Коронавирус – образование за време на пандемија

Дискусија во 'Коронавирус' започната од cresa-jagoda, 18 март 2020.

 1. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  570
  Допаѓања:
  1.176
  Пол:
  Женски
  Сепак е учителка.
  Не е човек кој цело време е на телевизија.
  Можеби има трема.
  Тоа што не пишува убаво или пак е возбудена не значи дека е неписмена.
   
  На Quuen, Amellie13, Konfetka и 8 други им се допаѓа ова.
 2. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.104
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  Од кога критериум за наставник е кажување шали? За сламки се фаќате.

  Денес треба да излезат со резултати од можните болни од Цаца, така?
   
  На Konfetka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. SeaMermaid

  SeaMermaid Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2015
  Пораки:
  581
  Допаѓања:
  11.959
  Пол:
  Женски
  На Правен факултет сум. Семинарски се само еден од начините на полагање на влезен колоквиум. Испитите ќе се спроведуваат кога ќе се создадат услови, освен ако не изменат нешто заради одлуката од влада.
   
  На Glowy, JuLleE и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 4. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  2.625
  Допаѓања:
  8.444
  Гледате дека се мачат со електронската табла не прифаќа наредба за пишување,не пишува со креда па да може убаво да напише.
  Поважен е квалитетот на часот и колку учениците ќе научат а не дали се смеела или убаво пишувала. Всушност ова се часови за седмо,осмо оделенци не за првачиња.
   
  На oblace1, Amellie13, Glowy и 10 други им се допаѓа ова.
 5. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.682
  Допаѓања:
  16.905
  Пол:
  Женски
  Не знам колку сте запознаени со Монтесори начин на предавање.... Ова беше се' што Монтесори не го налага
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 6. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.104
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  Не сум запознаена.
  Ама еве како студентка а и неодамна ученичка, шалите биле смешни само од наставници што се стварно забавни. Наставник што глуми смешен, го постигнува само апротивното.

  Во ек на пандемија, да критикуваш наставник којшто најверојатно е прв пат на ТВ... нема поента.
   
  На oblace1, Lolipop23, VoodooGirl и 7 други им се допаѓа ова.
 7. Tea678

  Tea678 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2018
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  1.304
  Пол:
  Женски
  Сериозно беше ова дека ќе се полагаат испити преку видео камера?
   
 8. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  5.010
  Пол:
  Женски
  Кој го изјавил тоа? И зашто да не? Има луѓе факултети што завршуваат од дома. Друго решение не гледам освен да се продолжи семестарот преку лето или да се поништи годината.
   
  На fana му/ѝ се допаѓа ова.
 9. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  4.852
  Допаѓања:
  110.975
  Леле Чка, виц ли е ова :^)
  Они не знаат една проширена реченица да состават, ти ми зборуваш за математика (facepalm)
   
 10. queen19

  queen19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2015
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.380
  Пол:
  Женски
  Донесен е закон
   
  На Cutiepie1 и Jana06 им се допаѓа ова.
 11. Estranged

  Estranged Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  173
  Допаѓања:
  1.790
  Затоа што живееме во Република Северна Македонија, во која што добар дел од населението не поседува компјутер или стабилна интернет конекција.
   
  На cresa-jagoda и Tea678 им се допаѓа ова.
 12. Tea678

  Tea678 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2018
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  1.304
  Пол:
  Женски
  Ќе рече некој ајде де 21 век сите имаат лаптоп , телефони и 31ви да е тоа не е решение со оглед на тоа што еве најпрост пример кај мене на фалултет уште им стои објавата дека факултетот нема да работи 14 дена, ниту известување за онлине, тек па можам да ја замислам организацијата за онлине полагања. Друго, учење факултет на ваков начин лично мене ми е без врска, ја затупеа младинава со интернетов.
   
  На Glowy, nevermet18 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 13. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.497
  Допаѓања:
  65.418
  Дај жити се, како може да заборави да пишува? Водителот го фати срам па он место неа пишуваше. Ако не знае нека вежба, не да се појавува на тв. Има и други учители. Нејзе не и е училницата 30 деца сега, туку многу повеќе. Што научија за функци и дропки денеска?
  Ова е чист доказ дека децата треба да имаат екстра часови после коронава, или летово, или не знам што, само вака не.
  И јас имам професори он лајн, 4 дена уста пена му фати на човекот, плус предваше на англиски што не му е мајчин јазик, и тоа на 35 луѓе и никој не заспа. Напротив многу научивме. Ова денеска беше огромно изненадување за мене.
   
  На candy.cane, Bubce38, Sejfullai и 2 други им се допаѓа ова.
 14. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.385
  Допаѓања:
  22.612
  Пол:
  Женски
  Кај мене на факултет таа електронска настава се одвива само преку комуникација на меил. За онлајн предавања не знам зошто немале можност. А некои професори па и на меил не сакаат да вратат.
  А не па да очекувам електронски да спроведат полагања.
   
  На LovelyGirl3, Alex29, candy.cane и 5 други им се допаѓа ова.
 15. Tea678

  Tea678 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2018
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  1.304
  Пол:
  Женски
  Прашање плус, многу ме интересира како би функционирале оние факултети каде што личната комуникацијата е задолжителна? Стоматолог по кој основ може да учи онлине? Хирург? И да не набројувам....
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Abracadaver

  Abracadaver Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2020
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  655
  Пол:
  Машки
  Има квалитетни решенија за онлајн настава, но некој треба сето тоа да го организира и воспостави систем. Еве едно квалитетно решение, а кое не се базира на емајл, вајбер, скајп, но главното прашање е: „Дали се има желба за учење“?

  Онлајн-настава со помош на апликацијата ZOOM

  Подолу на линкот го имате целиот текст како да се превземе апликацијата, како да се инсталира, како да се користи и така натака.

  https://emiter.com.mk/vesti/18792?f...1E2ksApr_TSNB3xWdNNsd74#.XniHgw1ZfTw.facebook
   
 17. Glowy

  Glowy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  582
  Пол:
  Женски
  Донесена е уредба дека е дозволено да се полага online, а дали ќе се полага секој универзитет и факултет ќе одлучи. Пишува дека мора технички да биде регуларно.
  Како што пиша и @cresa-jagoda голем број функционираат само на мејл, нема никакво предавање, само пратени материјали, а не полагања.
   
  На Pixi5 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 18. f.girl

  f.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2015
  Пораки:
  537
  Допаѓања:
  9.012
  Пол:
  Женски
  Мислам дека направија голема грешка со одлуката да се полага онлајн. Предавањата ајде да речиме дека може онлајн, ама друго не. Најдобро ќе беше да полагаме јуни.
  @Glowy УКИМ веќе донесе одлука за онлајн предавања и полагања за жал.
   
  На queen19 и Tea678 им се допаѓа ова.
 19. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.385
  Допаѓања:
  22.612
  Пол:
  Женски
  Не сите факултети под УКИМ го спроведуваат тоа.
   
  На Glowy, f.girl и Tea678 им се допаѓа ова.
 20. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  570
  Допаѓања:
  1.176
  Пол:
  Женски
  Каде е тоа објавено дека ќе се полага онлајн?