1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коронавирус: Состојбата во Македонија и светот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од LovelyGirl3, 26 јануари 2020.

  1. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Каква Фанке,за децата и повратнициве?
     
    На cresa-jagoda и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  2. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.997
    Допаѓања:
    261.113
    Веќе е објаснето.
    Нема како да ги (ве) заразат.
    Во карантин се.
    А и вие нема што да се шетате низ Битола.
    Тие во Епинал, вие по дома, никој заразен.
     
    На Purplelilac, cresa-jagoda, Nausicaa и 10 други им се допаѓа ова.
  3. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Да.
     
  4. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    Разбрав тоа :D
    Него да им докажам колку се контрадикторни и прозирни :P
     
    На cresa-jagoda, @ster@, JuLleE и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Одамна во оваа држава постојат амеби без емпатија и солидарност,хуманост и затоа сме до ова дереџе донесени ...
    Како може да постојат такви персони со апатија баш во ваква ситуација каде што се наоѓа цел свет?
    Длабоко сум потресена за изгубените и заразените луѓе и длабоко во себе да се молиме ова лудило да престане ....
    Жал ми е и за Италија каде што имам и роднини и пријатели кои живеат таму ,не знаете врз каква голгота живеат таму ...Јас сакам малку утеха да најдам тука и да прочитам бар некој позитивен став , и од прилика некој да каже кога ова тешко време ќе заврши ? ....
     
    На Peperutce1115, *Amethyst*, ohlalalala и 5 други им се допаѓа ова.
  6. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Не ме разочарувај те молам,мене овој случај повеќе ме разочара од тоа со децата. Ај тие проблематични биле,ќе шетале,ќе краделе па повеќе аргументи имаа неголи сега. Луѓе во карантин се ставаат,со полициски надзор. Надвор е полициски час,нема шетање кафица шемица по широк сокак,што сакаш подобро ? Која е опасноста тие некого да заразат?
     
    На cresa-jagoda, Chantal, *Amethyst* и 5 други им се допаѓа ова.
  7. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Со Баже полицаецо заедно учевме ќе ме пушти да ја видам другарка ми.
    - Ај Баже брат ако ме поштоваш да се видам со Светле греота е сама е.
    - Е ај ... Ама тука во лобито.
    Исто виновни се и Баже и Светле и ова овдешната.
    Остај ти овие глатки причи Џокац. Иначе јас од луѓето не се плашам ниту имам нешто против нив, јас од системот се плашам Џокац. Се надевам се разбравме :hug:
     
    На Bratot му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Different7

    Different7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2016
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    Се зафркаваш нели?
     
  9. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Не бе :|
     
  10. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.997
    Допаѓања:
    261.113
    А не ли може истово 2км надвор од Битола?
    Каква разлика прави?

    Уствари што ме спречува мене од Скопје да дојдам од 6 до 9 и да ви кашлам наоколу?
     
    На Purplelilac, Nausicaa, LivingGlam и 12 други им се допаѓа ова.
  11. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    Дечкото што го покрена ова и рчна е претседател на умс вмро дпмне Битола :smoke:
     
    На cresa-jagoda, Nausicaa, buba4e89 и 7 други им се допаѓа ова.
  12. Different7

    Different7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2016
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    Никој од нив нема да сака да е во контакт со дојдените. Значи, само ќе ги вардат.
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  13. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Јасно ми е,ама Баже нема сам да биде за да да ги пушта да се рашетуваат,т.е се надевам дека нема да си играат курташак. А дека има вакви несовесни ко што кажуваш има,знаеме сите.
     
    На Peperutce1115, fana, Larichka8 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Може, како не може. Ете таа ми е поентата. Немаше врска со себичност. Со недоверба имаше.
     
  15. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.997
    Допаѓања:
    261.113
    Е арно де, и јас немам доверба во никој, затоа од работа - дома, не мрдам нигде, по пат маска, ракавици, дезинфекција постојано... ни со колешките не пијам кафе, а ако морам да сум во иста просторија пак со маска и растојание.

    Освен ако не се дружите со луѓе, друго нема што да биде.
     
    На cresa-jagoda, buba4e89 и ohlalalala им се допаѓа ова.
  16. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Сеа почнав да размислувам на долгорочно... на сиромаштијата која што ни следи, во ова воедно размислувам и на Мк, и знаете дека имам грутка во грлото.
    Замислете само колку ќе биде страшно од после кога масовно ќе се маваат работници бидејки ќе нема ниту потреба ниту плата.
    Оваа ситуација, оваа ноќна мора, ќе не кошта сите нас, многу!!!
    Само 200 илјади работници во Венето ги имаат изгубено своите работни места на пример

    Туризамот нема да опстои летово тоа гарант, се зборуваше ако може барем од октомври
    Значи ситуацијата е многу полоша и од нашите надежи прогнози и све

    Колку сектори се загрозени и објавуваат дека им е страв дека повеќе нема ни да се отворат повторнио знаете?

