Коронавирус-матуранти 2020

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Sweetlove_0312, 18 март 2020.

 1. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.336
  Допаѓања:
  114.794
  Пол:
  Женски
  На cresa-jagoda и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
 2. ☆°Night°☆

  ☆°Night°☆ Активен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2019
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  239
  Пол:
  Женски
  Само што не можеме да купиме скрипти и немаме учебници од 1ва 2ра и 3та година. А и во матурата има и некои детали кои и на пресно да си ги учел можеш да ги заборавиш.
   
  На queen19 и idktbh им се допаѓа ова.
 3. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  1.523
  Пол:
  Женски
  по македонски ги имаше на еучебници мислам до лани, провери, би требало уште да се тука.. позезнато во матурата македонски е што глупости имаше од делата, од тип на во кој град живеел тој и тој во тоа и тоа дело..
   
 4. queen19

  queen19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2015
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  1.617
  Пол:
  Женски
  дај ми линк за гимназиско образование бидејќи јас не можам да најдам
   
 5. BrightShadow

  BrightShadow Активен член

  Се зачлени на:
  9 март 2019
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  19
  Пол:
  Женски
  Не е само седнете и учете, немат по сите предмети онлајн материјал, учебниците од претходните години се во школите, библиотеките се затворени а и најголем дел од книжарите кај шо можат да се купат прирачници, а прирачници имат по македонски и математика, тие шо полагаат физика, хемија, биологија....ако немаат набавено со време материјал сега нема од кај да учат.
  Најголем дел од матурантите се спремаат во приватни школи, а предмети како на пример математика и материјалот шо требаше да се предават овие 2 месеци не е исто да сликат професорот лекција и да пратит во група, и да објаснит на табла
   
  На candy.cane, Волшебникот и queen19 им се допаѓа ова.
 6. Leviosa2503

  Leviosa2503 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2018
  Пораки:
  324
  Допаѓања:
  1.009
  Пол:
  Женски
  Ако некој не сака да учи нормално дека ќе успее да најде милион изговори. Немале книги од претходните години... Е, па јас пред 2 години кога бев матурантка си набавив уште пред зимски распуст и за време на зимскиот распуст почнав да си читам и да си се спремам, значи уште од јануари можевте да си набавите материјали за учење. А да не правам муабет дека ако континуирано се учи 4 години ова само ќе ви дојде како повторување и многу лесно и брзо ќе ви оди. :)
   
  На candy.cane, ElenaOfRivendell и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 7. queen19

  queen19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2015
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  1.617
  Пол:
  Женски
  А од што да повторам? Сум учела и сум ги прочитала сите лектири до сега не ја памтам содржината ни на 25% од нив затоа што има многу. Лично јас планирав после 1 април да набавам матријали и книги од школска библиотека
   
 8. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  3.017
  Допаѓања:
  14.454
  Пол:
  Женски
  Учебниците по Биологија ги нема на нет ради заштита од авторски права. Јас ја имам само од 4та година книгата ,до сега ни ги даваа од школо немам од каде да си ги набавам во моментов.
   
  На idktbh и queen19 им се допаѓа ова.
 9. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  3.017
  Допаѓања:
  14.454
  Пол:
  Женски
  @queen19 има можност да се укине дознал министерот дека бараме рекол можно еее
   
  На Волшебникот и queen19 им се допаѓа ова.
 10. queen19

  queen19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2015
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  1.617
  Пол:
  Женски
  Јас бев скептична но сега сум 100% сигурна дека ќе се укине. Едноставно не е изводливо во ваква ситуација, без разлика на членкиве погоре не можат да го споредат нивното време и ова време како и да е времето ќе покаже ама ќе биде укината затоа што не е фер. Да појдеме од тоа дали и кој ќе излезе целосно психички здрав после оваа ситуација. Или ќе биде прогледано низ прсти или ќе има приемен.
   
  На sj *O*, Волшебникот, BrightShadow и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  3.017
  Допаѓања:
  14.454
  Пол:
  Женски
  Со среќа нека ни е :party::rofl::d:
   
  На queen19 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  1.523
  Пол:
  Женски
  Сега видов, заклучени се, види тие за средно стручно, јас стручно бев, и колку што паметам ги имаше..
   
