Коронавирус – образование за време на пандемија

Дискусија во 'Коронавирус' започната од cresa-jagoda, 18 март 2020.

 1. Pixi5

  Pixi5 Активен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2020
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  164
  Пол:
  Женски
  Па не верувам, овој беше доставен од деканот така да конкретно важи за нас. Сигурно секој факултет засебно ќе си подготви протокол
   
  На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
 2. злоба

  злоба Активен член

  Се зачлени на:
  21 април 2020
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  346
  Пол:
  Женски
  FB_IMG_1590834974260.jpg
   
  На Glowy, Fantasy33 и pamelche им се допаѓа ова.
 3. Hellobeautiful

  Hellobeautiful Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  1.343
  Допаѓања:
  9.548
  Пол:
  Женски
  Околу 140 новозаразени само во последните 3 дена, а некои студенти од утре на факултет. Со среќа нека ни е.
   
  На LovelyGirl3, Waverly Raven, glosipgirl и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.335
  Допаѓања:
  114.785
  Пол:
  Женски
  И ние сме оваа недела 2 дена на вежби... :( Искрено со страв ќе одам. :bandit:
  А тек па за испитната.. :worried:
   
  На Angie1432 и f.girl им се допаѓа ова.
 5. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  851
  Допаѓања:
  1.625
  Пол:
  Женски
  Богами ќе ни треба среќа за да не донесеме вирус дома да заразиме баба дедо.
  Што и највеќе ме плаши нив да не ги заразам.
  Со страв да одиш и да се вратиш.
   
  На Dream-Girl и f.girl им се допаѓа ова.
 6. Hellobeautiful

  Hellobeautiful Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  1.343
  Допаѓања:
  9.548
  Пол:
  Женски
  3 месеца се пазиме и седиме дома за сега во 2 дена за вежби со извинение да си се посереме на совесноста.
  Мене искрено премногу ме плаши ова.
   
  На chocolateheart, raww, Star_dust и 7 други им се допаѓа ова.
 7. KiwiFruit

  KiwiFruit Активен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2019
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  71
  Пол:
  Женски
  Мерки за како да се заразите полесно... Браво за министерството... Само после интереснотo е што никој нема да сноси одговорност...
   
 8. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  851
  Допаѓања:
  1.625
  Пол:
  Женски
  Што предлагате вие да се направи?
  Да се одложи ли испитната?
   
  На KiwiFruit му/ѝ се допаѓа ова.
 9. f.girl

  f.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2015
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  10.229
  Пол:
  Женски
  Многу е лошо ова. Подобро и нека нема испитна ако не сакаат онлајн професориве. Среќа лаб вежби нема да имам сега, а не треба и никој да има реално. Не знам што ќе се случи.

  Едит: реално и нека се одложи или нека биде онлајн @нина122
   
  На Star_dust, KiwiFruit, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Hellobeautiful

  Hellobeautiful Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  1.343
  Допаѓања:
  9.548
  Пол:
  Женски
  Лаб вежбите да бидат во август-септември.
  Испитите или онлајн или кон средина на јуни да почнат (ако воопшто се намали бројката на заразени)
   
  На cresa-jagoda и нина122 им се допаѓа ова.
 11. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  851
  Допаѓања:
  1.625
  Пол:
  Женски
  Борјан никаде го нема сега да каже нешто.
  Толку се трудеше испитната сесија да се организира со физичко присуство.
  Каде се сега да инсистираат предметите кој можат да се полагаат онлајн да се полагаат така.
  Со страв да полагаме.
   
  На raww, Dream-Girl, Waverly Raven и 3 други им се допаѓа ова.
 12. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  771
  Допаѓања:
  3.580
  Пол:
  Женски
  Реално и за страв е.Пази ние по 15-20 луѓе стуткани околу масичка 45 мин. да си дишеме во врат.
  И што , џабе рекоа не се задолжителни кога прво мора за потпис да идеме(|() , а второ на наша штета е да не одиме да видиме во живо тоа што треба....

