Коронавирус-матуранти 2020

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Sweetlove_0312, 18 март 2020.

 1. Stephen Amell

  Stephen Amell Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2017
  Пораки:
  520
  Допаѓања:
  8.956
  Пол:
  Женски
  Сестра ми денес ја известија дека ќе полага училишна матура.:^)
  Кажаа нешто за државната?
   
 2. Glowy

  Glowy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  778
  Пол:
  Женски
  За неа кажано е дека е укината, само не знам за оние кои не полагале претходните години, а се пријавиле годинава што одлучија конечно.
   
 3. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.333
  Допаѓања:
  114.782
  Пол:
  Женски
  Мислам дека тие лани шо не положиле само ќе полагаат...
   
  На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Stephen Amell

  Stephen Amell Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2017
  Пораки:
  520
  Допаѓања:
  8.956
  Пол:
  Женски
  Не ме сфативте.:D
  Сестра ми учи во специјално училиште (5 години). Требаше да полага оваа година како сите матуранти. Инаку професорката ја извести, и рече да почне да уче, дека ќе полагаат матура, само не се знае датумот.:)
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. LatteKP

  LatteKP Нов член

  Се зачлени на:
  26 мај 2020
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Тие што имате желба да се запишете на медицина како планирате да учите за приемен?
   
 6. Kuzmic

  Kuzmic Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2018
  Пораки:
  281
  Допаѓања:
  81
  Пол:
  Женски
  Па хемија и биологија најверојатно од четврта година гимназија , ако имаш некоја информација сподели , брат ми планира да се запише на медицина
   
 7. LatteKP

  LatteKP Нов член

  Се зачлени на:
  26 мај 2020
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Јас планирав да учам според темите кои се бараат за матура, но не знам колку ми е паметна идејата... Некои викаат дека нема да има потреба од приемен поради малиот број на генерацијата ама ризично е да се надеваме на тоа.
   
  На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  584
  Допаѓања:
  1.520
  Пол:
  Женски
  И јас мислам дека е ризично, со оглед на тоа што интересот е огромен, а и може да се запишуваат и лица кои не биле оваа година матуранти, мислам на лица кои завршиле во претходните години. Да сум јас не ризикувам, барем нека ти биде колку-толку поминат материјалот.
   
  На Anie93, LatteKP и Glowy им се допаѓа ова.
 9. Glowy

  Glowy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  778
  Пол:
  Женски
  @LatteKP помал број на матуранти сте, ама колку има што минатата година полагаа училишна матура и не беа примени, колку има што годинава решиле да се запишат од одредени причини.
  Инаку води се по темите од матура додека нема соопштение. Плус обрни внимание на биологија од трета година гимназиско каде што се работени системите, зашто не се сите системи на матура.
   
  На LatteKP и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
 10. Kuzmic

  Kuzmic Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2018
  Пораки:
  281
  Допаѓања:
  81
  Пол:
  Женски
  Дали имате некое сознание за приемен на медицински , дали ќе има и кога би бил , ве молам пишете ако имате било какви информации
   
 11. Glowy

  Glowy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  778
  Пол:
  Женски
  За ниеден факултет нема информации, тоа ние сега за испитна добивме информации, за приемен, некаде крај на август ќе информираат.
   
  На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  584
  Допаѓања:
  1.520
  Пол:
  Женски
  Правете притисок да ве известат порано за приемните. На МЕДФ тек сега ни објавија распоред и начин на полагање, не дозволувајте да ве зезнат и да немате време да се подготвите.
   
  На Glowy му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Kuzmic

  Kuzmic Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2018
  Пораки:
  281
  Допаѓања:
  81
  Пол:
  Женски
  Каде да се обратиме , ни самите ништо не знаат
   
 14. Glowy

  Glowy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  778
  Пол:
  Женски
  Во МОН и универзитетите.
   
  На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  584
  Допаѓања:
  1.520
  Пол:
  Женски
  Не знам , организирајте се некако, петиции ова она, на МОН притискајте ги, не е фер да ви кажат последен момент.
   
  На Glowy му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.333
  Допаѓања:
  114.782
  Пол:
  Женски
  Мислам и дека не може да знаат пред да видат колкав број кандидати ќе се пријават и колку поени ќе имаат.
  На ваш ризик ќе одите и се ќе зависи од каква конкуренција ќе има.
  Бидете спремни, се е можно.

  Еве братучетка во средно медицинско сеа за мед.сестра ќе аплицира, оди на ризик, им рекле ако има повеќе пријавени од шо треба и се се 5 00 ќе има приемен, ако не не. И не знаат ни они, се спрема, па ако има има.
  Лани имаше, годинава не може да знаат пред време.
   
  На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
 17. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  584
  Допаѓања:
  1.520
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека треба да направат некое електронско пријавување, на кое би се пријавиле тие што планираат да се запишат ете на општа мед.,за да се знае од прилика колку би се запишале, па ако има над 300, да воведат приемен.
   
 18. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.333
  Допаѓања:
  114.782
  Пол:
  Женски
  Може ќе им дадат и опција кој сака да полага, кој не на друг смер да се префрли.
  Порано исто у медицинско секоја година имало приемен за сестра највеќе, друга братучетка одби да полага и се префрли на лаборант смер, и понудија да избере, а и онака ПМФ сакала да иде, не и значеше премногу дали ќе била сестра или лаборант и си прифати без полагање приемен да се запише.
  После долго време немаше приемни и еве сеа па...
  Знам и така дека праат. Има некои шо им е страв приемен да полагаат, па прифаќаат и тоа. А и на 3 годишните смерови и на факс фалат студенти, па може некој ете ќе си прифати.
  Зезнато у секој случај, стварно до последен момент нема да знаат на што се.
   
  На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
 19. mintyflowers

  mintyflowers Нов член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2020
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Не сум матурантка, сега идам 3та година и од генерација сите се плашат за екскурзијата нареден Мај :?: Искрено се наведам дека до Септември ќе спадне малце ситуацијава. Ако не, барем на време да ни кажат дека пак ќе седиме дома за да не се испозаразиме сите.
   
  На Firegirll му/ѝ се допаѓа ова.