Коронавирус – образование за време на пандемија

Дискусија во 'Коронавирус' започната од cresa-jagoda, 18 март 2020.

 1. tatjanasakalieva

  tatjanasakalieva Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2012
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  701
  предавања ке изодат електронски ,ама полагање како? еве од зимски семестар што имаме предмети рок е до септември да се положат...
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Ivyano

  Ivyano Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  133
  Допаѓања:
  101
  Пол:
  Женски
  Dali ima oficijalni informacii shto ponatamu so obrazovanieto i shkolskata godina?

  Dali ke ima promeni vo platite na nastavnicite?

  Realno brojkata na zaboleni bese mala koga se stopirase nastavata, a sega sekoj den rasne taka da ocekuvam vonrednata sostojba da se prodolzi.
   
 3. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.266
  Допаѓања:
  10.601
  Пол:
  Женски
  Јас средно кога бев не одев на настава од април месец па се до крајот на учебната година. Бев 3та година. Тоа беше поради здравствени причини. Директорот бараше вонредно да учам за тоа изгубено време. И класната и цел клас и наставничкиот колегиум беа против него зашто сите знаеа за мојата состојба и колку беше тешка. Во меѓувреме ми даваа литература читав решавав тестови пополнив време а материјал не испуштив.

  Е сега за два месеца што ќе им бидат изгубени ете од летниот распуст нека земат еден месец секако ми праќаат материјал учиме читаме пишуваме праќаме слики од домашните учителката прегледува... Кога ќе дојде време да продолжат таму само ќе преповторат од ученото и тоа ќе биде.

  И што дека ќе ги пуштиме на школо после овие 14 дена Недај боже го фатат вирусот секако дома ќе седат. Боље седи дома здрав одколку да седиш дома болен. Начин секако се наоѓа. Нема со месеци да седат дома.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 4. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.423
  Допаѓања:
  29.316
  Пол:
  Женски
  Се уште нема официјално известување за продолжување на учебната/академската година, но се по извесно е дека ќе се пролонгира.
  Кој е ефектот од досегашната одлука, ако мерката за запирање на наставно-образовниот процес (14 дена) се укине во ек на ширење на вирусот?
   
  На cresa-jagoda и Ivyano им се допаѓа ова.
 5. Cindarella1846

  Cindarella1846 Активен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2019
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Да не има некој сознание како ке се одвива оценувањето бидејки од денес почнавме со онлајн настава,и дали доколку не продолжиме со школска година ке одиме и во јуни јули на училиште или ке повтараме година или пак како што разбрав ке ни биле ставени оцени од онлајн настава ????
   
 6. HaleemO

  HaleemO Активен член

  Се зачлени на:
  13 март 2020
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  169
  Пол:
  Женски
  Не сакам да кревам паника, меѓутоа состојбата нема да се промени ни во април, а најверојатно ни во мај. Оцените од полугодие ќе бидат отприлика и крајни оцени со простор за онлајн поправка кај соодветните професори.
  Не верувам дека годината ќе се води како изгубена, а епидемијата ќе трае и во летните месеци што значи најверојатно нема да има надополнување на часовите во текот на летниот распуст.
   
  На ohlalalala, Ева33, Cindarella1846 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Mrs. Lovett

  Mrs. Lovett Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  822
  Допаѓања:
  3.114
  Пол:
  Женски
  Така им налагаат сега изгледа од горе, па се што ќе се воведе сега од едните контра да се оди од другите. Поубаво е-настава и да си ја завршат како така годината, отколку да повторуваат. И така дома си седат не е лошо да не го поминуваат залудно времето, а и ќе им се отргнат мислите и на наставниците и на децата од реалната ситуација што е многу подобро од неправење ништо. Не знам мое мислење е дека треба да гледаме за сите не да се контраат на секоја мерка што ќе се донесе. Наместо да шетаат, нека се прави нешто попродуктивно и затоа и плата зимаат покрај другото. Замислете да помине ова до летото и после 1-2 месеци држени децава дома у четири ѕида да мора и цело лето да го поминат со учење или да одат во училиште.
   
  Последна измена: 21 март 2020
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Cindarella1846

  Cindarella1846 Активен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2019
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам,колку толку ми олесна барем нема на тој пекол во лето да се оди на училиште или пак полошо,да се повтара годината..само му се молам на Бога што побргу да заврши овој вирус..
   
