Коронавирус – зошто и како се појави?

Дискусија во 'Коронавирус' започната од нина122, 15 март 2020.

 1. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  3.243
  Допаѓања:
  21.418
  Како разликувате подметнат од неподметнат вирус, баш ме интересира?:D Или сите се подметнати? И бактерии да не ни подметнуваат?
  Еве баш скоро читав последниве неколку години откриени се десетици нови животни меѓу кои голем број на риби и други морски животни. Па сигурно не мислите дека и животни произведуваат во лабораторија? Или сеа вирус и животно не е исто.
  Едит - вирус не мутира така како што замислувате кај едно макроскопско животно.
  Не викам дека сте глупи ама не бидете од типот клавет СИДА во портокал
   
  Последна измена: 19 март 2020
  На candy.cane и crimson им се допаѓа ова.
 2. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.615
  Допаѓања:
  46.624
  Пол:
  Машки
  Подметнат вирус е кога на некој намерно ќе му се искиваш у чинијата храна а неподметнат е кога вадејќи ги цигарите од џеб ќе ти испадне вирусот па после го бараш и не можеш да го најдеш...
   
  На Annath, CarrieBradshow, Lianna Anna и 4 други им се допаѓа ова.
 3. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  3.243
  Допаѓања:
  21.418
  Ја викам може Заев отишол у Кина, го турил вирусот у лилјакот, па испланирал све од почекот како ќе дојде тука вирусот, знаеш да не испадне сумњиво ако од тука почне и на крај све ова само за да одложи избори. Итар чоек.
   
  На СуперДевојка, ku4ence, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.855
  Допаѓања:
  46.147
  Научно истражување со научни факти за зошто вирусот не е развиен во лабораторија, со истражувања, со докажувања со сВе.
  https://www.nature.com/articles/s41...9pJrDfJU82orLvejChmJj4seEQHvsj6UW4XUerGuEV0r4
  Приказна за истражувачката што работела на детектирање и класифицирање на вирусов
  https://www.scientificamerican.com/...n-viruses-from-sars-to-the-new-coronavirus1//
   
  На SnowWhite8 и dayla им се допаѓа ова.
 5. TrinityNeo

  TrinityNeo Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2013
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  578
  Пол:
  Женски
  FB_IMG_1584596263948.jpg
   
  На CarrieBradshow и marchi-cool им се допаѓа ова.
 6. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.413
  Допаѓања:
  3.039
  Пореално за вистинските причини

  За оние кои не разбираат англиски: текстот од октомври 2007 издаден од Здружението на американските микробиолози вели дека присуството на вирусот кај лилјаците во комбинација со прехрамбената навика во јужна Кина да се јадат егзотични цицачи, претставува временска бомба.
  901.jpg
   
  Последна измена: 19 март 2020
  На P.S.love и SnowWhite8 им се допаѓа ова.
 7. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.416
  Допаѓања:
  24.985
  Пол:
  Женски
  Мене многу ме интересира дали после ова Кинезите ќе продолжат да јадат вакви бљувотини?!

  Ако да,нек земе некој да ги збрише како нација,и онака изгледа не им се живее.
   
  На SnowWhite8 и Amelia им се допаѓа ова.
 8. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  803
  Допаѓања:
  3.806
  Пол:
  Женски
  А не размислуваш дека и од месото кое ние го конзумираме(зашто тоа е прифатливо)исто постои можност за различни зарази?
   
  На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.416
  Допаѓања:
  24.985
  Пол:
  Женски
  Не,ние не го јадеме полуживо.
   
 10. Mama993

  Mama993 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2019
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  481
  Пол:
  Женски
  Биолошка војна која нема врска со јадење бљувотини.
  Во книгата “The eye of darkness” објавена во 1981 год претцизно е објаснета појавата на коронавирусот и каде најпрво ќе се појави.
  Многу добра книга!

  П.С низ светов се шири паника,ок не велам да не се ствара паника но и тоа со усул треба. Се споделуваат слики од сандаци као во Италија еве колку изумреле од коронавирусот а тоа да ти биле стари слики од сандаци во кои лежат изгинати афрички емигранти
  Пропаганда !

  https://www.euractiv.com/section/ju...ut-italy-on-track-for-sombre-migrant-records/


  https://photos.com/featured/hundred...e-coastline-of-lampedusa-tullio-m-puglia.html

  Познати ви се сликиве?