 13. queen19

  queen19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2015
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  1.617
  Пол:
  Женски
  Програмата не е иста. Ајде дај ми солуција?
   
 14. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  1.948
  Допаѓања:
  6.999
  Пол:
  Женски
  Јас како одлична ученичка која доста се труди, не се сеќавам на речиси ништо што сум учела или прочитала по македонски во прва година. (facepalm)

  Најсериозно мислите дека се сеќаваме на сите небитни па и битни работи или само сакате како повозрасни да се правите паметни? Сите се нафрливте на темата бог да чува.
   
  На sj *O*, candy.cane, Волшебникот и 5 други им се допаѓа ова.
 15. Stephen Amell

  Stephen Amell Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2017
  Пораки:
  520
  Допаѓања:
  8.959
  Пол:
  Женски
  Ако мислевте дека во Март и Април ќе научете нешто за матура, се лажете. Научен ви е 90% од материјалот, овие денови тешко ќе ви биде да научете уште 50 страни? Еве по Македонски јазик сигурно ќе сте научеле за уште еден-двајца автори што влегуваат во програмата за матура. Граматика по Македонски и Англиски јазик не се учи само два месеци! Три ипол години учевте граматика!! Мислите дека ако идете овие два месеци ќе научете во школо се што сте пропуштиле изминатите години?

  И јас имам другарка матурантка, професорката по Англиски типот на вежбите кои ќе бидат за матура им го дала пред зимскиот распуст.
  Еве, кој не ги знае, нека ми пише ЛП ќе му ги пратам. И немате скрипта за Англиски јазик. Јас сама учев. Што, ај кажете дека не сте пишувале писмо на час! Не знаете да прочитате текст и да одговарете на прашањата?

  Македонски не може да кажете не ви е предадено бла бла. Теорија може да се научи. Исто за оние што одбрале Бизнис. Еве, ако сакате ќе ви ги пратам книгите, не е проблем. Ама сигурно ќе најдете изговор: не можам да одам до каргото, короната ќе ме фане.

  Сигурно имате братучеди, братучетки, сестри кои полагале Македонски јазик. Ако сакате да се снајдете, ќе најдете начин.

  Јас за матура се спремав 2-3 дена пред полагањето, и Македонски јазик не е толку тешко. Јас само прочитав и добив 4. Ако сте учеле и сте ги читале делата нема никаков проблем да ви претставува матурата. Ем имате слободно време, можете перфектно да го научете материјалот.

  Јас ем учев за предметите во школо, ем за матура. Англиски учев за викендите. И никој не се пожали: како да научам за две недели? Еве @Dream-Girl е моја генерација, имавме три дена слободни помеѓу Македонски јазик 400-500 страни и другиот предмет Биологија/Бизнис. Па ете, положивме.
   
  На Pixi5, candy.cane, Glowy и 4 други им се допаѓа ова.
 16. Stephen Amell

  Stephen Amell Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2017
  Пораки:
  520
  Допаѓања:
  8.959
  Пол:
  Женски
  А ние се сеќававме? Не! Седнавме и научивме. Не барајте само причини и изговори, не сте прва генерација што полага матура.
   
  На Leviosa2503 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 17. queen19

  queen19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2015
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  1.617
  Пол:
  Женски
  Секако ќе биде одложена што се препуцавете уште? :^)
   
  На Волшебникот и Kimberly11 им се допаѓа ова.
 18. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.506
  Допаѓања:
  23.128
  Пол:
  Женски
  Не спијте на тоа уво. Немој после паника да дигате кога ќе треба да полагате.
   
  На Waverly Raven, Pixi5, candy.cane и 6 други им се допаѓа ова.
 19. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  3.017
  Допаѓања:
  14.454
  Пол:
  Женски
  Ај баш ќе видиме :D потпишуваме петиција до сега има 5.000 гласови министерот знае за тоа
   
  На Волшебникот и queen19 им се допаѓа ова.
 20. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  1.523
  Пол:
  Женски
  Побарајте им пдф форми на училиште, нас ни пратија учебници на пдф.
   
  На Glowy и cresa-jagoda им се допаѓа ова.