Битно ти олесни си. Тоа што со коментарот нас не стави во прашалници и грижи нема врска!!!
  Зошто воопшто се пишува ако целосно не се споделува. Наместо да се кажуваат се повеќе јавно информациите за да се тестираат повеќе лица или најмалку во изолација да се стават вие тука глумите некаква конспирација.
  Аман веќе од вакви фрлања топка. И само тоа, чекајте официјална информација ама ете не кажуваат официјално. Ама ние ќе лечиме ама нема да спречиме .
   
  На Harper, AlicaInWonderland, Yipman2 и 32 други им се допаѓа ова.
 12. mimiiiii

  mimiiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  2.654
  Допаѓања:
  10.780
  Пол:
  Женски
  А што е со тоа да не се шири паника? Светот се затвори, градовите пусти а болниците полни, ние за паника ќе зборуваме. :|

  И да добро е да се знае ако има заболени во јавна институција, болница, фирма или што и да е каде има голема фрекфенција на луѓе затоа што луѓето одат на работа, седете дома не важи за сите...
   
  На oblace1, BloodElf, Konfetka и 13 други им се допаѓа ова.
 13. Mami3

  Mami3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  954
  Допаѓања:
  1.386
  Пол:
  Женски
  A dvajcata vojnici sto se zarazeni..
  A kolku se oni na broj pa uste izmesani so policija i voena policija i profesionalni vojnici...
  Ne sakam da mislam voopsto na taa tema.. toa e lanec koj ne prekinuva...
   
  На candy.cane, cresa-jagoda и queen19 им се допаѓа ова.
 14. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  5.762
  Допаѓања:
  58.161
  Пол:
  Женски
  Скрос си во право, посебно за болдираново!

  Се препрочитав и богами постот ми е за во "на срце ми лежи", така не би проширила паника можеби :(

  Да, Боа Тетово :(

  Пациентот е заразен од Козле, каде што лежел 2недели на физикална.
  При испис некое време седел и во чекална дури обезбедат амбулантно возило, станува збор за инвалид.
  Први симптоми имал викендот..
  Понеделникот го испуштиле и така ги "контаминирал" домашните и плус луѓе :(
  А додатно понеделникот "прошетал" и по Гастро во Клинички центар, му правеле испитувања :(

  Сега е на Инфективна, од вчера, односно завчера, засега стабилен..
   
  На BloodElf, Ivan4e04, cresa-jagoda и 15 други им се допаѓа ова.
 15. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  31.691
  Козле мислиш Капиштец?
  Козле е болницата за деца со белодробни проблеми, Капиштец е физикална/ ортопедска што и да е.

  Жал ми е:(.
   
  На cresa-jagoda, smile:), mimiiiii и 2 други им се допаѓа ова.
 16. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  5.762
  Допаѓања:
  58.161
  Пол:
  Женски
  Таа :(
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Cosmic Girl

  Cosmic Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2020
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  863
  Пол:
  Женски
  Со помин нека е:(
  Многу ми е жал. Тоа значи дека сега и сите од персоналот во болницата, до пациентите кои се наоѓаат таму и нивните семејства се потенцијални заразени. Тоа е баш голем кластер..
   
  На cresa-jagoda, smile:), duffi и 4 други им се допаѓа ова.
 18. LovelyGirl3

  LovelyGirl3 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јули 2013
  Пораки:
  695
  Допаѓања:
  3.103
  Пол:
  Женски
  Како е на инфективна од завчера, а ништо не се спомна на прес не разбирам?
   
 19. Mami3

  Mami3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  954
  Допаѓања:
  1.386
  Пол:
  Женски
  Samo go brojat +1
   
 20. P.S.love

  P.S.love Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2015
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  5.590
  Пол:
  Женски
  Оф душа :( кај до вчера лежел, сега па ова, па и плус еден куп други ланчано се заразиле. :|
  Почна да ни се намалува медицинскиот персонал.:x

  Со помин на сите, успех во лечењето :l::f:
   
  На cresa-jagoda, candy.cane, queen19 и 1 друга личност им се допаѓа ова.