1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коронавирус – образование за време на пандемија

Дискусија во 'Коронавирус' започната од cresa-jagoda, 18 март 2020.

  1. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Кој тоа ве форсираше?
     
    На GirlRose, Waverly Raven, Hellobeautiful и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.807
    Допаѓања:
    6.313
    Пол:
    Женски
    Може сè да се организира ако се сака, ама полесно е проблемите да се оставаат за утре и ништо да не е промислено.
     
    На raww, chocolateheart, glosipgirl и 6 други им се допаѓа ова.
  3. chocolateheart

    chocolateheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    777
    Пол:
    Женски
    Не е работата да се каже да се полага во наредна сесија ако се грижиме за нашето здравје, па не сакаме да се изложуваме на ризик. Септември ако е пак истата ситуација или слична, не можеме да кажеме ај наредна сесија. Сите сакаме да си полагаме, ама кога цел свет функционира електронски, што е со нас? Како во камено време да сме.

    Сум си платила за семестаров, тие се должни да се грижат за нас, да ни овозможат шанси и за колоквиуми, може некој не може да го спреми цел предмет сега. А не ај на испит цел материјал, 45 минути. Па ај усно после. Во амфитеатрите тие и тие мерки ќе ги има блаблабла, ама што е со тоа како јас да стигнам таму?

    И која е причината да нема онлајн? Бев против, во март месец, ама ситуацијата не е иста со оваа сега. Ако сакаат, се може да направат. За колоквиумите нека се генерираат прашања, дали со заокружување, дали дополнување, есејски. За усните полагања исто нема пречка. Ако нема некој услови за тоа, нека помогне државата со привремени средства.

    А ако мислат за препишување дека ќе има, цел куп студенти познавам што влегуваат со бубици, пред нивни очи препишуваат. И онака има усно на мојот факултет за скоро сите предмети, така да ќе видат дали студентот го има знаењето.
     
    На cresa-jagoda, Waverly Raven, raww и 4 други им се допаѓа ова.
  4. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.108
    Допаѓања:
    5.290
    Пол:
    Женски
    Сметам дека одредени предмети не можат да се полагаат дома од практични причини. Ете нека се одложат тие што мора да се полагаат физички. Не можам да полагам од дома на леш или на органи. Не е исто да покажувам на слика ете, и на вистински орган. Ете ние скоро се што може полагаме онлајн што е сосем во ред, ама некои предмети едноставно не може. Како да полага мојата цимерка која студира на диф, ракомет, кошарка или пливање онлајн? На тоа мислам. Некои предмети не се изводливи онлајн, и не викам дека не треба да се одложат и да се полагаат барем во јули. :)
     
    На cresa-jagoda, Pixi5, Glowy и 2 други им се допаѓа ова.
  5. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.041
    Допаѓања:
    10.631
    Пол:
    Женски
    На факултет да се запишеш за да препишуваш.
    Мене ми е дно.
     
    На cresa-jagoda, Waverly Raven, Hellobeautiful и 5 други им се допаѓа ова.
  6. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.041
    Допаѓања:
    10.631
    Пол:
    Женски
    Работата е што ако сите професори не инсистираат на физичко полагање и предметите кој може да полагаат се полагаат оналјн.
    Распоредот ќе се растерети и ќе има повеќе простории и термини за овие што не може да се полагаат онлајн.
    Тоа е и целата поента ама дел од професорите си стојат на ставот дека не може да се полага кај нив онлајн а може.
     
    На cresa-jagoda и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  7. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.108
    Допаѓања:
    5.290
    Пол:
    Женски
    Не знам која е поентата да положиш предмет без да го научиш... :)
    Потполно се согласувам. Еве на пример, хемија ние ќе полагаме на факс, а се е теорија, и комотно може да се полага онлајн. Не знам и зошто не е онлајн,баш чудно ми падна. Скоро се ни е онлајн инаку, што на некој начин и ми одговара, со оглед на тоа што домовите се затворени и нема мн. пари да потрошам за сместувања и пат..
     
    На cresa-jagoda и нина122 им се допаѓа ова.
  8. chocolateheart

    chocolateheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    777
    Пол:
    Женски
    Проблемот е што не размислуваат за онлајн и кај тие предмети што може. Се надевам дека ќе го сменат мислењето овие денови. Ништо не ни вратија на барањето дека сакаме онлајн, ни побараа списоци да пополнуваме за тоа што со сигурност ќе сме полагале, а распоред немаме. Го има тоа некаде освен кај нас? Циркуси.

