Коронавирус-матуранти 2020

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Sweetlove_0312, 18 март 2020.

 1. idktbh

  idktbh Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2019
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  363
  Пол:
  Женски
  Луѓе, во последно време не ги следам пресовите, некој да ми каже дали се знае нешто околу матурата?
   
 2. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  463
  Пол:
  Машки
  Не се знае ништо. Некни ја прашав директорката ми рече дека се уште нема донесено одлука од МОн.. Кизнај шо ќе биди..
   
  На idktbh му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  463
  Пол:
  Машки
  Aрбен Адеми изјави дека ќе се полага државна матура и ќе се запазат роковите за упис на факс. Од испитен центар веќе му доставиле предлог.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 4. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.116
  Допаѓања:
  85.214
  Матура од дома ;)
  Се шалам секако, а не би ви било лошо :D
   
 5. Sweetlove_0312

  Sweetlove_0312 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2017
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  7.214
  Пол:
  Женски
  Засегашна потврдена изјава е дека се полага матура и дека мора да се има начин и место, значи каде и како. Ама сеуште ќе чекаме да слушаме што ќе надополнат и што ќе биде понатака. Ако нешто во меѓувреме се измени.
   
 6. queen19

  queen19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2015
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.380
  Пол:
  Женски
  На sj *O*, oblace1, sanjaeva и 4 други им се допаѓа ова.
 7. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  2.763
  Допаѓања:
  13.482
  Пол:
  Женски
 8. queen19

  queen19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2015
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.380
  Пол:
  Женски
  Мислам дека е џабе ако не размислиле тие што треба до сега
   
 9. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  2.763
  Допаѓања:
  13.482
  Пол:
  Женски
  Ништо не е за џабе,што сме ние роботи? Што ќе биде ако ја укинат? Ништо 3 месеци настава ќе губиме многу ќе ни биде тешко.
   
  На sj *O*, queen19 и Волшебникот им се допаѓа ова.
 10. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  463
  Пол:
  Машки
  Мора да се укине, светот има поважни проблеми од матурава и школото.
   
  На sj *O*, Kimberly11 и queen19 им се допаѓа ова.
 11. queen19

  queen19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2015
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.380
  Пол:
  Женски
  Со оглед на тоа што кажа министерот ми се губи надеж, но и јас сум засегната во ова па така да и јас се надевам дека навистина ќе се откаже, но не сакам предвреме да се радувам иако и јас сум за ама која петиција кај нас успеала
   
 12. martiiinna

  martiiinna Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2016
  Пораки:
  477
  Допаѓања:
  2.139
  Пол:
  Женски
  А зошто да се откаже ако ситуацијата се среди до зададените рокови за полагање матура?
  Вие можете дома да учите за вас, да се спремите за факултет и да ви биде многу полесно од следната година во однос на материјалот.
  И така полагањата не се само за материјалот од последната година, туку од сите четири.
  Доколку не се среди ситуацијата, разбирам дека е голем ризик и не треба да се одржат полагањата и ве разбирам дека сте изгубени моментално.

  Доколку се укине предлагам наместо тоа да има приемни испити на факултетите и претходно да се даде потребниот материјал за учење :)
   
  На S.W.A.G, dayla, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
 13. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  2.254
  Допаѓања:
  13.935
  Пол:
  Женски
  Како една од тие што велат дека матура ТРЕБА да се полага, и бидејќи повика, да кажам дека ние не сме Холандија.
  И без се' се може. ;)

  Ако ситуацијата колку толку се смири, не треба да се откаже матурата. Треба да се најде начин како да се изведе.
  За матура и онака треба да се учи, а предметите не се поврзани со некаква практика без која не се може на повеќето од гимназиските и стручните училишта. Може да се учи од дома. И треба, ако планирате да завршите и да продолжите понатаму со образование.

  Селекција мора да има, и не само да ја има, туку треба да биде основана.
  Секакви запишуваат факултет, завршуваат и земаат диплома, и ако ја снема и таа каква и да била селекција, нема да сме во последните рангирани држави спрема образовниот систем, туку последни.
  Има многу што да се направи и реформира, пред да се укине матурата.
   
  На cresa-jagoda, ElenaOfRivendell и Glowy им се допаѓа ова.
 14. martiiinna

  martiiinna Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2016
  Пораки:
  477
  Допаѓања:
  2.139
  Пол:
  Женски
  Лошо е што повеќето на ваша возраст учењето го гледаат како мака, а не како нешто потребно.
  Со овој памет нигде нема да стигнеме, вие сте иднината и треба да се борите да најдете начин како да се среди ова, а не да одбегнувате учење затоа што ќе ви одземе од вашето скапоцено време наменето за инстаграм и факинг тик ток.
  Живела неамбициозноста!
   
  На Doozy, Waverly Raven, Pixi5 и 6 други им се допаѓа ова.
 15. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  2.763
  Допаѓања:
  13.482
  Пол:
  Женски
  А сфаќаш дека губиме настава ?
   
  На sj *O*, Волшебникот и queen19 им се допаѓа ова.
 16. queen19

  queen19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2015
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.380
  Пол:
  Женски
  Не сакав да те цитирам ама веќе кога почнавте да расправате. Еве ќе ја земам за пример математика цела тема која беше предвидена за оваа тромесечие а е тема од матура не беше предадена. Јас треба дома сама да седнам да ја учам? И не е само математика сигурно. Без таа тема јас ќе имам 4 и што тогаш тоа кажува дека јас не знам математика а сум стигнала да се натпреварувам математика на државно ниво :)
   
  На sj *O*, idktbh, Волшебникот и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. queen19

  queen19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2015
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.380
  Пол:
  Женски
  Матура се полага на 30 мај прв предмет
   
  На fana, Волшебникот и Kimberly11 им се допаѓа ова.
 18. martiiinna

  martiiinna Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2016
  Пораки:
  477
  Допаѓања:
  2.139
  Пол:
  Женски
  Можат да се поместат датумите, не е нужно тогаш да бидат.
  Ако мислите дека и на факултет ќе треба се да биде објаснето за вие да можете да седнете и да научите, тешко вас.
  Еве викате губите настава, не сакате да полагате. А кажете ми, како ќе го научите вие тој материјал што сте го изгубиле поради губење на настава? Пак сами, така?
  Не ви се мешам веќе, толку, ама ќе дојде и тој ден кога ќе не' разберете што сакаме да ви кажеме.
  Со среќа и се надевам ќе се запишете на посакуваниот факултет.
   
  На Pixi5, cresa-jagoda, ElenaOfRivendell и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. queen19

  queen19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2015
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.380
  Пол:
  Женски
  Не се објаснувајте ајде нема да разберат ни па да не убедат
  И чисто информатино на професорот во средно е должност да објасни и предаде се ова не е факултет
   
  На idktbh и Snow-Star им се допаѓа ова.
 20. Asparagus

  Asparagus Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2013
  Пораки:
  672
  Допаѓања:
  5.557
  Пол:
  Женски
  Читајќи ја темава, некој би помислил дека на одредени матуранти им е мило што ова се случува, само и само да не полагаат матура.
   
  На Regina.Phalange, Pixi5, S.W.A.G и 3 други им се допаѓа ова.