 9. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.068
  Допаѓања:
  5.495
  Некој да не има овде што учи на УГД, конкретно Туризам? Не ми е јасна новата алатка Microsoft teams. Се најавив, ама таму нема ништо. Додадена сум во некои тимови и толку. Ништо нема споделено, никој ништо нема прикачено. Да не јас правам нешто погрешно?
   
 10. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.423
  Допаѓања:
  29.316
  Пол:
  Женски
  Од каде ова??? Се уште нема никакво официјално известување за продолжување на наставата, а не па за начини на оценување. Иако се поизвесно е дека нема да продолжи.
  Никој не прашува кој во што верува и што може да биде најверојатно. Да се избориме со корона лудилото, а за конкретни одлуки има релевантни фактори.
  Не е ништо страшно да се реализира наставната програма во летниот период.
  Нели здравјето е пред, се... Или:wasntme:
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 11. HaleemO

  HaleemO Активен член

  Се зачлени на:
  13 март 2020
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  169
  Пол:
  Женски
  Споделив мислење според информациите што ни се достапни досега. Го истакнав точно тоа за кое ме напаѓаш односно дека е многу веројатно дека наставата нема да продолжи. Според тоа изведов заклучок дека најверојатно оцените ќе се тие што се. Потоа се замислив за тие што не се задоволни со тие оцени, а бидејќи секако веќе мнозинството наставници и професори им испраќаат инструкции на учениците, истите ќе можат да се консултираат и за оцените. Според тоа, го истакнав мислењето во кое што верувам логички следува, а тоа е дека годината нема да се води како изгубена (бидејќи после ова, кога животот ќе продолжи, не би било идеално решение учениците да имаат повторена година).
  Со оглед на тоа што пикот допрва следува (на светско ниво, не само кај нас), а вакцина нема во догледно време, заклучив и дека нема шанси да ги вратат учениците во клупите за време на летниот распуст.
  А кога евентуално вакцината ќе е достапна, ќе треба време додека се вакцинираат сите.
  Затоа и во друга тема истакнав мислење дека не очекувам целосно разрешување на настанатата состојба барем до октомври.
  Околу последната реченица што ми ја упати ќе ти одговорам - се разбира, лесно е да напаѓаш странец на интернет и да ставаш зборови во туѓа уста, како да не им е на сите во моментов приоритет здравјето.
  Срамота е да инсинуираш дека на некој му е поважно било што друго освен општата состојба на здравјето на луѓето.
   
 12. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.423
  Допаѓања:
  29.316
  Пол:
  Женски
  Ниту ставам зборови во туѓа уста, ниту напаѓам некој. Информациите што се достапни не се на база на официјално известување. Индивидуалните заклучоци не помагаат никому. Трпение и смиреност треба за се секаде, а во конкретната ситуација најмногу.
  Ако здравјето е приоритет, за се останато има време.
  Човекот учи додека е жив.
  Поздрав и убав ден.
   
 13. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.506
  Допаѓања:
  23.128
  Пол:
  Женски
  Филипче прееска на Сител рече дека не е исклучена ни една можност, на прашањето за повторување на учебната година.
   
  На poenta му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Perelex

  Perelex Активен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2019
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  70
  Сум на УГД но не сум на Туризам; на Правен колку што знам почнати се со настава уште пред недела две, во група кај мене на пример имаме известување нешто за почеток на онлајн предавања па ќе видиме како што ќе биде. Претпоставувам треба професорите да ставаат работи на неа така да најверојатно се е во ред од твоја страна.
   
 15. KiwiFruit

  KiwiFruit Активен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2019
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  71
  Пол:
  Женски
  Ме интересира дали воопшто и ако се почни, дали би имало колоквиумски недели? Или можеби директно на испит?...
  Тешко нас!
   
 16. SeaMermaid

  SeaMermaid Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2015
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  12.188
  Пол:
  Женски
  Кај нас на факултет се донесе Правилник за поставување во состојба со коронавирус. На Факултетско студентско собрание донесовме одлука за задолжителна online настава. Наставата редовно ќе се следи, и професорите мора да држат предавања. Колоквиумите ќе бидат преку изработка на контролни, семинарски итн. Испити нема да се полагаат online, туку кога ќе се создадат услови ќе има неколку сесии (најверојатно бесплатни).
  Денес се одржа првото online предавање, помина супер.
  На ниво на УКИМ веројатно ќе биде секаде вака. Таму каде што не се држи настава, нека поведат студентските собранија иницијатива за да не трпат студентите.
  Мене ми е вака ок, немам проблем воопшто со следењето настава.
  Основните и средните училишта треба уште повеќе да држат настава пошто кај нив е поспецифично, учениците мора да учат континуирано.
   