  Да не сум скроз офтопик, искрено не знам како ќе го изведуваме ова со полагања и физички присуства и се, а броиме по толку многу заразени.Пред да дојде корона ни сапун немавме во вц, сега да очекуваме хигиена на највисоко ниво ми е превисоко очекување. :|

  А да, и ова ми текна да кажам, на некои поразвиени универзитети од нашиве, кај сега се полагаат онлајн туку и се планира цел нареден зимски семестар да биде онлајн.Дали ние премногу избрзуваме или нивното е непотребно, не знам што да кажам...
   
  На raww, Dream-Girl, glosipgirl и 2 други им се допаѓа ова.
 13. S.W.A.G

  S.W.A.G Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  566
  Допаѓања:
  2.343
  Пол:
  Женски
  Јас денес одам за Скопје со страв.. Не знам како ќе биде ова со полагањето, ние почнуваме од 8ми со први колоквиуми.
   
  На злоба му/ѝ се допаѓа ова.
 14. злоба

  злоба Активен член

  Се зачлени на:
  21 април 2020
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  346
  Пол:
  Женски
  Јас мислам ќе ни ја откажат сесијата сред јуни ако продолжи овака ситоацијава. Ќе не дозафркнат уште малку и таманка ќе биде.
  Кај нас рекоа дека требало да земеме потписи и пријави, значи ако го полагам испитот онлајн тогаш ќе треба да идам до факс за џабе. Бог да чува.
   
 15. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.506
  Допаѓања:
  23.128
  Пол:
  Женски
  Премногу храброст имате, на секојдневно голем број на заразени вие доаѓате во Скопје и планирате да одите на факултет. Јас ни во сон не помислувам да се појавам на факултет во ваква ситуација. Ако нема онлајн полагање, подобро да пропуштам полагања, отколку да се ставам и себе и моите во ризик. Факултетот никаде нема да ми избега.
   
  На raww и KiwiFruit им се допаѓа ова.
 16. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.335
  Допаѓања:
  114.785
  Пол:
  Женски
  Ја ќе одам на факс ама со кола до таму барем кога ќе можам, среќа тато не е на работа, па барем периодов слободна ќе ми е колата за до факс (во ЈСП ми е повеќе страв него на факс искрено) и ептен ќе пазам се да е према мерките за заштита...
  Сега не можам да пропуштам цела година на факс само заради ова.
  Ако треба да се заразиш и у маркет можеш ако е така или од дома да ти донесе некој шо пазарел.
  На крај ќе мора да научиме да живееме и со вирусот изгледа.
  Опасно е, но не можеме да се затвориме дома со месеци, па и година и цел живот да замре и години на факс да изгубиме. :(
   
  На Moon.Girl, BlackMistery, Glowy и 2 други им се допаѓа ова.
 17. christinnn

  christinnn Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  13.054
  Пол:
  Женски
  Јас морам за една недела да oдам во Скопје, испитна ми почнува.
  Од град со минимален број на заразени, морам да се селам во дувлото на вирусот. Самото полагање не ме плаши толку, ама како да се стигне безбедно на факс е ептен тешко изводливо.
   
  На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ElenaOfRivendell

  ElenaOfRivendell Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2019
  Пораки:
  584
  Допаѓања:
  1.520
  Пол:
  Женски
  Јас пак обратно, во мојот град имаше многу заразени, колку што имам шанси тука да се заразам, толку имам и во Скопје, до душа, таму можеби и помалку, со оглед на тоа што без маски нема да не примаат на полагање (за разлика од мојот град каде 90% не носат маски), а и ќе пешачам до факс.
   
  На Glowy и Pixi5 им се допаѓа ова.
 19. Irenaiki

  Irenaiki Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2017
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  126
  Пол:
  Женски
  Што се одлучи сега? Ќе се полага со физичко присуство? Конкретно некој за пмф да не има информација од кога почнуваат испитите? Пишувам емаил на проф , очигледно го мрзи да одговори, тек па да требаше он-лине да полагам , можеби ќе одговореше во 2021
   
 20. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  3.181
  Допаѓања:
  21.054
  На ПМФ од 8ми.
  Ама уште нема датуми по сите предмети.
  На биолошка катедра некои дозволуваат само физичко, некои даваат избор и онлајн.
   
  На Irenaiki му/ѝ се допаѓа ова.