Коронавирус – образование за време на пандемија

Дискусија во 'Коронавирус' започната од cresa-jagoda, 18 март 2020.

 1. f.girl

  f.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2015
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  10.229
  Пол:
  Женски
  Секој факултет одлучува посебно. Кај нас ќе се примени тоа. Види на страната на твојот факултет или прашај некого од студентското собрание.
   
 2. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.506
  Допаѓања:
  23.128
  Пол:
  Женски
  Еве прееска пишав во темава
  Прочитај го цело, а најважното ти го означив со црвена боја.
   
  На Glowy му/ѝ се допаѓа ова.
 3. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  851
  Допаѓања:
  1.625
  Пол:
  Женски
  Ние ќе имаме два колоквиуми во јуни.
  Нема да полагаме вака.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 4. supergirlmb

  supergirlmb Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  961
  Допаѓања:
  5.871
  Пол:
  Женски
  Да прашам, некој од основните одделенија имате онлајн настава, нешто, нашата учителка ни кажа само да се повторува мак и математика затоа што скоро се е изучено. Отворив на новиот сајт, веројатно допрва ќе се ставаат видеа ама многу ми е не прегледно, зар не може да се направи нешто средено. Искрено,се чудам колку не спремни биле наставнициве, за едно современо образование треба да има унапред вакви подготовки за вакви состојби. Сега се виде во каков хаос ни учат децата.
   
  На Tea678 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 5. Glowy

  Glowy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  778
  Пол:
  Женски
  Оваа е одлуката на УКиМ:
  „Проверката на знаењата преку колоквуми и испити не може да се спроведува со примена на електронски технички средства и истите ќе се спроведат кога ќе се создадат услови за тоа, за што одлука донесува единицата.
  По исклучок, проверката на знаењата од став 1 на овој член може да се спроведува со електронски технички средства доколку од страна на единицата се применат технички решенија кои обезбедуваат контрола врз работата на студентот и може да се утврди негова идентификација, за што одлука донесува единицата.
  За останатите начини на проверка на знањето (семинарски, есеи, проекти, уметнички настапи и др.) оценувањето се спроведува со примена на електронски технички средства, доколку тоа го дозволува природата на тој вид оценување, за што одлука донесува единицата.“

  Што значи секој факултет посебно одлучува дали ќе има или ќе нема online полагање. Зависи кој каде е запишан и колку е возможно да се изведе ова.
  Се надевам дека само по некој предмет би било, зашто лесно се прават манипулации.
   
  На ElenaOfRivendell, Keiner, angela.kostova и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Irenaiki

  Irenaiki Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2017
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  126
  Пол:
  Женски
  Ај ве молам кажете ако знаете некој од пмф, ништо конкретно не пишува на страната или да пишам на некој проф емаил како ќе се одвива полагањето ако е различно секаде????
   
 7. Glowy

  Glowy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  778
  Пол:
  Женски
  На ФСС ПМФ во групата ви пишале дека ќе имате полагања, другарка ми кажа што студира таму, сега дали сите институти при ПМФ ќе применат, ќе ви кажат посебно сигурно.
   
  На Irenaiki му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.026
  Допаѓања:
  37.460
  Пол:
  Женски
  Филипче не е задолжен за образование.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 9. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.506
  Допаѓања:
  23.128
  Пол:
  Женски
  Не е, ама него му поставуваат секакви прашања и кажав што одговор даде.
   
 10. Sarrra@@

  Sarrra@@ Активен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2019
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  Дали некој знае дали ќе мораме да плаќаме за во студентските домови Март/Април?
   
 11. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  2.367
  Допаѓања:
  14.264
  Пол:
  Женски
  Јас сум фрустрирана и многу незадоволна од организацијата на нашиот факултет и универзитет. Како најголемиот и најреномираниот уни во државата во дадена сфера кој има и треба веќе да има стабилна онлајн платформа до сега, обучувањето од дома засега е трагично. Сите вежби што треба да ги имаме, се поврзани со различна апаратура и треба да се направат во соодветни лаборатории. Присуството е задолжително. Кога би имале и видеа како се прават истите, пак не би било исто.
  Затоа што кога ќе излезам со дипломата, јас ќе одговарам за човечки животи после.

  Ако продолжи вака до крај, можеби ќе е подобро и за се нулизира семестарот. Кога не би имало услови некогаш да ги направиме сите испуштени вежби од самата институција, џабе ќе биде.
   
  Последна измена: 25 март 2020
  На Glowy, cresa-jagoda и Tea678 им се допаѓа ова.
 12. Tea678

  Tea678 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2018
  Пораки:
  385
  Допаѓања:
  1.317
  Пол:
  Женски
  Апсолутно се согласувам, ова се е ок како предлог но за да се дојде до реализација далеку е тој пат, кај мојот факултет ниту известување ставиле ниту пак професори одговараат на е-маил а камоли па полагање, се надевам ќе се среди ова со коронава и ќе успеам да положам нешто, битно за пари кога зимаат се знаат да организираат како треба ама сега кој не врти нас , кај со пропаднати пари за предмети запишани кај па ни полагано. Ужас.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Rakometar

  Rakometar Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2017
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  123
  Пол:
  Машки
  Дали на страната едуино има материјали за учење од средно образование?
   
 14. nevermet18

  nevermet18 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  4.601
  Пол:
  Женски
  Почнаа да ни закажуваат онлајн колоквиуми, а никој не кажува како ќе се полагат и на кои материјали... Страшно
   
  На Irenaiki му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Irenaiki

  Irenaiki Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2017
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  126
  Пол:
  Женски
  Тоа е кога не бива и никој не се буни.
   
 16. Kuzmic

  Kuzmic Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2018
  Пораки:
  281
  Допаѓања:
  81
  Пол:
  Женски
  На кој факултет закажале колоквиуми ?
   
 17. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.335
  Допаѓања:
  114.785
  Пол:
  Женски
  На УГД и ПМФ според досегашни кажувања на другарки таму што се.

  На други факултети на УКИМ никој ми нема кажано дека тоа ќе се спроведува.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 18. oblace1

  oblace1 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2013
  Пораки:
  1.285
  Допаѓања:
  5.944
  Пол:
  Женски
  Според неколку професори, школската година е веќе завршена. За оценување велат најлесно било.
  А и реално година да се повторува нема 100%, нема логика заради изгубени 2ипол месеци, цела година да се повторува. Како пошла работата до јуни епидемијата да заврши тешко. Во јули сигурно нема да учат, едино можеби наредната школска година порано ке почне.

  Единствено ми е жал за матурантите што ке ја пропуштат матурата, најубавиот период од животот за еден ученик и млад човек.
   
  На Aesc2000 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 19. nevermet18

  nevermet18 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  4.601
  Пол:
  Женски
  Јас сум на филолошки на УГД. Ама од сите шо ги знам на УГД само на нас ни закажаа колоквиуми. :D
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Irenaiki

  Irenaiki Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2017
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  126
  Пол:
  Женски
  Како се одвива тоа полагање, преку камера со проф? (facepalm) подобро ќе беше да се полагаше кога ќе се создадеа услови за истото, малце е смешно ова.
   
  На cresa-jagoda, Keiner и nevermet18 им се допаѓа ова.