1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коронавирус – образование за време на пандемија

Дискусија во 'Коронавирус' започната од cresa-jagoda, 18 март 2020.

  1. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    И јас сум против онлајн да биде наредниот семестар бидејќи овој сега ми беше најнепродуктивниот семестар ever. Ама не можете да споредите отворени кафичи и клубови со факултет. Одењето на факултет ќе биде задолжително, во кафич не мора да одите. Плус вие ако се пазите, доволно е 1-2ца колеги да не се пазат па да настане беља. Премногу ми е криво што пропуштаме лабораториски, неопходни се, ама дали би се затворила у просторија со 30 души (значи задолжително, не по избор) што не знам ни каде биле, ни што правеле, ни дали се болни или не, па јас искрено не би.

    Предавањата нека бидат онлајн, колоквиумите може да ги распределат како и сега, дел онлајн дел со физичко присуство а за вежбите стварно не знам алтернатива.
     
    На candy.cane, wings12, злоба и 5 други им се допаѓа ова.
  2. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.026
    Допаѓања:
    3.318
    Пол:
    Женски
    На мене професорите скоро ни ич не ми се достапни. Знам дека се зафатени и со други обврски, ама со недели ми немаат одговорено на некои пораки. Порано кога ќе одевме на факс, ќе ги барав во канцеларија и ќе им кажев дали имам прашања. Сега овака стварно ми отежна, имам толку многу прашања со матријалот ни google неможе да ми помогне.
     
    На Regina.Phalange, candy.cane, wings12 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    20.942
    Пол:
    Женски
    Мене искрено повеќе би ми одгповарало да е онлајн студирањето од октомври.
    Факултетот ми е таков шо немам потреба од вежби, предавањата се состојат од раскажување на испитниот материјал. Не ми менува дали сум во амфи, дали слушам од дома. Полагањата онлајн исто така не беа лоши, немаше циркузи, се си беше регуларно.
    И како второ, не живеам во Скопје, такада да седам дома и да студирам би било супер за мене од финансиски аспект. Ќе се спасам од плаќање кирии.
     
    На oblace1, The Saturdays, buba4e89 и 9 други им се допаѓа ова.
  4. wings12

    wings12 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2020
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    195
    Јас кога бев да земам оценки на факултет професорите не носеа маски. И влегувам на една во канцеларија маската на раката и беше, а студентите сите носеа маски. Професорите се утепа од пишување статуси дека мора да се носат маски, а они не го ни прават кажаното. Ова стварно ме нервира затоа што на мојот факултет има заболи и имам родител што е хронично болен, а страв ми е јас да не го фатам вирусот па на моите да го пренесам.
     
    На Celltica, Принцезичка1, Regina.Phalange и 4 други им се допаѓа ова.
  5. BrokenWings16

    BrokenWings16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Дали ќе одиме во средно, или пак дома онлајн? На вести како да рекоа ќе се оди со маски, и часевите по 20 минути..Глупости
     
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Нема уште донесено одлука.
     
    На BrokenWings16 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    6.312
    Пол:
    Женски
    По 10ти август ќе се знаело така пишуваше. Нешто читав дека може и комбинација да има онлајн и физичко. Ќе видиме во секој случај.
     
    На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
  8. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Не е одлучено конечно, ама само онлајн нема да биде сигурно. Или физичко или комбинација. Во секој случај, се' e подобро решение околку само онлајн.
     
    На Glowy, poenta, tina2018 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    А ова го тврдиш од сопствено искуство како моментален ученик/студент, како родител на основец/средношколец или..?
     
    На ostoun и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  10. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Одамна излегов од училишните клупи и одамна дипломирав, а не сум ни родител. Сепак, тоа не ме спречува да имам свој став во врска со темава. Ништо не може да ја замени наставата со физичко присуство, ако добро се испланира не гледам причина за загриженост. Поголем ризик, според мене, е затворањето на децата дома, да не ги набројувам причините пак зашто се кажани безброј пати. Освен тоа, се' друго е отворено и функционира нормално, училиштата не смеат да бидат исклучок. Поздрав :)
     
    На buba4e89, Shpagetta, Kitten и 4 други им се допаѓа ова.
  11. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Во тој случај во реченицата ти недостига едно мислам или сметам, бидејќи вака звучи ко тврдење базирано на лично искуство. Од друга страна пак кога нешто мислиш дека е така, значи се базира на претпоставка.
    Поздрав.

    Во однос на темата, еве јас од искуство ќе кажам дека едвај издржав двочасовно полагање со маска и ракавици, бидејќи многу одзема од концентрацијата. За деца не верувам ниту дека ќе биде возможно да се допридржат до носењето на маска цели 4-5 часа, но ќе покаже времето.
     
    На BrokenWings16, ostoun, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  12. wings12

    wings12 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2020
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    195
    Еве и јас ќе споделам искуство.

    Полагањата ни беа усно онлајн, за мене многу лошо е затоа што ме фаќа трема и се бунам. Таа една глупача од професорка ни пишува на Теамс ќе било полагањето, ок уклучувам, ја чекам едно 20 минути ни пратила мејл дека на Гугал Мит ќе биде. Значи паника ме фати! Како може бе такви глупости да ни изведуваат пред полагање?
     
    На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ostoun

    ostoun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2019
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Со оваа бројка на заболени, освен онлајн сѐ друго би било катастрофа.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Miki4eca

    Miki4eca Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    dobro e mn izleceni imame
     
  15. fantastic girl

    fantastic girl Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2020
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Ма немој како може ние сите да се акаме на работа секој ден а учениците студентите настава да имаат online. Ние ќе работиме а тие наместо да почитуваат дистанца ќе се собираат групно ќе прават забави и што не а ист ризик како и во школо.( Online настава само за ученици до 5 оделение ништо више се друго у школо).
     
    На Glowy и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  16. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.031
    Допаѓања:
    26.549
    Еден медал ако може за тебе.
    Ти, 30 годишна се споредуваш со ученик 10 годишен.
     
    На tinka-mace, Hellobeautiful и Celltica им се допаѓа ова.
  17. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Зошто сите ученици и студенти ги редиш во ист ќош? Да, има и такви кои не почитуваат мерки, но добар дел се совесни. Зарем сега совесните треба да се изложат на ризик поради вина на другите?
     
    На tinka-mace, WildMk, glosipgirl и 2 други им се допаѓа ова.
  18. fantastic girl

    fantastic girl Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2020
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Не ми ги превртувај зборовите јасно ти е што сакам да кажам.
     
    На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.788
    А што сакаше да кажеш, ако морам јас, морате сите?
     
  20. fantastic girl

    fantastic girl Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2020
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Сакав само да кажам дека од online настава нема ефект, истите тие што нема да бидат во школо ќе акаат некаде групно и иста е веројатноста да заболат, Ова иди ем необразовани ем заразени.
     
    На Glowy, tina2018 и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.