Коронавирус: Состојбата во Македонија и светот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од LovelyGirl3, 26 јануари 2020.

 1. Elena1001

  Elena1001 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2016
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  1.108
  Пол:
  Женски
  Пациентот е заразен од Козле, каде што лежел 2недели на физикална.
  При испис некое време седел и во чекална дури обезбедат амбулантно возило, станува збор за инвалид.
  Први симптоми имал викендот..
  Понеделникот го испуштиле и така ги "контаминирал" домашните и плус луѓе :(
  А додатно понеделникот "прошетал" и по Гастро во Клинички центар, му правеле испитувања :(..[/QUOTE]

  Среќа што не отидовме во Козле туку на детска. Редовни сме во козле и баш петокот кога кажаа дека ќе го празнат козле требаше да одиме. Мм таман да тргнеме ми вкка во козле така (зошто таму не водат и ни знаат историја). Викам не сега таму сега е гужва ќе испишуваат ама и некако ја спремаат ко да има нешто и не отидовме. Не викам дека ќе сме се разболеле ама знаејќи што се закачуваме ќе се тресевме дома додека стигнат резултати. Ама дефинитивно никаде не сме сигурни веќе.
  Туку дали смееме да пријавиме кога ќе видиме вработени без маска и ракавици пр.во маркет, бензиска и сл. Некои се однесуваат многу неодговорно.
   
  На emkaemka, referentka и mimiiiii им се допаѓа ова.
 2. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.540
  Допаѓања:
  157.650
  Среќа што не отидовме во Козле туку на детска. Редовни сме во козле и баш петокот кога кажаа дека ќе го празнат козле требаше да одиме. Мм таман да тргнеме ми вкка во козле така (зошто таму не водат и ни знаат историја). Викам не сега таму сега е гужва ќе испишуваат ама и некако ја спремаат ко да има нешто и не отидовме. Не викам дека ќе сме се разболеле ама знаејќи што се закачуваме ќе се тресевме дома додека стигнат резултати. Ама дефинитивно никаде не сме сигурни веќе.
  Туку дали смееме да пријавиме кога ќе видиме вработени без маска и ракавици пр.во маркет, бензиска и сл. Некои се однесуваат многу неодговорно.[/QUOTE]

  Не затоа што не е казниво неносење на маска и ракавици.
  На совеста на сите се остава, ама пошто државата не може да обезбеди, не може ни да нареди носење на истите.
   
  На Purplelilac, candy.cane, eli25 и 3 други им се допаѓа ова.
 3. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.934
  Допаѓања:
  5.784
 4. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  58.421
  Пол:
  Женски
  @Elena1001 две посебни згради се тоа, независни една од друга, Заводот за физикална терапија Козле е од позади, да не шириме паника дека и кај дечињата има позитивни случаи :(

  Но да, Козле ја спремаат за прием на дечиња со Корона, мислам кажаа и да не се иде таму и дечињата кои лежеа таму се префрлени на Детска..
   
  На candy.cane, CameliaMiller, eli25 и 6 други им се допаѓа ова.
 5. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  3.282
  Допаѓања:
  21.640
  На eli25 и HaleemO им се допаѓа ова.
 6. Cosmic Girl

  Cosmic Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2020
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  1.058
  Пол:
  Женски

  Не е Козле туку центарот за рехабилитација во капиштец, бар според она што го прочитав претходно од феминката. Се корегираше подоцна.. Без разлика, не помалку ризично ако се земе в предвид дека таму се повеќето пациенти повозрасни и со други хронични болести.. Реално никаде не сме безбедни, ни во својата зграда и својот дом, зошто не живееме под стаклено звоно. А вирусот ќе се врти и после овој период од неколку месеци, и во годините што ќе дојдат. Само начинот на кој ќе се справуваме со него ќе е полесен се надевам. Ќе се најде посоодветна терапија, ќе се вакцинира населението.. и тоа е.. Ама не паничете, стравот/стресот намалува когнитивни способности и намалува имунитет.
   