  Не велам дека нема мртви но изгледа како некој да ги пумпа бројкиве.

  Ќе се води трета светска војна без оружја наредниве неколку год.
   

  Прикачени фајлови:

  Последна измена: 20 март 2020
  На Nightwish11, Skorpija25, CarrieBradshow и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.855
  Допаѓања:
  46.147
  @daylight во текст што вчера го објавив за кинеската "жена-лилјак" пишува дека има дури до 5000 врсти коронавирус кои живеат во лилјаци.
  Сензационален ти е малку документот ама не и тотално релевантен. Не мора да значи дека се зборува за истиот вирус, и не е само еден таков вирус. Среќа што до сега не сме налетале на високозаразен и високосмртоносен вирус, ама ако "чепкаме" кај што не ни е местото и си играме со природата, кај и да е шќе не снајде и полошо од овој што сега го имаме.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 12. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.413
  Допаѓања:
  3.039
  Тоа е поентата. Извитоперениот однос на човекот кон природата допринесува кон мутирањето и ширењето.
   
  На dayla, SnowWhite8, mimiiiii и 2 други им се допаѓа ова.
 13. Sweetlove_0312

  Sweetlove_0312 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2017
  Пораки:
  465
  Допаѓања:
  7.265
  Пол:
  Женски
  Според мене причината за коронавирусот може да се човечки неразмислувања и не водење на нивната хигиена. Мислам дека се случува баш на такви места, односно на тие луѓе кои што се најмногу не грижливи за хигиената. Што мислите за ова? Мислев пред некое време дека е измислена како Птичји грип, Свински грип така и ова. Ама овие вестиве ме премислуваат и ме прават се повеќе да се грижам за себе си.
   
  На daylight и Feminka22 им се допаѓа ова.
 14. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.132
  Допаѓања:
  45.411
  Пол:
  Женски
  На Annath и daylight им се допаѓа ова.
 15. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.413
  Допаѓања:
  3.039
  Краткото предавање на Бил Гејтс во кое уште 2015 година предупредува дека светскиот здравствен систем е ранлив во случај на пандемија и дека е потребно да се зајакне и дека тоа би чинело релативно малку пари во однос на можната штета врз светската економија доколку тоа не се направи:

   
  На SnowWhite8, marchi-cool и CarrieBradshow им се допаѓа ова.
 16. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.444
  Допаѓања:
  17.688
  Пол:
  Женски
  Еден обичен грип мутира со тек на време , не па Коронавирусите . Последниот вирус од типот на КВ - САРС се појавил во 2003/2004 , од тогаш до сега има скоро 20 години . Секако дека може да е истиот тип на вирус , ама мутиран . Не верувам дека намерно е пуштен , бидејќи ако беше така , оштетена ќе беше само Кина ( и јас слушав некои теории дека заради брзиот раст на економско , индустриско и технолошко ниво на Кина , вирусот е намерно пуштен од В . Британија ) а не цел свет .
   
  На SnowWhite8 и daylight им се допаѓа ова.
 17. Mama993

  Mama993 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2019
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  481
  Пол:
  Женски
  Се работи на тоа Кина да го изгуби личниот интегритет,економијата да згасне. Се изборија со коронавирусот,си добија нов предизвик,hantavirus кој ќе стигне и кај нас само малку подоцна. Веќе има една жртва од хантавирус во Кина. Ќе има голема чистка годинава.
   
 18. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.820
  Допаѓања:
  26.031
  Screenshot_20200324_210045.jpg FB_IMG_1585079859483.jpg FB_IMG_1585079874658.jpg
   
  На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Maro87

  Maro87 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2013
  Пораки:
  1.043
  Допаѓања:
  3.915
  Пол:
  Женски
  За змијата и глувците ти е жал, а за свињата и останати животни кои се јадат, проверени поточно не ти е жал...
   
 20. ivanchos

  ivanchos Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2015
  Пораки:
  583
  Допаѓања:
  11.979
  Пол:
  Женски
  Џабе пишам не разбираш што сакав да кажам и нема да се објаснувам. Од цело напишано тоа го извлече заклучок, за што ми е жал а за што не. После Америка го пуштила вирусот. (facepalm)