Коронавирус-матуранти 2020

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Sweetlove_0312, 18 март 2020.

 1. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  2.254
  Допаѓања:
  13.935
  Пол:
  Женски
  Да, ама може да со помести.
   
  На Sweetlove_0312 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  2.763
  Допаѓања:
  13.481
  Пол:
  Женски
  Не знам како можете да кажете такво нешто? Да ми биде мило за нешто што може да ми го загрози здравјето и мене? Не ви се на место коментариве стварно. Не не разбирате и нема да не разберете дека ни заостана многу материјал и многу ќе ни биде тешко. Не планирам да се расправам не ми е тоа цел :)
   
  На sj *O*, Sweetlove_0312, queen19 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  2.254
  Допаѓања:
  13.935
  Пол:
  Женски
  Материјал од 2 и пол недели.

  Веќе треба да имате онлајн настава.
   
  На Pixi5, Sweetlove_0312 и martiiinna им се допаѓа ова.
 4. Asparagus

  Asparagus Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2013
  Пораки:
  672
  Допаѓања:
  5.557
  Пол:
  Женски
  Ако ви заостанал материјал, трошете си го слободното време што го имате на претек на тоа, не на глупости.
  И матура се полага за сите четири години, не само за последните три месеци од четврта.

  Не ве разбираме, така е...пошо никој не бил средношколец, вие сте првата генерација.
   
  На Waverly Raven, Regina.Phalange, Pixi5 и 5 други им се допаѓа ова.
 5. queen19

  queen19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2015
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.380
  Пол:
  Женски
  А ти мислиш ќе појдеме во школо?
   
  На Sweetlove_0312 и Волшебникот им се допаѓа ова.
 6. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  2.254
  Допаѓања:
  13.935
  Пол:
  Женски
  Не знам. Никој не знае како ќе се одвива состојбава, па ние вие МАТУРАНТИТЕ.

  Ама има онлајн настава. И како што пишав, повеќето училишта немаат практика која не може да се спроведе онлајн. Со добра организација, онлајн наставата треба да има добра реализација.
  За да не се изгуби година.
  Значи нема и многу избор.
   
  На Sweetlove_0312 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  9.862
  Допаѓања:
  110.109
  Пол:
  Женски
  Ко шо видов онлајн проектна ќе браните така да не верувам дека ќе ви откажат.
  А и да не полагате државна, би полагале приемен испит сигурно, така нема да ве остават.
  Прва би ве поддржала да се укине матурата и да се врати приемен ама знам дека и таму и секаде би имало дисфункционалности за жал...
  Сите ќе ја положат матурата (добро речиси сите.. :) ), се препишува на велико, професори баш помагаат на тие шо врска немале 4г колку за едно 2че..

  Искрено штета шо нема да браните у живо проектната, мене тоа најубав дел ми беше од матурата. :)
  Нема да е тоа тоа онлајн. :)

  Убаво е да полагате матура за да имате некоја претстава на факс отприлика како ќе бидат полагањата. :)
  Иако е навистина стресно, не викам не.
  Но, отприлика секое полагање на факс е ко да полагаш државна матура. :D
   
  На Moon.Girl, BlackMistery, Sweetlove_0312 и 7 други им се допаѓа ова.
 8. queen19

  queen19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2015
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.380
  Пол:
  Женски
  Ќе дискутираме ако ја откажат матурата тоа беше темата
  Поздрав излегувам од темата
   
  На sj *O*, Волшебникот, Kimberly11 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Волшебникот

  Волшебникот Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  463
  Пол:
  Машки
  Ние почавме со таа е настава на Edmodo. Професорите ништо не организираат освен напрај проект во Паинт во Ворлд и бла бла ко во 5-то одд. Или Англиски преведете го текстот ко во 3-то децана.. А Македонски уште код немаме добиено за да влезиме.. Тоа шо кажуваат на ТВ е друга прича.
   
  На Sweetlove_0312 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  9.862
  Допаѓања:
  110.109
  Пол:
  Женски
  И на факултет е исто.
  До лани бев у средно, знам колку многу во нормални услови "учат" 80% од учениците, па да им е многу жал што губат сега настава.
  Пола се револтирани и шо онлајн задачи им даваат... :)
   
  На Moon.Girl, Sweetlove_0312 и Glowy им се допаѓа ова.
 11. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  2.763
  Допаѓања:
  13.481
  Пол:
  Женски
  Ние немаме онлајн настава,само проекти ни дадоа и тоа само 2 предмета ;(
   
  На Sweetlove_0312, queen19 и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 12. Glowy

  Glowy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  270
  Допаѓања:
  580
  Пол:
  Женски
  Матурава реално не е соодветен начин на оценување, но сепак мора да има некаков начин, се надевам во иднина дека или ќе смислат подобар концепт или ќе ги вратат приемните.