  На @ster@, ohlalalala, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  10.288
  Допаѓања:
  268.533
  Таму може да се каже дека е извор на зараза.
  Многу народ, малку персонал.
  Реквизитите за терапии не верувам да се дезинфицираат после ској пациени зашто врие од по возрасни пациенти.Таму има терапии и во базени.

  А да се затвори - не верувам.Што ќе прават оние со мозочни удари и со повреди од сообраќаки
   
  На ohlalalala, eli25 и buba4e89 им се допаѓа ова.
 8. smile:)

  smile:) Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2019
  Пораки:
  675
  Допаѓања:
  2.045
  Пол:
  Женски
  Ова за случајот што лежел на физикална потврдено е, или е базирано врз тоа што го напишала една девојка на твитер?
   
  На Purplelilac му/ѝ се допаѓа ова.
 9. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.745
  Допаѓања:
  28.737
  Пол:
  Женски
  Сеуште не е потврдено, најверојатно денеска ќе каже Филипче. Како и да е, девојката што го пиша на твитер е ќерка на инфицираното лице, така да информацијата е најверојатно точна.
   
  На Tatijana1993, candy.cane, JuLleE и 2 други им се допаѓа ова.
 10. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.934
  Допаѓања:
  5.784
  Неофицијално е,чекаме Филипче да потврди
   
  На smile:) му/ѝ се допаѓа ова.
 11. smile:)

  smile:) Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2019
  Пораки:
  675
  Допаѓања:
  2.045
  Пол:
  Женски
  А чекај, ако информацијата е непотврдена како знаеме дали девојката лаже, можеби не ни е ќерка на инфицирано лице.
  Инаку благодарам на одговорот
   
  На Purplelilac и candy.cane им се допаѓа ова.
 12. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  32.421
  Комплетно го заборавив делот за хоспитализација во Капиштец, на пример заводот за физикална ми личеше не многу ризично место. Мајка ми имаше терапии таму периодов, се стресов:worried:.
  Значи, нема помалку ризично место, особено здравствена установа. Јас имам прифатено дека во здравствена установа се оди во животозагрозувачка ситуација и тоа е. По германскиот модел- лечење со воздух:|.
   
  На DraganFem, candy.cane, Mrs. Lovett и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.745
  Допаѓања:
  28.737
  Пол:
  Женски
  Па незнам, неверувам дека некој со јавно објавено име и презиме би лажел за така осетлива информација.
   
  На Tatijana1993, BloodElf, Mrs. Lovett и 2 други им се допаѓа ова.
 14. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.540
  Допаѓања:
  157.650
  Не знам што се збунија цитативе, не е ова мое писание :)
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 15. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  4.354
  Пол:
  Женски
  Не мора да ја переш на вриење, само да се испегла после перење.
   
  На candy.cane и Мариаа. им се допаѓа ова.
 16. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  1.818
  Пол:
  Женски
  Дали се затворени Зелен пазар и Бит пазар?
  За Шутка знам.
   
  На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
 17. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  3.805
  Допаѓања:
  63.931
  Пол:
  Машки
  Не се до 15 часот работат,али порано затвараат,ради ситуацијата и немањето работа.
   
  На candy.cane, cresa-jagoda и нина122 им се допаѓа ова.
 18. IronLady

  IronLady Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2014
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  31.032
  Пол:
  Женски
  Девојката е од тука Тетово , и нѐ, не лаже.
  Точна е информацијата.
   
  На candy.cane, fana, smile:) и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  3.152
  Допаѓања:
  14.920
  Пол:
  Женски
  Женски што се деси?
   
 20. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.555
  Допаѓања:
  23.290
  Пол:
  Женски
  Не Капиштец, во Козле
  Еве членката поубаво објаснила
   
  На Cutiepie1 му/ѝ се допаѓа ова.