    Да, објавуваат за помош од владата, за милијарди АМА реално колку ќе добијат сите помош што ќе ги покрие барем пола ако не целосно?
    Знаеме и сами
    Знае и државата е свесна дека не може се да покрие

    Многу ми е жал за луѓето што се дома, и ги мислам, сите, насекаде да не се разбереме погрешно, знаете дека народот вели дека уште еден месец и нема да можат да излезат да купат леб?
    Имаме многу мали продавници барови ресторани каде што газдиве профитираат месец за месец

    Еве сега иницијатива за кирииите на продавниците ама иницијатива, владата замолува на добра воља да не им барале пари а колку тоа ќе биде во пракса?

    Да, италија се молеше и објавуваше вести за загреб, дури и помош прати, не е тајно дека хрватска и италија се блиски.. со соодноси
    Овде па колку хрвати има!

    Јас се согласувам со една членка што велеше дека нон стоп им се помага и опростува на италија и на шпанија, точно е тоа ама сега, денес се тоа е исклучок, кога станува збор за човечки животи, дали болест или понатаму сиромаштија.
    Меркел била прва која завртила грб каква црна помош од германија, немат однесено ниту еден во германија, исто австрија норвешка и финска и завртила комплетен грб
    И мене ми е жал луѓе, никој не е перфектен во животот ама ми е жал зошто така ни прават.

    Знаете само колку им се молеа
    И ништо им вртат децидно грб со ладно срце
    Боли многу!
    Го видовте видеото од папата во рим додека врнеше истураше?
    Го видовте премиерот како зборуваше со солзи у очите
    Исти се сите
    Плачат, плачат јавно
    Боли многу и навистина е огромна трагедија, цела италија е пуста само среќа камиони се движат за да носат роба и лекови се прават и храна и толку.
    Знаете како е да живеете во епокалипса, јас гледав на филм и бев у депресија 2 дена од филмот а сега го живеам тоа.
    Го живеам сценариото од човекот со кучето што бараше вакцина :(

    Ние немаме струја надвор, сите улични се исклучени знаете?
    Која ноќна мора е ова
    Кога ги видам бројките на мртви врие крвта и плачам плачам за сите луѓе на овој свет.

    Папата знаете што рече
    "Никој не е имун на болеста, видовме дека сите сме еднакви пред оваа болест без разлика на религија националоност и слично, сите го доживуваме истото и сме заедно"
    Убаво кажа

    Мене па ми е мило што италјанците ова го сфатија, што за жал на овој начин требаше да го сфатат, и не не се цигани, грото од луѓето се океј, ама не можеме да генерализираме, има амеби што викате, насекаде истите и ќе останат, само ми е жал што ги има во поголем број.
    Еве јас 10 год не сум сретнала некој од чиста мира да ме цилива на улица, нормално дека има топол народ посебно мердијаните, ама па дека циливаат на улица и дека со циливање почна епидемијата и сме на ова дереџе е глупост колку сакате лутете ми се.

    Не знам може избрав погрешно место да се празнам, може треба да прекинам да пишувам, бе ради амебава на темата туку онака чисто се сетив дека ваљда е презаситено моето пишување иако се навраќав ради куп членки и членови

    Не поминува лудилото така лесно, и пост лудилото ќе сме дома и отсечени ради превенција тоа сигурно.

    И пак имам многу да кажам ама ќе застанам овде.
    Ми значите :l: не сакам никој да го поминува хоророт :l:
     
    На orhideea, Ivan4e04, Harper и 52 други им се допаѓа ова.
  17. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Ги видовте патем делфините во венеција? Има уште куп чудесии кои што можеби во моментов се најсветла точка на планетава :l:

    Исто така дали го видовте видеото од шпанија каде шро полицајците играа на бејби шарк за да ги смират дечињата од прозор? :l:

    Секоја чест на полицијата што мора да се расправа со амеби секој ден, луѓе имаше случај каде што швалери си работеа у кола и полицијата им тропа од џам им зашил казна, ем зголемија казните и пак се шетаат амебите (facepalm) се прашувам после се дали се нормални и зошто не се ?:puke:
     
    На orhideea, Ivan4e04, Giovanna и 35 други им се допаѓа ова.
  18. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.446
    Допаѓања:
    8.469
    Видување на еден германски доктор:
     
    На cresa-jagoda, Bunny2, IRBBB и 2 други им се допаѓа ова.
  19. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.637
    Дали знаете 3 починати во Мк на која возраст се? дали се 3?

    Исто ме интересира дали некој слушна дека продавачки од Тинекс (една од Тинекосот на Првомајска, друга од оној кај театарот во Карош)? ако слушнал од каде му е информацијата? или е ова антиреклама на Тинекс...јас денес пазарев, прв пат после 2 недели и се изненадив како добро се организирани, еден влага друг излага од маркетот, значи во исто време внатре има одреден број луѓе, на врата стои вработен со средство за дезинфекција на раце, на подот на влез имаат сунѓери натопени со средство за дезинфекција, сите вработени се со маски, ракавици...
     
    На cresa-jagoda, eli25, @ster@ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.637
    дај ни линкови :)
     
    На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.