Коронавирус: Состојбата во Македонија и светот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од LovelyGirl3, 26 јануари 2020.

 1. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  5.691
  Допаѓања:
  57.583
  Пол:
  Женски
  Ова е тоа што не сакав ни да го спомнам, сакав да се прочита меѓу редови :x
  Настрана што и братучетка на мм лежи таму, посета се синот/снаата..

  Они се у први борбени редови, а први паѓаат :x
   
  На cresa-jagoda, smile:), Bibi30 и 5 други им се допаѓа ова.
 2. P.S.love

  P.S.love Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2015
  Пораки:
  686
  Допаѓања:
  5.360
  Пол:
  Женски
  Знам, и затоа сум загрижена. Мајка ми вечерва си дојде од дежурство(Брза помош), до вчера по 5 маски за месец имаа, ај сега некоја плус, ама ништо друго, освен маски и нараквици. Ни одела имаат(освен за сомнителни случаи облекуваат на терен ) ни растојание се почитувало:@ а цел месец џабе зборам јас. Бидејќи ништо не им обезбедуваат, а крајно време е, кај и да е ќе букнат и кај нас во Битола, се мислам утре да ѝ нарачам барем визир. И ако не најдам одело, од дождовните мантили ако треба ќе ѝ купам.
  Нема смисла ова. Воопшто не се води сметка за персоналот. Еден случај да има, сите во карантин.
   
  На Ivan4e04, темјанушка, cresa-jagoda и 15 други им се допаѓа ова.
 3. magnolija09

  magnolija09 Активен член

  Се зачлени на:
  15 март 2020
  Пораки:
  250
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  izgleda jas se mrdnav
  pocnav da mislam deka ima tolku ednostavno resenie na ovaa kriza a kako namerno (zaradi pusti pari) so meseci da mora da trpime
  ednostavno e cel svet (site zemji) cela planeta voit den da vovedat 30-40 dena 24 h karantin bukvalno se da se zatvori (osven bolnici ,apteki i prodavnici) drugoto se doma (izlguvanje samo 1 clen od semejstvo edna nedelno po hrana) ivirusot ke prekine
  podobro eden mesec da se zatvori se site fabriki, firmi otkolku so meseci da se vlecat ko sega ,pomalku steta i za ekonomijata a sekako i za zdravjeto na lugeto , za toa vreme zabolenite ke ozdravat i virusot ke sopre pa dodogodina vakcina ke najdat kako i da e ..onie sto ne pocituvat pravo vo zatvor
  ama toa samo vo nekoj utopiski svet izgleda :(
   
  На Anna-Karenin, Nightwish11 и Fifi84 им се допаѓа ова.
 4. Just.do.it

  Just.do.it Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  513
  Допаѓања:
  1.194
  Пол:
  Женски
  Проблемот е што и да воведат карантин 24 часа, повторно ќе има лица кои нема да го почитуваат. Ете докази за тие што доаѓаат од надвор и мора да се во задолжителна изолација, а тие слободно си шетаат.
   
  На Purplelilac, cresa-jagoda, SwanMay и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. magnolija09

  magnolija09 Активен член

  Се зачлени на:
  15 март 2020
  Пораки:
  250
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  ima ima ako ne pocituva merki pravo vo zatvor
  ili pakda bidat site tamu kade sto se zateknale ,nebitno e dali ke bides tuka doma 24h vo karantin ili straska drzava jas zboruvam odednas site zemji da proglasat 24h karantin bez isklucok, (utopijae ocigledno) dokolku na moeto mislenje mislese
  ama ne zamruvaj, nisto cudno i da sum se mrdnala
   
  На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
 6. magnolija09

  magnolija09 Активен член

  Се зачлени на:
  15 март 2020
  Пораки:
  250
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  iova pisete mi tuka nooznaceteme ili vo poraka nesto za imunitet sirup , apcinja so tocno ime (nesto eftino, najeftino i da nema nikakvi nus efekti ili skroz zanemarlivi) nemam moznost da si dozvolam da se hranime so zelencuk i ovosje ili kupuvam vitamini i razni dodatoci ..nesto ko lek za imunitet sto moze se zeme bez recept
   
 7. Just.do.it

  Just.do.it Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  513
  Допаѓања:
  1.194
  Пол:
  Женски
  Немав ништо против твоето мислење. Дури мислам дека си во право. Но за жал тоа е тешко изводливо.
   
  На Purplelilac му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ohlalalala

  ohlalalala Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2018
  Пораки:
  329
  Допаѓања:
  1.982
  Пол:
  Женски
  Витамини внесувај повеќе.
  https://sezahrana.mk/начини-за-зајакнување-на-имунитетот/
  Ама НИКАКО значи НИКАКО антибиотици на своја рака за превентива.
  Билдај имунитет на природен начин.
  И најбитното од се СЕДЕЊЕ ДОМА и самата си знаеш, поздрав.:)
   
  На cresa-jagoda, queen19 и candy.cane им се допаѓа ова.
 9. magnolija09

  magnolija09 Активен член

  Се зачлени на:
  15 март 2020
  Пораки:
  250
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  ne ne antibiotici ne ..jas ako dojde red da se zarazam i treba da mi stavat novata terapija ako sum svesna ne bi ni dala toj ruskiot mi se dopadna deka siguren nekako bez nys efekti (no verojatno ne leci)
  fala za linkot no baram lek za imunitet od apteka ,pozdrav , :)
   
  На ohlalalala му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  10.785
  Пол:
  Женски
  Имуно шарк, околу 180 денари чинам дека беа.
  Витамин Ц нормално, не знам колку беа точно ама околу 30 денари лента.
  Б-комплекс, околу 60тина денари кутија.
  Магнезиум, имаш шумечи таблети или во форма на прашок кој се топи во уста, 10 денари е ќесичка.
  Исто така знам цинкот и селенот се добри ама не знам цена.

