1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коронавирус – образование за време на пандемија

Дискусија во 'Коронавирус' започната од cresa-jagoda, 18 март 2020.

  1. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Како не им текна досега да ги стават во школо и преку лето за да не акаат? Не знаев дека ако сме во школо автоматски не се збираме никаде (facepalm)
     
    На ostoun му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Ама нивното собирање е незадолжително. Не мораш да се собираш. А на школо мораш да одиш, во затворен простор со 30 други деца. Веројатно јасно е дека протоколи и слично нема да се почитуваат, да не зборувам дека со часови од 20 минути нема многу да се постигне...
     
    На buba4e89, WildMk, ostoun и 3 други им се допаѓа ова.
  3. fantastic girl

    fantastic girl Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2020
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Незадолжително но скоро сите се собираат така да мерката нема ефект.
     
  4. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.033
    Допаѓања:
    26.564
    Само млади се групираат. Во право си. Затоа сме до тука.
    Една па образована нација што сме во обични услови. Пола на школо одат колку да немаат неоправдани.
     
    На glosipgirl и Celltica им се допаѓа ова.
  5. fantastic girl

    fantastic girl Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2020
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Ако тебе не ти се учи( студира) не можеш да кажеш дека на пола не им се учи.
     
    На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
  6. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.033
    Допаѓања:
    26.564
    Што па има да учам. Џабе ми е се изгледа.
     
    На f.girl и Celltica им се допаѓа ова.
  7. fantastic girl

    fantastic girl Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2020
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Со тебе очигледно не може човек да се разбере бегаш од сите можни теми на дискусија и идеш на друга тема колку да се најдиш во муабет.
     
    На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.293
    Допаѓања:
    20.770
    Пол:
    Женски
    Уф е вакви мислења просто обожавам. Уште па и делов, ученици до 5то одделение ОНЛАЈН. Иди прочитај во другите теми какво им е мислењето на родителите за наставата на децата до 5то одделение. Никој не е крив што има пандемија ама има такви што се криви што сеуште се шири низ Македонија и не се намалуваат бројките.

    Жал ми е ако немаш избор да работиш од дома па мораш да се "акаш" на работа, ама баш ме интересира дали истово ова ќе му го кажеш на член од твоето семејство кој е ученик или студент. Јас со луѓето што сум во контакт, знам дека ги почитуваат мерките колку што може највеќе и не идат на забави. Ни јас нити тие ќе сакаат да бидат затворени во иста просторија со луѓе што не се прибрале дома.

    И за крај, лесно ви е да зборите вака од страна. Не дај боже дома да ја осетите паниката дека некој можеби е болен, одма друга песна ќе пеете.
     
    На buba4e89, 1112, mareane и 7 други им се допаѓа ова.
  9. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.033
    Допаѓања:
    26.564
    Јас како студент ќе знам што и како да си носам. Ќе се придржувам до мерките и ќе си одам со страв на факс.
    Оди докажи му на мало дете.
    Многу е лесно вака да земам јас жена да се споредувам со мали деца.
    Знам јас да дискутирам, ама со мислења што држат вода.
    Никој не те тера да одиш на работа. Тие деца мора да одат на школо.
    Ајде ти како единка кажи кое е најдобро решение освен "ако можам јас да се акам од работа, може да одат и на школо".
     
    На ostoun му/ѝ се допаѓа ова.
  10. wings12

    wings12 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2020
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    195
    Ти кога се акаш на работа сигурно имаш колеги што не почитуваат мерки, исто и ќе биде и на училиштата и факултетите. Спомнав дека кај мене на факултет професорите маската ја носат како алка.
     
    На WildMk и ostoun им се допаѓа ова.
  11. fantastic girl

    fantastic girl Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2020
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Најдоброто решение според мене е до 5 ОДД online сите други на школо или факултет бидејќи таа возрасна група не почитуваа мерки ни вака ни така.
     
  12. ostoun

    ostoun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2019
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Со учениците има можност наставата да се спроведе на друг начин, вашите работни места, за жал, не го дозволуваат тоа. И сите не се дружат, конкретно моите деца се дома, излегуваат само со нас во природа. Сметам дека здравјето е најважно, тој што не почитува мерки, секако нема да ги почитува. Со започнувањето на настава со физичко присуство се загрозуваат оние што ги почитуваат мерките, кои со тоа сакаат да се заштитат себеси и своите блиски.
     
    На 1112 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  13. fantastic girl

    fantastic girl Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2020
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Тоа што го кажа ти дека почитуваат мерки е 1 процент а вака 100 проценти необразована и пак заразена нација.
     
  14. ostoun

    ostoun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2019
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    И зошто тој 1 процент, иако според мене е повеќе, да ризикува? И што кога здравствените капацитети ќе бидат надминати? Сметам дека онлајн наставата ако е добро осмислена, може да биде ефективна, нема да изгуби образованието на квалитет.
     
    На 1112, WildMk и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  15. fantastic girl

    fantastic girl Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2020
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Ризикот е ист и со влез во маркет банка и така натаму.
     
  16. ostoun

    ostoun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2019
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Не, во никој случај не е исто настава, еве нека се и 120 минути, и пазарење од десетина минути.
     
    На WildMk, cresa-jagoda и glosipgirl им се допаѓа ова.
  17. fantastic girl

    fantastic girl Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2020
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Остави ти тоа присуство од само 5 минути со заразен е доволно за да се заразите и вие.
     
  18. ostoun

    ostoun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2019
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Ако заболениот не носи маска, да. Затоа избегнувам маркети каде што вработените не носат маски и им дозволуваат на муштериите да влегуваат без маски. Со настава со физичко присуство не станува збор за можност за заразување, туку сигурно ќе има заразување. Мислиш дека децата над 5 одделение ќе ги носат маските? Ќе ја користат секоја можност да ги извадат затоа што нема да можат да издржат толку долго со маска. На секоја појава на симптоми сите ќе треба да се тестираат и да седат дома во изолација. Значи пак ќе се губи настава, а тоа ќе повлече и изостанување на родителите од работа. И што со оние деца со хронични болести? Што со наставниците со хронични болести?
     
    На 1112, glosipgirl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  19. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.293
    Допаѓања:
    20.770
    Пол:
    Женски
    За да стигнеш до најобичен маалски маркет не верувам дека влегуваш да се возиш по автобуси кај што ризикот е многу поголем отколку самото влегување во маркет. Е сеа замисли 80 од 100 студенти во една група само да се возат во автобуси редовно. Хаос е мал збор.
     
    На cresa-jagoda и ostoun им се допаѓа ова.
  20. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    5.289
    Пол:
    Женски
    Сите се за онлајн, а никој не размислува за студентите кои имаат практични вежби кои им се есенцијални за понатаму во студиите и работата. Тоа што може да биде онлајн нека биде, ама не сакам да имам дупка во знаењето. Сфаќам дека е ризично, ете предавања нека бидат онлајн, ама барем вежбите некако да се спроведат физички. Сепак сме доволно возрасни да не ги вадиме маските... За основците слободно може онлајн според мене, ама за тие над петто одделение. :)
     
    На Angie1432, Glowy, злоба и 1 друга личност им се допаѓа ова.