  На Blue.Sky, Lolipop23 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 17. Aesc2000

  Aesc2000 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2017
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  99

  На кој факултет си, доколку не е тајна? И дали на вашиот факултет ќе ве оценуваат според семинарските кои што ќе ги изработувате? Ти благодарам.
   
  На SeaMermaid му/ѝ се допаѓа ова.
 18. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.506
  Допаѓања:
  23.128
  Пол:
  Женски
  Влада: Eлектронска настава и оценување на основците, гимназијалците и студентите додека трае вонредната состојба

  24 март , 2020

  Наставата, испрашувањето (полагањето испити) и оценувањето во основните школи, средните училишта и на факултетите ќе се одвива електронски додека трае вонредната состојба во земјава.

  Средства за електронска комуникација можат да бидат видео-конференциски платформи, електронска пошта или други системи за двонасочна електронска размена на податоци, а кои од нив ќе се користат, одлучува образовната установа (основно училиште, средно школо, факултет).

  -За периодот на организирање на наставата во основните и средните училишта преку далечинско учење односно учење од дома, наставникот може да изврши оценување на учениците. Со примена на средствата за електронска комуникација може да се спроведат испрашувања, тестирања на учениците или да се користат други форми на утврдување и оценување на знаењето на ученикот, соопшти Владата која на вчерашната седница ги донесе уредбите со кои стапуваат во сила овие одлуки.

  Со Уредбата за Законот за високото образование во вонредна состојба, освен изведувањето на студиските програми и проверката на знаењето на студентите во сите три циклуси на високото образование, се уредуваат и начинот на продолжување на мандатот на органите и телата на високообразовните установи односно јавните научни установи, како и рокот за важност на постојните акредитации, односно ре-акредитации на студиските програми.

  Според Уредбата, (ре)акредитацијата на постојните студиските програми на сите три циклуси на високото образование, чија важност престанала или ќе престане за време на вонредната состојба, продолжува да важи најмногу една година од денот на влегувањето во сила на оваа уредба.

  -Преку системот за далечинско учење со примена на средства за електронска комуникација се спроведуваат предавањата, вежбите, форми на континуирана проверка на знаењето, индивидуалната настава и други облици кои се соодветни на специфичноста на наставно-научната и уметничката област, консултативно-инструктивната настава, индивидуална студиска работа (истражување на литература, семинарски задачи, проектна работа), како и одбраната на дипломска/и, магистерска/и и докторска/и задача/труд. Полагањето на испитите и колоквиумите ќе се врши со примена на средства за електронска комуникација под услов да се обезбедени соодветни технички решенија кои обезбедуваат идентификација и контрола на работата на студентите за време на полагањето, напоменува Владата.

  И работата на Стручната служба во високообразовните установи односно јавните научни установи ќе се врши со примена на средства за електронска комуникација.

  Високообразовната установа која до денот на истекот на мандатот на органите и телата, не извршила избор на нови органи и тела, мандатот им продолжува до изборот на нови органи и тела. Високообразовната установа е должна најдоцна во рок од 30 дена од денот на престанување со важење на оваа Уредба да почне, односно да ја продолжи постапката за избор на органите и телата од став 1 на овој член.

  Одредбите од Уредбата за Законот за високо образование не се однесуваат на меѓународната физичка мобилност и учеството на меѓународни собири на студиската програма за трет циклус-докторски студии.
   
  На angela.kostova и f.girl им се допаѓа ова.
 19. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  67.189
  ЗНачи КОРОНАВА МИ ГИ ОТВОРИ ОЧИТЕ ЗА УЧИТЕЛКИТЕ!

  Видете ја на МТВ 1 една учителка што не знае да пишува држи час за деца по математика!
   
  На TeddyGrey, JuLleE, *Amethyst* и 5 други им се допаѓа ова.
 20. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.683
  Допаѓања:
  16.906
  Пол:
  Женски
  Ама и објаснува.....:sweat::worried:
  Ова е типичен пример како еден наставник НЕ треба да одржува час/настава. Традиционален пристап,досадна и згора на се ни еднаш не се насмевна,ни па кажа шала.
   
  На cresa-jagoda, queen19 и ЕденЧлен им се допаѓа ова.