  Нека ме поправи некој за цениве, отприлика мислам толку се овие што ги наведов ама одамна немам купено од апчињава па не се сеќавам.
   
  На magnolija09, Tatijana1993, Purplelilac и 2 други им се допаѓа ова.
 11. elvittta

  elvittta Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  212
  Пол:
  Женски
  Ми треба мислење. Во карантин сум 2 недели но деновиве морам да одам до Скопје, да земам некои работи што ми се битни, и да се вратам дома. Не сум била во странство, немам симптоми но сепак се плашам, не сум излегла од дома досега. Немам превоз, единствено со автобус, но дали е ризично така? Ќе морам да останам еден ден таму, а сакам и дечко ми да гл видам, ама малце ми е страв. И тој исто како мене, цело време е дома, нема ништо но што мислите? Дали да чекам ден кај што ќе можам да одам со кола или? И дали воопшто да ризикуваме или да не се гледаме додека заврши се ова?
   
 12. Indiegurl

  Indiegurl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  646
  Пол:
  Женски
  И јас сум во истата состојба како тебе, незнам што да правам.
   
 13. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.325
  Допаѓања:
  27.046
  Пол:
  Женски
  Мене повеќе ме плаши во моментов што ќе биде со Италија ден потоа. Иако под самиот назив јужни јасни се карактеристиките на Италија, Шпанија и Грција сепак ќе го оптеретат ЕУ буџетот катастрофално со нивната неспособност.

  И секогаш после “битка” идат прашања зошто мора да се секогаш истите држави? Зошто не е Шведска, Чешка ватевер? Зошто во било која криза се истите земји дали е економска, мигрантска, памдемија небитно.

  Толку години во ЕУ, а ништо не научија.

  Многу тешко економски ќе се опорават, оно и досега беа на шкрги кризава ќе им затвори многу фабрики плус кратер во буџетот минус една сезона туризам (даноци).

  Сега е битно да успеат да се справат со кризава. Зошто една држава да остане со корона во светов никој нема да се оправи со години.
   
  На candy.cane, НаталиЛили, темјанушка и 4 други им се допаѓа ова.
 14. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.795
  Допаѓања:
  5.403
 15. No Makeup

  No Makeup Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2017
  Пораки:
  235
  Допаѓања:
  855
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека е подобра варијанта од самоизолација и карантин. И онака од членките дознаваме за болни кои не биле свесни дека се заразени,па заразиле други лица,така да не ја гледам поентата на карантинот што ни го наложуваат. Чуму трескање глава од ѕид кога несовесни на секоја страна ,а ние дома со страв во 4 ѕида измрдавме. Кога и така и онака нели 60-70%он популација треба да заболи,барем психички и економски да не наебеме. И друго што ме мачи,па ако треба од нешто др на преглед да одиш,а нели откажуваат, телефонски лечат,зарем треба да чека да се дојде нож до коска? Колективен имунитет и крај а не вака мрднавме
   
  На Mia...Mia му/ѝ се допаѓа ова.
 16. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.187
  Допаѓања:
  145.549
  Не постои имунитет, не се лажете.
   
  На oblace1, ohlalalala, Yipman2 и 16 други им се допаѓа ова.
 17. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.795
  Допаѓања:
  5.403
  Се сложувам затоа што има луѓе што по втор пат се разболуваат од коронавирусот,така да нема гаранција ако еднаш го прележиш нема пак да те фати.
   
  На ohlalalala, najjacha, HaleemO и 5 други им се допаѓа ова.
 18. No Makeup

  No Makeup Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2017
  Пораки:
  235
  Допаѓања:
  855
  Пол:
  Женски
  Не знам,не знам веќе што да мислам. Знам и за варичела еден мој колега три пати ги лежел,а нели еднаш ако ги прележиш се стекнува имунитет. Затоа не знам што повише да мислам
   
 19. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.492
  Допаѓања:
  10.797
  Пол:
  Женски
  Што и да се случи, не опаѓајте психички. Ако веќе повеќето треба да заболиме, кој порано кој подоцна, да не дозволиме стравот да не убие. Психата игра голема улога кога треба да ни се бори организмот, и имунитетот дополнително опаѓа при стрес. Знам лесно е да се каже, ама фактите се тие. Стравот и депресијата ќе не дотолчат. Не да сме 100% ноншалантни, ама ете ако испаднеме позитивни на корона некогаш, да не одиме со помисла дека готово, умираме. Јас мислам паниката уби доста луѓе во светот. Психички да сме подготвени дека може да ни се случи, и дека ќе се избориме. Тоа е тоа.
   
  На glosipgirl, ohlalalala, Lolipop23 и 30 други им се допаѓа ова.
 20. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.187
  Допаѓања:
  145.549
  Слушајте препораки, озбилно.
  Нема друг начин.
   
  На Purplelilac, candy.cane, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.