    Доктори се, запознаени се со ситуацијата, знаат што може да се случи. Луѓе нека бидат пред се. За моите професори си зборувам.
     
    На cresa-jagoda, Dream-Girl и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  9. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.108
    Допаѓања:
    5.290
    Пол:
    Женски
    Лелее зар уште немате распоред? Катастрофа..
     
  10. chocolateheart

    chocolateheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    777
    Пол:
    Женски
    Да сме прателе списоци прво, па ќе сме добиеле.

    Зошто да биде како што треба, кога може наопаку нели? :swear:
     
    На cresa-jagoda, Glowy и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  11. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.807
    Допаѓања:
    6.313
    Пол:
    Женски
    Не би се сложила дека скоро сè ни е онлајн, од седум предмети, три се онлајн, а има место за повеќе. Од прв семестар само два предмети се. Вака е само во прва, другите години еден до два имаат само онлајн.
     
    На ElenaOfRivendell и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  12. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.772
    Пол:
    Женски
    Ако ни е и малку ни е. Имавме преголеми очекувања од ликови кои пробаа да најдат решение со една анкета у март месец. Потполно им верувавме и ќутевме до средина на мај ама па нели тоа не е наша одговорност. После избрзаа и направија се да се полага на факултет без притоа да земат во предвид дека ситуацијата не е баш сјајна. И сега пак сме оставени без решение за полагање бидејќи повеќето си го врзаа во глава моментот дека ќе идеме на факс. И оп, 300 нови во 4 дена. Кога ќе организираат онлајн за колоквиум што треба да го полагам задутре? Сите си ќутат и после нас студентите не мотаат како им текне во последен момент. Срамота и греота!!!!!!!!!
     
    На злоба, Waverly Raven, glosipgirl и 4 други им се допаѓа ова.
  13. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.829
    Допаѓања:
    10.474
    Пол:
    Машки
    Уште колку новозаболени на ден треба да има за да се свестат факултетите? 300...500...?!

    Наскоро ќе биде доцна...
     
    На Emilija97mk, cresa-jagoda, glosipgirl и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Јас во понеделник имам практичен испит кој е со физичко присуство. Се пријавив за секој случај да ме има на список и го спремам ама се мислам...а изгледа професорката не дозволува онлајн. Останатите оваа сесија може да ми бидат онлајн, ама веќе имам оставено и за август, неќам и овој праксава.

    Веројатно ќе одам, не знам.
     
    На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
  15. KiwiFruit

    KiwiFruit Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2019
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    На гробишта нема да се оди ќе имало многу гужви, а на отворено е... А факултетите ќе работат со дозвола на затворено.. Јасно е се'...
     
  16. Stache

    Stache Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    815
    Пол:
    Машки
    Ова е до некаде проблемот на државата, но не целосно. Реално УКИМ треба да си го реши проблемот и да им каже дека нема одење на кампус во наредни 3 месеци, па да си се снајдат факултетите дали онлајн дали у ливада..

    (едит: Сите универзитети)
     
    Последна измена: 4 јуни 2020
    На BelieberYeahh, glosipgirl и KiwiFruit им се допаѓа ова.
  17. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Јас си спремам испити. Ќе идам со маска и со визир и со ракавици....вака како што тера, веројатно и одело ќе си земам :D.

    Ќе одам на све, па шта буде нека буде!
     
    На ElenaOfRivendell, cresa-jagoda, BelieberYeahh и 3 други им се допаѓа ова.
  18. KiwiFruit

    KiwiFruit Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2019
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    И УКЛО исто..
     
    На Stache му/ѝ се допаѓа ова.
  19. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Уште 3 испити имам до дипломирање, мене суперче ми е.
    Пракса тешко дека ќе се има и од септември. Што е многу лошо.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  20. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    За жал нема што да правиме. Треба да не одиме со ЈСП до факс ако сме во можност, подобро е пешки или со велосипед, маски и нараквици постојано со нас да имаме, облеката после полагање директно на перење, никако допирање за лице и да дезинфицираме сè после полагањето. Тешка е ситуацијава и мора да сме многу внимателни. Со среќа на сите (fingers)
     
    На Peperutce1115, Waverly Raven, Dream-Girl и 3 други им се допаѓа ова.