  Во врска со онлајн наставата и на факултетите функциинираме со семинарски, презентации, домашни, такви се условите едноставно.

  За матурата ќе најдат решение да се полага, може да се одложи. За материјалот што не ви е предаван, ќе побарате да немате прашања и проблемот е решен, сепак 90% ви е предадено, полагате материјал од сите 4 години. Мај не го рачунајте како месец со настава, тука веќе формално одите на училиште.
  Проектните ги браните онлајн, не е чувството исто, но сепак ви нашле супер решение. Доколку ситуацијава не ескалира премногу, сепак 0,01% е заразеноста во државава, може да се реализира матурата. Нормално ако е ептен ризично да се реализира, не се и тие до толку па да не ја откажат.

  Знам дека не ви се учи и дека како топчо лепче ќе ви дојде откажувањето, секој матурант на тоа се надева. Но треба да се согледа и реалноста и да се изнајдат решенија.
   
  На Sweetlove_0312, dayla, Dream-Girl и 2 други им се допаѓа ова.
 13. BrightShadow

  BrightShadow Активен член

  Се зачлени на:
  9 март 2019
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  19
  Пол:
  Женски
  Кај нас во школо професорите рекоја дека првичните информации биле да се полага онлајн матура..
  Не знам дали ќе успееме со петицијава, ама вреди да се обидеме, гласајте и ширете ја меѓу другите матуранти
   
  На Волшебникот му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  2.763
  Допаѓања:
  13.481
  Пол:
  Женски
  Ќе видите дека нема да полагаме матура!
   
  На Волшебникот и queen19 им се допаѓа ова.
 15. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  498
  Допаѓања:
  1.242
  Пол:
  Женски
  Луѓе вака, бидете малце реални..
  Прво, проектната за бранење е нешто најлесно, сами сте го пишувале а со тоа пола научено ви е, и крај краева, не е 100 страни проектната, за 2-3 дена се учи буквално.
  Второ, матурите. Да, се согласувам дека приемен испит е многу подобра варијанта, ама дај не правете ја големата, ќе сте губеле настава..2 месеци.. Матурата не е од последниве два месеци, од нив може да има максимум 5 прашања, кои дури и да не ги одговорите ( а ги одговорите другите, односно материјалот од кој “не сте губеле настава”), ќе имате 4 или 5.
  Трето, мислам дека не можеше подобро да ви се погоди времево за да седнете и поднаучите. Мислите дека ако одевте на училиште повеќе ќе научите? Професорите нема што да ви помогнат тука,ако ви е нејасно некое прашање, можете да ги исконтактирате онлајн.
  И не, не е толку страшно, баш сте послободни и имате повеќе време да се спремите и да си извадите добри оцени, во ваша корист е на некој начин ситуацијава.
   
  На Pixi5, Harper, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  2.763
  Допаѓања:
  13.481
  Пол:
  Женски
  Холандија? :)
   
  На sj *O* и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
 17. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.402
  Допаѓања:
  7.561
  Пол:
  Женски
  Чим полагаа матура таа година кога имаше бојкот, протести, шарена револуција и не знам што (тогаш цело полугодие не одевме во школо) и вие ќе полагате тоа сигурно.
   
  На Pixi5, dayla и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
 18. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  498
  Допаѓања:
  1.242
  Пол:
  Женски
  Кога ние ќе бидеме на ниво на Холандија, нема да бидат пронапишани оцените, и нема да може да се запише на факултет оној кој не заслужил.
   
 19. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  2.763
  Допаѓања:
  13.481
  Пол:
  Женски
  Не ти е баш споредбава на место :)
   
 20. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  498
  Допаѓања:
  1.242
  Пол:
  Женски
  Не ми е јасно зошто да не полагате кога баш сега можете добро да се спремите. Јас викам, да се укине матурата потполно, не само оваа година, и да се воведат приемни, ама моменталнава ситуација конкретно, воопшто не е логична причина за да не се одржат полагањата оваа година. Фала Богу, муабетов е ако се смири ситуацијата, не ќе одите ако сеуште има вирус..